Wybitne postaci nie tylko świata filmu, ale także sztuki i kultury, liderki_rzy zmiany społecznej. Zdobywczynie_cy Oscarów®, osoby wielokrotnie nominowane do najważniejszych nagród w świecie kina. Millennium Docs Against Gravity na 10 majowych dni stanie się domem dla tych wszystkich wyjątkowych ludzi z całego świata, którzy tworzą branżę dokumentalną.
Tegoroczne składy jurorskie czeka wyjątkowo trudne zadanie - spośród poruszających, spełnionych artystycznie filmów będą musieli_ały wybrać te, które zasługują na nagrody. W sumie w 16 konkursach zostanie przyznanych aż 20 nagród we wszystkich siedmiu miastach festiwalu. W głównych składach jurorskich znalazło się 21 osób, w tym 11 kobiet i 10 mężczyzn.
Nieodłącznym elementem MDAG są także konkursy (dla wielu twórców_czyń najważniejsze), w których to publiczność wyłania swoich zwycięzców. W tym roku widzowie i widzki przyznają Onet Big Screen Doc Award (głosując w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Poznaniu) oraz Nagrodę Publiczności w Warszawie. Najchętniej oglądany film w części online festiwalu otrzyma Nagrodę Publiczności Online.
W Konkursie Głównym MDAG o Grand Prix - Nagrodę Banku Millennium oraz 8000 euro powalczy w tym roku 12 filmów! Nagroda ufundowana jest przez Bank Millennium.
Zwycięzca będzie miał także ułatwioną drogę do najważniejszej nagrody świata filmu, ponieważ MDAG znalazł się na liście festiwali kwalifikujących do Oscara® w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Jury będzie obradowało w składzie: Simon Lereng Wilmont, Rémi Grellety oraz Salma Abdalla.
Salma Abdalla – obecnie specjalistka ds. relacji międzynarodowych i PR w Austriackim Instytucie Filmowym. Wcześniej w 2016 roku objęła stanowisko dyrektorki zarządzającej w Autlook Filmsales, jednej z wiodących agencji sprzedaży filmów i seriali dokumentalnych. Abdalla prowadzi wykłady i warsztaty na najważniejszych festiwalach filmowych, koncentrując się na zarządzaniu prawami i dystrybucji.
Simon Lereng Wilmont – reżyser, którego debiut „A w oddali ujadały psy” (2017) zdobył ponad 35 nagród, w tym Peabody, był nominowany do EFA, Emmy oraz znalazł się na krótkiej liście kandydatów do Oscara®. Jego Kolejny film, „Dom z drzazg”, zdobył m.in. nagrodę za reżyserię na Sundance i był nominowany do Oscara®.
Rémi Grellety – producent filmowy, dwukrotnie nominowany do Oscara®. Przez 15 lat współpracował z Raoulem Peckeim (Velvet Film), produkując m.in. „Nie jestem twoim murzynem” i miniserial HBO „Exterminate All the Brutes”. Założyciel Warboys Films. Jego najnowszy film „Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu” (2024) zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Sundance.
Po raz kolejny w programie MDAG pojawią się znakomite filmy polskie. Konkurs Polski pokazuje niezwykłą jakość rodzimego kina oraz różnorodność tematów, które poruszają twórcy_czynie. Do konkursu zakwalifikowanych zostało 10 tytułów, które mają szansę na Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Filmu oraz 4000 euro. Jury będzie obradowało w składzie: Jakub Popielecki, Dorota Lech oraz Victoria Leshchenko.
Jakub Popielecki – filmoznawca, zastępca redaktora naczelnego Filmwebu, szef działu publicystyki. Publikował m.in. w „Przekroju” i „Dwutygodniku”. Laureat Konkursu im. Krzysztofa Mętraka. Współautor książek o Cronenbergu i Lynchu, współprowadzi podcast „Mam parę uwag”.
Dorota Lech – kuratorka filmowa i pisarka. W TIFF odpowiada za program Discovery i selekcję filmów z Europy Środkowej, Wschodniej, Południowej, Turcji i Iranu. Publikowała m.in. w „Vanity Fair” i „MUBI Notebook”. Wykładała gościnnie m.in. na Harvardzie. Kuratorka pokazów w Reina Sofia, Filmoteca Española i Academy Museum w LA. W 2024 uznana przez Screen International za Future Leader in Film Programming.
Victoria Leshchenko - mieszkająca w Berlinie ukraińska kuratorka i producentka wydarzeń kulturalnych. W latach 2007–2011 pracowała na różnych stanowiskach w ramach festiwalu Molodist KIFF, a od 2010 roku była związana z festiwalem Docudays UA — początkowo jako koordynatorka programu a od lutego 2019 roku jako dyrektorka programowa. Od maja 2023 roku pełni funkcję koordynatorki programowej na festiwalu DOK Leipzig.
Długość filmów w Konkursie Krótkometrażowym nie przekracza 45 minut. Dzięki swojej zróżnicowanej tematyce stanowią idealny punkt wyjścia do poznania zagadnień rozwiniętych w filmach pełnometrażowych prezentowanych na festiwalu. Nagroda w tym konkursie ma wysokość 2 000 euro. Jury będzie obradowało w składzie: Petr Lom, Theodore Grouya oraz Beata Pacak.
Theodore Grouya – wielokrotnie nagradzany twórca i dyrektor festiwali AmDocs i ADAFF. Pracował w Hollywood i reżyserował programy telewizyjne. Studiował stosunki międzynarodowe w Australii, pracował dla Departamentu Stanu USA. Obecnie zajmuje się produkcją filmową i edukacją.
Petr Lom – reżyser filmów dokumentalnych o prawach człowieka, wcześniej wykładowca filozofii politycznej na CEU i doktor filozofii na Harvardzie. Jego filmy były pokazywane na ponad 450 festiwalach, m.in. w Sundance, Wenecji i Berlinale. Członek AMPAS. Twórca m.in. „Jestem rzeką, rzeka jest mną” (2023) i współtwórca „Pamiętników z Mjanmy”.
Beata Pacak – przez wiele lat redaktorka programowa w redakcji filmowej w Telewizji Polskiej, gdzie odpowiadała za selekcję tytułów oraz nadzór redakcyjny nad produkcją filmów i seriali. Przez wiele lat związana z Festiwalem Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Obecnie selekcjonuje fabuły, dokumenty oraz filmy krótkometrażowe dla stacji CANAL+Polska oraz dla kanału filmowego Ale kino+.
W konkursie znajdzie się 10 tytułów, które zachwycają stroną wizualną. Nagrodę w wysokości 2000 euro za najlepsze zdjęcia otrzyma operator_ka zwycięskiego filmu! Jury będzie obradowało w składzie: Małgorzata Imielska, Zuzanna Zachara-Hassairi oraz Paweł Kocan.
Małgorzata Imielska – scenarzystka i reżyserka. Jej debiut fabularny „Wszystko dla mojej matki” (2019) zdobył wiele nagród. Najnowszy dokument „Posłuchaj, co chcę ci powiedzieć” otrzymał dwa wyróżnienia na MDAG 2024.
Zuzanna Zachara-Hassairi – nagradzana autorka zdjęć do filmów dokumentalnych i fabularnych. Wyróżniona przez Culture.pl jako jedna z 10 najciekawszych operatorek i operatorów poniżej 40. roku życia w Polsce.
Paweł Kocan – fotograf, absolwent rusycystyki UWr i Akademii Fotografii. Członek kolektywu Czwartek. Po latach pracy w fotografii komercyjnej tworzy treści do social mediów i prowadzi kanał DIY na YouTubie. Twórca zdjęć do tegorocznego plakatu MDAG.
Podczas tegorocznego festiwalu po raz kolejny zostanie przyznana nagroda Nos Chopina i 2000 euro dla najlepszego filmu o muzyce i sztuce. Jury będzie obradowało w składzie: dr Magdalena Wróblewska, Łukasz Kowalski oraz Katarzyna Warzecha.
dr Magdalena Wróblewska – dyrektorka Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, wykładowczyni na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książek m.in. „Fotografie ruin, ruiny fotografii. 1944-2014” (2014) i „Obrazy pamięci i wiedzy. Fotograficzne reprodukcje dzieł w archiwach i narracjach historii sztuki” (2022).
Katarzyna Warzecha – reżyserka i scenarzystka, absolwentka Szkoły Filmowej w Katowicach i Wajda School. Współreżyserka „Zielonej Granicy” Agnieszki Holland. Jej dokument „We have one heart” (2021) zdobył uznanie na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie.
Łukasz Kowalski – polski reżyser, dziennikarz i producent filmowy. Laureat nagrody Polskiej Akademii Filmowej „Orzeł” oraz Grand Prix festiwalu MDAG. Autor debiutanckiego dokumentu „Lombard”, który zdobył 26 międzynarodowych nagród. Prowadzi firmę producencką 4.30 Studio.
Filmy w konkursie poruszają temat praw człowieka i pokazują mechanizmy psychologiczne, społeczne i polityczne, jakie wpływają na nasze życie. Nagroda w wysokości 3000 euro jest podziękowaniem dla tych, którzy swoją pracą filmową pokazują, czym są prawa człowieka. Nagroda ufundowana jest przez Amnesty International Polska. Jury będzie obradowało w składzie: Anna Błaszczak-Banasiak, Joanna Szymańska oraz Guy Davidi.
Guy Davidi – nominowany do Oscara® i nagrodzony Emmy reżyser filmu „5 rozbitych kamer” (2012), wyróżnionego na festiwalach Sundance i IDFA. Od ponad 20 lat tworzy filmy o prawach człowieka i konflikcie izraelsko-palestyńskim. Za „Mixed Feelings” (2016) zdobył nagrodę na festiwalu Epos, a jego najnowszy film „Niewinność” (2022) miał premierę w Wenecji. Znalazł się na liście 50 najodważniejszych filmowców wg IMDb. Prowadzi zajęcia z reżyserii na całym świecie.
Joanna Szymańska – producentka filmowa, aktywistka, zastępczyni przewodniczącego Rady Europejskiej Akademii Filmowej. Absolwentka filmoznawstwa na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz absolwentka prawa na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2011-2013 kierowniczka Działu Produkcji w Wajda Studio. Współzałożycielka Sekcji Młodych Producentów KIPA, w latach 2013-2016 jej przewodnicząca.
Anna Błaszczak-Banasiak – od 2022 dyrektorka Amnesty International w Polsce. Działa na rzecz praw człowieka od ponad 15 lat. Jest prawniczką, adwokatką, aktywistką, specjalistką w zakresie prawa antydyskryminacyjnego. Pracowała w Parlamencie Europejskim, a wcześniej przez 14 lat w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, w którym pełniła m.in. funkcję dyrektorki Zespołu do spraw Równego Traktowania.
Nagroda Green Warsaw Award, wynosząca 15 000 zł, trafi do najlepszego filmu o tematyce ekologicznej. Konkursowi towarzyszy sekcja filmowa Klimat na zmiany.
Fundatorem nagrody jest m.st. Warszawa. Jury będzie obradowało w składzie: Agata Szafraniuk, Leszek Drogosz oraz Łukasz Czajka.
Agata Szafraniuk – prawniczka, prezeska Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, działająca na rzecz ochrony środowiska w Polsce i Europie. Wspierała m.in. ochronę Puszczy Białowieskiej oraz rzek na Bałkanach. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, członkini stołecznej izby adwokackiej. Wierzy, że prawo może inspirować do trwałej zmiany społecznej i środowiskowej.
Łukasz Czajka – reżyser, absolwent nauk politycznych i studiów latynoamerykańskich na UW. Dziennikarz telewizyjny oraz twórca przygodowych gier video. Absolwent kursu reżyserii dokumentalnej DOK PRO i scenariuszowego SCRIPT w Szkole Wajdy. Twórca nagradzanych filmów „O zwierzętach i ludziach” czy „Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce”.
Leszek Drogosz – Dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, lider zielonej transformacji stolicy. Aktywnie działa na rzecz poprawy stanu środowiska i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Reprezentuje Warszawę w krajowych i globalnych organizacjach działających na rzecz ochrony klimatu.
Pozostałe składy jurorskie
Konkurs o Nagrodę „Newsweek Psychologia” dla Najlepszego filmu o tematyce psychologicznej
Tytuły prezentowane w konkursie ukazują złożoność życia, całe spektrum ludzkich emocji i doświadczeń. Redakcja „Newsweek Psychologia” przyzna swoją nagrodę dla najlepszego filmu o tematyce psychologicznej w wysokości 1000 euro. O werdykcie zadecydują: Iwona Zabielska-Stadnik, Joanna Flis, Joanna Gutral, Małgorzata Osowiecka, Dellfina Dellert, Katarzyna Burda, Małgorzata Mierżyńska, Łukasz Pilip, Artur Stadnik oraz Marek Straszewski.
Konkurs dla Najlepszego Debiutu
Pierwszy lub drugi film często pozwala młodym, utalentowanym twórcom i twórczyniom z sukcesem wejść do świata kina. Wspierając rodzące się talenty, podczas 22. MDAG zostanie przyznana Nagroda za Najlepszy Debiut w wysokości 2000 euro. Sponsorem nagrody jest światowy lider płatności cyfrowych Visa. Międzypokoleniowe Jury, będzie składało się z nastolatków oraz osób w wieku 55+. W jego skład wejdą: Joanna Stańko, Jolanta Woch, Jakub Nagabczyński, Hanna Godzisz, Lena Gajewska, Lena Giergiczna.
Dodatkowe nagrody w Konkursie Polskim
Nagroda Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskimzostanie przyznana przez zespół studia Smakjam, natomiast Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych w Konkursie Polskim zostanie przyznana przez kiniarzy i kiniarki: Piotr Stelmaszczuk (CKF ZORZA, Chełm), Ada Skórnicka (Kino Pałacowe, Poznań) oraz Michał Konarski (Kinoteka, Warszawa).
Wybrani goście i gościnie 22. MDAG
Jedną z najważniejszych części festiwalu są spotkania z gośćmi i gościniami, którzy przybywają na MDAG, żeby odpowiedzieć na pytania publiczności oraz brać udział w debatach i wydarzeniach branżowych. Oto wybrane osoby, które pojawią się na festiwalu w maju:
Asif Kapadia – zdobywca Oscara®, reżyser filmów „2073”, „Amy” (The Best of MDAG) czy „Sienna”
Guy Davidi – reżyser filmu „5 rozbitych kamer” (The Best of MDAG)
Lauren Greenfield – reżyserka serialu „Social Studies” oraz filmu „Ważniejsza od królów” (The Best of MDAG)
Mads Brügger – reżyser serialu „Czarny łabędź”
David France – reżyser filmu „Uwolnić Leonarda Peltiera”, „Witamy w Czeczenii” (The Best of MDAG)
Alex Gibney – zdobywca Oscara®, producent filmu „Akta Bibiego”
Andreas Veiel – reżyser filmu „Riefenstahl” oraz „Beuys. Sztuka to rewolucja” (The Best of MDAG)
Christian Frei – reżyser filmu „Znaleźć winnego”
Carmen Chaplin – reżyserka filmu „Charlie Chaplin: duch włóczęgi”, wnuczka Charliego Chaplina
Noam Shuster-Eliassi – izraelska aktywistka i komiczka, bohaterka filmu z Konkursu Głównego „Coexistence, My Ass”
dr Maurizio Bini – kierownik ośrodka Wspomaganego Rozrodu Medycznego w Szpitalu Niguarda w Mediolanie, bohater filmu „GEN_” w reżyserii Gianluca Matarrese
Wódz Woos – wódz narodu Wet'suwet'en, rdzennej społeczności zamieszkującej północno-zachodnią część Kanady, której zmagania w walce o prawa do swoich terytoriów pokazane są w filmie „Yintah”
Olivier Sarbil – operator filmowy, fotoreporter wojenny, reżyser filmu „Viktor”
Petr Lom – reżyser filmu „Efekt Coriolisa”
Brandon Kramer – reżyser filmu „Powrót Liat”
Alisa Kovalenko – ukraińska żołnierka i reżyserka filmu „Mój drogi Théo”
Gunnar Hall Jensen – reżyser filmu „Portret zdezorientowanego ojca” oraz „Gunnar szuka Boga” (The Best of MDAG)
Rémi Grellety – producent filmu „Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu” (The Best of MDAG)
Mark Cousins – reżyser filmu z Konkursu Głównego „Nagłe przebłyski istnienia” oraz filmów z retrospektywy Historie patrzenia. Retrospektywa Marka Cousinsa: „Nazywam się Belfast”, „Kobiety za kamerą”, „The Story of Film. Nowe pokolenie”, poprowadzi masterclass na MDAG Industry
Alexis Bloom - reżyserka filmu „Akta Bibiego” oraz „W ogniu. Historia Anity Pallenberg”
Mstyslav Chernov - zdobywca Oscara® za film „20 dni w Mariupolu”, reżyser filmu „2000 metrów do Andrijiwki”
Wszystkie filmy polska publiczność będzie miała okazję zobaczyć po raz pierwszy w trakcie 22. Millennium Docs Against Gravity. Festiwal odbędzie się od 9 do 18 maja 2025 roku w kinach w siedmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź i Bydgoszcz) oraz od 20 maja do 2 czerwca online na mdag.pl! Mecenasem festiwalu jest Bank Millennium (https://www.bankmillennium.pl/).