Tegoroczna edycja festiwalu skupia się na docenieniu społeczności, która współtworzy to magiczne wydarzenie. W środku maja, kiedy pogoda i coraz dłuższe dni zachęcają do tego, by spędzić czas na zewnątrz, tysiące widzek i widzów spędzają 10 dni w ciemnych salach kinowych. Przed twórcami festiwalu co roku stoi nie lada wyzwanie przygotowanie programu, który będzie mógł konkurować z majową aurą - i po raz 22. podołali temu zadaniu. W trakcie festiwalu możemy zobaczyć światy równoległe do naszej rzeczywistości, które inaczej byłyby dla nas niedostępne. Możemy także doświadczyć tego, że nie jesteśmy sami - czy to dzięki bohaterom, z których sytuacją będziemy się mogli utożsamić, dzięki uśmiechowi wymienionymi z wolontariuszami wchodząc na salę, czy gdy cała sala wstrzymuje oddech w trakcie seansu.
Jerzy Poniatowski, biuro prasowe MDAG
WTOREK, 13.05
Kinoteka, sala 4., 18:00, pokaz filmu dokumentalnego „Grabież” (The Grab) reż. Gabriela Cowperthwaite + dyskusja „Jaka jest rola dziennikarzy w erze dezinformacji?”, prowadzący: Roman Pawłowski, goście: Anna Mierzyńska i Szymon Opryszek
W „Grabieży” podążamy za dziennikarzem Nathana Halversona, który przez siedem lat tropił kulisy skrytej rywalizacji o najcenniejsze zasoby świata – ziemię uprawną i wodę. W dobie zmian klimatycznych i wyczerpujących się surowców to one stają się przedmiotem bezwzględnej walki największych mocarstw. Od wykupu ziemi po polityczne intrygi i działania najemników – film ujawnia kulisy globalnej intrygi, której tajemnice nie tak łatwo odkryć. Po filmie zapraszamy na dyskusję „Jaka jest rola dziennikarzy w erze dezinformacji?”, którą poprowadzi Roman Pawłowski. Jako goście pojawią się Anna Mierzyńska i Szymon Opryszek.
GABRIELA COWPERTHWAITE – reżyserka filmu „Grabież”. Zajmuje się produkcją, montażem, pisaniem scenariuszy i reżyserią projektów telewizyjnych oraz dokumentalnych. Jej filmy często poruszają kwestie społeczne, kulturowe i środowiskowe, związane z prawdziwymi wydarzeniami. Jej film „Blackfish” (2013) otrzymał nominację do nagrody BAFTA w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny.
BILETY
Kino Atlantic, sala A, 18:00, pokaz filmu dokumentalnego „Pod wiatr” (Tack) reż. Vania Turner + spotkanie z reżyserką
„Pod wiatr” przez dwa lata podąża za losami dwóch żeglarek, Sofii i Amalii, które zostały wykorzystane seksualnie przez mężczyzn wysoko postawionych w środowisku żeglarskim. W obydwu przypadkach fakt ten nie ujrzał światła dziennego, do czasu kiedy Sofia postanowiła ujawnić prawdę, co wywołało grecki ruch #MeToo, uczyniło z niej narodowy symbol osób dotkniętych nadużyciami i zainspirowało Amalię do dochodzenia sprawiedliwości. Animacje obecne w filmie ożywiają dramaty, które towarzyszą ofiarom na drodze dociekania prawdy i żądania sprawiedliwości. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserką, Vanią Turner.
VANIA TURNER – wielokrotnie nagradzana grecko-brytyjska dokumentalistka, autorką zdjęć i montażystką. Jej pełnometrażowy debiut, „Pod wiatr”, miał swoją premierę na IDFF 2024 w Salonikach i kontynuuje swoją podróż po festiwalach, zdobywając do tej pory już 13 nagród filmowych. Turner jest stypendystką Akademii IDFA 2024 i absolwentką studiów w dziedzinie literatury angielskiej i teorii politycznej.
BILETY
Kinoteka, sala 1., 18:30, pokaz filmu dokumentalnego „Czy maszyny śnią o śmierci?” (About a Hero) reż. Piotr Winiewicz + spotkanie z reżyserem
Próbując odpowiedzieć na słowa „Nawet za 4500 lat sztuczna inteligencja nie zrobi lepszego filmu ode mnie”, wypowiedziane przez Herzoga, Piotr Winiewicz zlecił napisanie scenariusza do filmu Kasparowi, czyli modelowi AI. Sztuczna inteligencja stworzyła na podstawie filmów Herzoga hybrydowy film, będący fabularną narracją niepozbawioną autorefleksji. Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserem.
Film jest prezentowany w ramach projektu Kino jako laboratorium V współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
PIOTR WINIEWICZ – artysta i filmowiec, absolwent Wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swojej twórczości skupia się na badaniu roli człowieka w kosmosie.
BILETY
Kino Muranów, sala Gerard, 20:30, pokaz filmu dokumentalnego „Baby Doe” (Baby Doe) reż. Jessica Earnshaw + spotkanie z reżyserką
Życie Gail Ritchey, matki trójki dzieci, żyjącej spokojnie na przedmieściach wywraca się do góry nogami gdy na jaw wychodzi, że dowody DNA łączą ją z „Dzieckiem Geauga”, noworodkiem zamordowanym 30 lat temu. Film wznosi się ponad poziom chwytliwych nagłówków amerykańskich gazet i bada konsekwencje, jakie pojawiają się, gdy młode kobiety nie potrafią zaakceptować rzeczywistości związanej z nieplanowaną ciążą. Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserką.
JESSICA EARNSHAW– wielokrotnie nagradzana dokumentalistka i fotoreporterka. Jej twórczość koncentruje się na tematach związanych z wymiarem sprawiedliwości, relacjami rodzinnymi i kobietami. Film Baby Doe miał premierę w konkursie na festiwalu filmowym SXSW w 2025 roku. Jessica mieszka na Brooklynie w Nowym Jorku.
BILETY
ŚRODA, 14.05
luzjon, Stolica, 18:00, pokaz filmu „Kadry moich światów” (World Between Us) reż. Marie Tomanová + spotkanie z reżyserką
Ten film jest zobrazowaniem 5-letniego fragmentu życia autorki i jej męża w pościgu za poszukiwaniem swej tożsamości w Nowym Jorku. Z biegiem akcji śledzimy ich losy zarówno osobiste, jak i zawodowe. Wraz z rozwojem ich życia nabieramy coraz większego podziwu dla wysiłku i determinacji jaki włożyli w swój sukces. Po pokazie odbędzie się Q&A z Marią Tomanovą, podczas którego reżyserka odpowie na pytania odnośnie filmu.
BILETY
Atlantic, sala A, 18:00, pokaz filmu „Neapol. Miasto syren” (City of Mermaids) reż. Andrea Fortis + spotkanie z reżyserem
Film jest dokumentacją świata femminielli, czyli starożytnej i niebinarnej tożsamości płciowej, która jest od setek lata osadzona w kulturze Neapolu. Femminielli ucieleśniają dualizm damsko-męski, czując się jednocześnie kobietami i mężczyznami. Są bardzo związane z strukturą społeczną Neapolu, w której mogą się swobodnie wyrażać. Lecz wraz z modernizacją całego świata w tym samym Neapolu muszą walczyć z nowoczesnością i globalizacją, w których nie ma dla nich miejsca. Zmiany pochłaniają coraz więcej tradycji, lecz duża część z nich przetrwała. Film stara się uchwycić wszystkie aspekty, ujawniając te zjawisko głęboko usadowione w istniejącej tam kulturze. Po zakończeniu filmu będzie miało miejsce spotkanie z reżyserem, które odbędzie się jako Q&A.
BILETY
Atlantic, sala B, 20:30, pokaz filmu „Gunnar szuka Boga” (Gunnar Goes God) reż. Gunnar Hall Jensen + spotkanie z reżyserem w ramach sekcji The Best of MDAG
Gunnar, mimo że ma kochającą rodzinę, wygodny dom, brak zmartwień i wszystko, co większości osób by wystarczyło do przyjemnego i miłego życia jest nieszczęśliwy. Jego zdaniem za pieniądze można kupić wszystko, lecz co to zmieni skoro brak duchowości odbiera radość z życia, rodzi niepokój i pustkę wewnętrzną, a przez co chęć zmiany. Dlatego Gunnar postanawia wyjechać do klasztoru w Egipcie, gdzie ma zamiar odnaleźć Boga. Film właśnie opowiada o tej podróży podczas, której Gunna dzieli się swoimi przemyśleniami o problemach społeczno-kulturowych czy swych marzeniach. W trakcie życia w klasztorze reżyser poznaje tradycje i aspekty codziennego życia mnichów poprzez medytację, ciszę i spokój, a właśnie tego najbardziej potrzebował. Po seansie serdecznie zapraszamy na spotkanie z reżyserem, który z wielką przyjemnością odpowie na pytania publiczności i opowie o swym dziele.
BILETY
KINOMUZEUM (MSN), 20:00, pokaz filmu „Trans Memoria” reż. Victoria Verseau + debata o temacie - „Nie do wymazania: queerowe archiwa i strategie widzialności”
Film opowiada o szwedzkiej artystce i poznanej przez nią Meril. W 2012 r. mieszkały razem w tajskim hotelu przed i po korekcie płci. Victoria wraca po latach do tego miejsca, które jest dla niej niezwykle wyjątkowe, ponieważ pozwala zrozumieć jej swoją przemianę i co definiuje ją jako kobietę. Film przedstawia co to znaczy być transpłciową kobietą, podczas tego ukazuje emocje związane z tym oraz sam obraz operacji korekty płci.
Po filmie odbędzie się debata „Nie do wymazania: queerowe archiwa i strategie widzialności”, na której osoba eksperckimi będą: Angela Getler - prezenterka, reporterka i dziennikarka z doświadczeniem w produkcji filmowej, dra Joanna Ostrowska - historyczka i krytyczka filmowa, bada zapomniane ofiary Holocaustu oraz queerą historię II wojny światowej dra Ludmiła Janion – kulturoznawczyni badająca seksualność, teorię queer oraz kulturowo-społecznymi przemianami lat 90. w Polsce i Europie. dra J. Szpilka – kulturoznawczyni i literaturoznawczyni. Zajmuje się studiami trans, teorią queer, współczesną literaturą transkobiecą i badaniami nad seksualnością. Prowadzi Niko Graczyk - osoba dziennikarska działająca w portalu Noizz.pl, gdzie porusza tematykę popkultury, polityki oraz różnorodności społecznej.
BILETY
22. MDAG odbywa się od 9 do 18 maja 2025 roku w kinach w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy i Łodzi oraz od 20 maja do 2 czerwca online na mdag.pl! Mecenasem tytularnym wydarzenia jest Bank Millennium (https://www.bankmillennium.pl/).