Konkurs o Nagrodę Onet Big Screen Doc to zestaw 12 wciągających, pięknie zrealizowanych filmów, które w przystępny i ciekawy sposób pokazują szeroko dyskutowane zjawiska ze świata (pop)kultury, sportu czy polityki. Idealnie wybrać się na nie do kina i doświadczyć ich na dużym ekranie.
W tym roku po raz drugi patronem konkursu jest Onet. Największy polski portal internetowy przybliży swoim czytelnikom_czkom i widzom_kom festiwalu wszystkie tytuły w wartościowych tekstach, które będą pojawiały się także w mediach społecznościowych MDAG. Zwycięzcę Nagrody Onet Big Screen Doc wybierze publiczność festiwalowa, która będzie głosowała w czterech miastach - Warszawie, Gdyni, Wrocławiu oraz Poznaniu. 22. MDAG odbędzie się od 9 do 18 maja 2025 roku w kinach w siedmiu miastach (Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi oraz Bydgoszczy) oraz od 20 maja do 2 czerwca online na mdag.pl!
Podróże na krańce świata
Dzięki kilku filmom z konkursowej dwunastki będziemy mieli okazję wybrać się na łono natury, żeby odpocząć od miejskiego zgiełku.
„Ciemna strona Mount Everest” (Everest Dark) Jeremy’ego Watta jest porywającym wizualnie filmem, ukazującym piękno Himalajów, w którym poznajemy dokładną drogę na najwyższy szczyt świata z perspektywy Szerpów. To, co tam znajdują, obnaża, jaka potrafi być cena ludzkiej dumy.
„Kwiat ośmiu gór” (A Flower of Mine) Paolo Cognettiego to z kolei debiut filmowy pisarza, który po sukcesie ekranizacji swojej książki „Osiem gór”, dokumentuje ludzi żyjących spokojnie w dolinach dookoła rozległej góry Monte Rosa.
„Pod szczęśliwą gwiazdą” (Wishing On a Star) Petera Kerekesa podąża za Lucianą, która jest astrolożką z Neapolu. Wysyła swoich klientów i klientki, w dniu ich urodzin, do miejsc wskazanych przez układ gwiazd, żeby przeżyli duchową transformację. Co tam odnajdują? A czego w życiu szuka sama Luciana?
Nowe spojrzenie na życie niezwykłych kobiet
Każda z nich osiągnęła wiele, chociaż nie zawsze w imię dobra. Przecierały szlaki, szokowały, skrywały tajemnice. O trzech wyjątkowych kobietach opowiedzą trzy filmy walczące o nagrodę Onet Big Screen Doc.
„Enigma” Zackary’ego Druckera odkrywa nieznane szeroko wydarzenia z życia Amandy Lear. April Ashey i Lear przeszły rzekomo tranzycję w tym samym czasie – w latach 50. XX wieku. Poznajemy ich różne, ale jednak podobne historie, patrząc z zupełnie nowej perspektywy na ikonę popkultury.
„Riefenstahl” Andresa Veiela to z kolei głęboki portret jednej z najbardziej niejednoznacznych postaci w historii. Leni Riefenstahl była geniuszką kina w służbie nazistowskiej propagandy. W czym tkwiła „uwodzicielska natura faszyzmu”, widoczna w jej filmach?
„Sally” Cristiny Costantini to dokumentalny portret Sally Ride, pierwszej Amerykanki w kosmosie, która przez 27 lat ukrywała swoją relację z partnerką. Jaka była dla niej cena sukcesu w homofobicznym świecie?
Sztuka ponad wszystko!
Bycie artystą_ką to nie zawód, to sposób życia i dowodzą tego filmowe opowieści o Johnie Lennonie, Yoko Ono, Erneście Cole’u oraz Patrice Jetter.
Punktem wyjścia filmu „Ernest Cole: odnaleziona legenda” (Ernest Cole: Lost and Found) nominowanego do Oscara® Raoula Pecka jest niedawne odnalezienie 60 000 negatywów zdjęć Ernesta Cole’a w szwedzkim banku. Cole był wybitnym czarnym fotografem, który od lat 60. pokazywał życie w RPA, a następnie w USA. Jak wyglądało jego burzliwe życie?
„One to One: John i Yoko” (One to One: John and Yoko) Kevina Macdonalda i Sama Rice-Edwardsa zaskoczy i zachwyci z kolei nawet największych fanów Johna Lennona i Yoko Ono. Skupia się na ważnym okresie przemian w ich życiu, gdy w latach 1971-1972 przez 18 miesięcy mieszkali w Nowym Jorku.
Za to „Patrice. Nieustraszona” (Patrice: The Movie) Teda Passona pokazuje Patrice Jetter, która rysuje, zajmuje się teatrem i łyżwiarstwem figurowym, ale zgodnie z prawem USA nie może wziąć bez problemu ślubu z narzeczonym Garrym, bo żyje z niepełnosprawnością.
O polityce, wojnie i przyszłości świata
Konkursową stawkę zamykają doskonale zrealizowane filmy o postaciach i wydarzeniach, które kształtują obecnie i będą kształtowały w przyszłości porządek świata.
„Akta Bibiego” (Bibi Files) Alexis Blom odsłaniają niepublikowane wcześniej materiały, przedstawiające przesłuchanie Benjamina Netanjahu przez izraelską policję w związku z zarzutami o korupcję. W jaki sposób kurczowa chęć zachowania urzędu w celu uniknięcia odpowiedzialności spowodowała, że Bibi, jak nazywają premiera Izraelczycy, zaczął prowadzić jeszcze bardziej radykalną, bezwzględną politykę?
Film „Viktor” wybitnego francuskiego fotografa Oliviera Sarbila pokazuje z kolei sytuację Ukrainy przez pryzmat historii pochodzącego z Charkowa tytułowego Viktora. Stracił on słuch w wieku pięciu lat i nie może znaleźć pracy. Kiedy wybucha wojna, frustruje go niezdolność do obrony własnego kraju. Postanawia zostać fotografem wojennym. Niezwykłą warstwę dźwiękową filmu stworzyli zdobywcy Oscara® za dźwięk w filmie „Sound of Metal”.
„Słowo daję” (Speak) Jennifer Tiexiera i Guya Mossmana śledzi losy pięciu uczestników jednego z największych konkursów wystąpień publicznych, w którym rywalizowali kiedyś Oprah Winfrey czy Brad Pitt. To oni kiedyś mają szansę stać się liderami i liderkami, którzy pozwolą zmienić rzeczywistość. Z niecierpliwością czekamy, kiedy się to stanie!
Wszystkie filmy polska publiczność będzie miała okazję zobaczyć po raz pierwszy w trakcie 22. Millennium Docs Against Gravity. Festiwal odbędzie się od 9 do 18 maja 2025 roku w kinach w siedmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź i Bydgoszcz) oraz od 20 maja do 2 czerwca online na mdag.pl! Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (https://www.bankmillennium.pl/).