Trwają zapisy dla szkół na projekcje oraz spotkania

W ramach programu edukacyjnego 20. MDAG przygotowaliśmy w Warszawie projekcje 6 filmów o tematyce związanej z ekologią, aktywizmem, różnorodnością kulturową i samym medium filmowym, którym towarzyszyć będą spotkania z edukatorami i edukatorkami. Nauczyciele, którzy przyjdą na film z podopiecznymi, otrzymają specjalnie przygotowane materiały edukacyjne do dodatkowej pracy z podopiecznymi. Cena biletu od ucznia to zniżkowe 15 zł. Klasę można zapisać, wysyłając maila na: akademia@againstgravity.pl do 11 maja.

ZAPISY 

piątek, 12 maja, godz. 12:00, Kinoteka, sala nr 7 

Pokaz filmu "I król rzekł: Co za fantastyczna maszyna!" (And The King Said What A Fantastic Machine), reż. Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck, 88 min

Po filmie spotkanie z filmoznawczynią Kają Klimek - 30 min
Zakres tematyczny: historia kina i przestrzeń medialna

O filmie: Filmowa podróż po rozległym historycznie oceanie współczesnej kultury medialnej. Obserwujemy narodziny kamery obscura, pierwszy pokaz ruchomego obrazu, wynalezienie kamery internetowej, dzisiejsze Hollywood, iPhone’y, świat wypełniony 45 miliardami aparatów, a także pierwsze viralowe wideo. Film poszerza nasze rozumienie wizualnego świata, w którym obecnie żyjemy. Bada wpływ kultury medialnej na społeczne zachowania, a także skutki, jakie niesie ze sobą fakt bycia narażonym na miliardy obrazów konkurujących codziennie o naszą uwagę. 

Kaja Klimek – edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa i popkulturowa. Absolwentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim.  Prowadzi zajęcia poświęcone filmowi i popkulturze na Uniwersytecie Warszawskim i SWPS oraz warszawską Akademię Filmu Dokumentalnego przy Festiwalu Millennium Docs Against Gravity. 

 

poniedziałek, 15 maja, godz. 12:00, Kinoteka, sala nr 7

Pokaz filmu "Prawy chłopak" (Polish Prayers), reż. Hanna Nobis, 84 min

Po filmie spotkanie psycholożką Dominiką Cieślikowską - 30 min
Zakres tematyczny: radykalizm, dorastanie, psychologia


O filmie: Życie Antka, dwudziestodwuletniego konserwatysty z Wrocławia, kręci się wokół myśli narodowej, kościoła i prawicowego aktywizmu. Liderowanie organizacji nacjonalistycznej przeplata z działalnością w męskim bractwie różańcowym, a udział w marszach niepodległości z prowadzeniem kontrmanifestacji w trakcie marszów równości. Życie Antka zmienia się, kiedy poznaje Weronikę, dziewczynę o diametralnie innych poglądach. Film jest kroniką życia bohatera, który pod wpływem miłości zaczyna zadawać pytania o miejsce Boga, seksu i wyznawanych ideałów w swoim życiu.
 

Dominika Cieślikowska – psycholożka / trenerka umiejętności antydyskryminacyjnych, międzykulturowych i genderowych, superwizorka pracy trenerskiej w obszarze antydyskryminacyjnym z ponad 12 letnim stażem zawodowym, w tym ponad 4500 przeprowadzonych godzin szkoleniowych.

wtorek, 16 maja, godz. 16:00, Kinoteka, sala nr 4 

Pokaz filmu "Lyra", reż. Alison Millar, 91 min

Po filmie spotkanie z Magdaleną Rigamonti - 30 min
Zakres tematyczny: aktywizm, znaczenie dziennikarstwa we współczesnym świecie, historia

O filmie: Osobisty portret życia i śmierci dziennikarki Lyry Mckee, zamordowanej przez członka New IRA podczas relacjonowania zamieszek w Derry. Film dokumentalistki Alison Millar szuka odpowiedzi, jak doszło do zabójstwa dziennikarki Lyry Mckee, która straciła życie podczas relacjonowania zamieszek w Derry. Poznajemy życie i pracę Lyry, która wyrosła z robotniczych korzeni w centrum rozdartego wojną Belfastu i stała się znaną na całym świecie dziennikarką śledczą, szukającą sprawiedliwości za zapomniane zbrodnie. Film dokumentuje historię postkonfliktowej Irlandii Północnej 25 lat po wprowadzeniu porozumienia pokojowego. 

Magdalena Rigamonti – dziennikarka prasowa, radiowa i autorka książek. Związana na stałe z „Dziennikiem Gazetą Prawną” i Radiem Tok FM. Wcześniej pracowała m.in. w gazecie „Polska The Times”, w tygodnikach „Newsweek Polska” i „Wprost” oraz w Polskim Radio 24.

 
 

środa, 17 maja, godz. 12:00, Kinoteka, sala nr 7 

Pokaz filmu "Pieśni wielorybów" (Whale Nation), reż. Jean-Albert Lièvre, 88 min

Po filmie spotkanie z Kornelią Cypryjańską-Perucką - 30 min
Zakres tematyczny: ekologia

O filmie: Na odległym brzegu zostaje wyrzucony wieloryb garbus. Podczas walki o ratowanie jego życia, odkryjemy historię tych niezwykłych stworzeń, mieszkańców światowych oceanów. Zainspirowany bestsellerową książką Heathcote'a Williama, film zabiera nas w podróż odkrywczą do niezbadanych terytoriów i ledwie znanego społeczeństwa wielorybów, z ich niezwykłymi zdolnościami    i niesamowicie bogatym, i złożonym życiem społecznym.

Kornelia Cypryjańska-Perucka – ekspertka ds. edukacji ekologicznej i społecznej odpowiedzialności biznesu, właścicielka Centrum Edukacyjnego Ekolandia.edu, pasjonatka ochrony środowiska, coachka biznesu. Prowadzi szereg warsztatów dla nauczycielek_i, edukatorek_ów, dzieci i młodzieży, a także dla firm.

czwartek, 18 maja, godz. 12:00, Kinoteka, sala nr 7 

Pokaz filmu "Ja, ty i zombie" (Knit's Island), reż. Ekiem Barbier, Guilhem Causse i Quentin L'helgoualc'h, 106 min 

Po filmie spotkanie z Benjaminem Hanusskiem - 30 min

*Spotkanie w języku angielskim z polskim tłumaczeniem
Zakres tematyczny: przestrzeń medialna, wirtualna rzeczywistość, gry komputerowe, etyka

O filmie: Gdzieś w przestrzeni wirtualnej jest wyspa o powierzchni 250 km² i jest na niej społeczność, która symuluje survivalową grę postapo. Twórcy filmu, posługujący się awatarami, odwiedzają wyspę, aby poznać i zrozumieć graczy - mieszkańców wyspy. Kim są i czy naprawdę grają? Dzięki spotkaniom z nimi, ich opowieściom i relacjom społecznym, film pozwala nam spojrzeć na nowo na wirtualną rzeczywistość i zadać nowe pytania na temat realnego świata. Poznajemy na czym polegają ich lęki, aspiracje i kreacje ich własnego świata wyobrażonego. Film poszukuje rzeczywistości i doświadczenia przyszłości w wirtualnym świecie.

Benjamin Hanussek – jest edukatorem i badaczem w dziedzinie studiów nad grami, projektowania i rozwoju. Swoje formalne wykształcenie zdobył na Uniwersytecie w Klagenfurcie w Austrii. W 2022 roku został stypendystą austriackiego planu Marshalla. Obecnie kieruje PJAIT Game Lab w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie.

piątek, 19 maja, godz. 12:00, Kinoteka 

Pokaz filmu "Casa Susanna", reż. Sébastien Lifshitz, 97 min

Po filmie spotkanie z Michałem Tęczą i Michałem Sawickim - 30 min
Zakres tematyczny: różnorodność, tolerancja, tożsamość seksualna

O filmie: W latach 50. i 60. ubiegłego wieku podziemna sieć transgenderowych kobiet i crossdresserów znalazła schronienie w skromnym domu w regionie Catskills w Nowym Jorku. Znany jako Casa Susanna, dom zapewniał im bezpieczne miejsce, w którym mogli wyrazić swoje prawdziwe ja i przez kilka dni żyć tak, jak zawsze marzyli - przebrani za kobiety, bez obaw, że zostaną uwięzieni lub zinstytucjonalizowani za swoje wyrażanie siebie. Film, opowiedziany poprzez wspomnienia tych, których wizyty w domu zmieniły ich życie, pozwala spojrzeć na sekretny świat, w którym prześladowane i przerażone osoby znajdowały wolność, akceptację i często odwagę, by wyjść z ukrycia.

Michał Tęcza – edukator i trener z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem. Jest specjalistą z zakresu seksuologii, pomocy psychologicznej i interwencji kryzysowej. W swojej pracy skupia się na przeciwdziałaniu społecznym i psychologicznym skutkom dyskryminacji. Od ponad dziesięciu lat działa na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem. 

Michał Sawicki – psycholog i psychoterapeuta specjalizujący się w terapii seksuologicznej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Terapii poznawczej i behawioralnej. Prowadzi gabinet seksuologii i psychoterapii. Pracuje w dużej mierze z osobami LGBTQIA+ w zakresie samoakceptacji, tożsamości płciowej i seksualnej, a także rozwoju relacji.

Zapraszamy także do oglądania filmów online z klasami na platformie edukacyjnej: https://akademia.vod.mdag.pl/pl/ i korzystania z materiałów edukacyjnych do przeprowadzenia lekcji. W marcu premierowo na Akademia.vod.mdag.pl prezentujemy hit 19. FF Millennium Docs Against Gravity film „Simona”, reż. Natalia Koryncka-Gruz, z 5 materiałami edukacyjnymi dla nauczycieli!