Jury wrocławskiej edycji 22. Millennium Docs Against Gravity już po raz czternasty przyznało Grand Prix Dolnego Śląska. Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego dla reżyserki najlepszego filmu, wyłonionego spośród dwunastki startującej w Konkursie Głównym, wynosi 5000 euro.
Grand Prix Dolnego Śląska 22. edycji Millennium Docs Against Gravity
Dla Amber Fares, twórczyni filmu „Coexistence, My Ass!”.
Za siłę emocjonalną, aktualność i dojrzałość formalną oraz mistrzowskie przedstawienie portretu Noam Shuster-Eliassi. Aktywistki i artystki, która porywa swoją osobowością, czystym sercem, odwagą oraz buntem wobec niesprawiedliwości i przemocy, działając na rzecz pojednania i pokojowego współistnienia Palestyńczyków i Żydów.
Za uniwersalizm – w czasach, gdy społeczeństwa na całym świecie coraz silniej dzielą się ze względu na religię, pochodzenie, poglądy polityczne i społeczne, a marzenie o pokojowym współistnieniu ze współobywatelami we własnym kraju staje się coraz trudniejsze do zrealizowania.
Za to, że porusza do głębi, nie daje ukojenia – zostawia widza z potrzebą działania i pytaniem o granice naszej odpowiedzialności.
„Coexistence, My Ass!” to nie tylko świadectwo osobiste, ale i polityczne – głęboko humanistyczny manifest odwagi, niezgody i poszukiwania godności w rzeczywistości zdominowanej przez przemoc. W kontekście dramatycznej sytuacji w Strefie Gazy film zyskuje szczególną aktualność i staje się mocnym głosem sprzeciwu wobec milczenia i niemocy świata.
Wyróżnienie 22. edycji Millennium Docs Against Gravity
Dla Davida Borensteina i Pashy Talankina, twórców filmu „Pan Nikt kontra Putin”.
Za pełen autentyzmu dokument, w którym Pasza Talankin kreśli czuły portret swojego otoczenia na głębokiej rosyjskiej prowincji, wikłanego w militarne szaleństwo reżimu Putina. Sam reżyser, na naszych oczach, ze zwykłego nauczyciela w szkole staje się pełnym pokory bohaterem.
Za pokazanie niezwykłej historii, która jest przykładem niebywałej odwagi oraz zapłacenia wielkiej ceny za zaangażowanie i sprzeciw wobec autorytarnej władzy.
Film Borensteina i Talankina to biopsja rosyjskiej tkanki społecznej w czasie wojny. Tylko dzięki postawie Paszy możemy z bliska zobaczyć rzeczywistość, która dla mieszkańców Europy Zachodniej jest poza zasięgiem poznawczym.
Jury obradowało w składzie:
- Jagna Dobesz – wrocławianka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby w Warszawie. Pracowała m.in. przy Oscarowej „Idzie” Pawła Pawlikowskiego, a także „Fudze” oraz „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej. Przez ostatnie lata współtworzyła filmy takie jak „Intruz” oraz „Sweat” Magnusa von Horna, z którym niedawno zakończyła zdjęcia do obsypanej nagrodami „Dziewczyny z igłą”. W każdym projekcie szuka nowego wyzwania; woli tworzyć swoją wizję świata niż historycznie opowiadać o minionym czasie.
- Tomasz Kizny – fotograf i dziennikarz, współzałożyciel Niezależnej Agencji Fotograficznej „Dementi” działającej poza zasięgiem komunistycznej cenzury w latach 1982–1989. Autor książek i wystaw fotograficznych poświęconych historii zbrodni stalinowskich. Współpracownik „Magazynu Gazety Wyborczej”, stypendysta Wissenschaftskolleg zu Berlin, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
- Joanna Kuciel-Frydryszak – dziennikarka, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, autorka bestsellerowych książek „Służące do wszystkiego” oraz „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, które osiągnęły ponad półmilionowe nakłady. Laureatka m.in. Konkursu Teresy Torańskiej, Bestsellerów Empiku, Konkursu Mądra Książka (Uniwersytetu Jagiellońskiego), nagrody O'lśnienia Onetu i miasta Krakowa. Wrocławianka roku 2023. Należy do stowarzyszenia pisarzy Unia Literacka.
Zapraszamy na pokazy nagrodzonych filmów w niedzielę!
Pokaz filmu „Pan Nikt kontra Putin” odbędzie się w sobotę o 16:30. Główny bohater, a zarazem współreżyser, Pasza, jest nauczycielem w małym miasteczku na Uralu. Lubi Karabasz z jego sowieckimi budynkami i oddaleniem od metropolii. Przede wszystkim jednak ceni sobie ciekawość i entuzjazm swoich uczniów, których często filmuje jako szkolny kronikarz. Wszystko zmienia się, gdy po agresji na Ukrainę Putin wprowadza patriotyczną politykę, która skutkuje militaryzacją szkół w Rosji. Pasza kontynuuje kronikarską pracę, filmując narzucony uczniom dryl wojskowy, deklaracje lojalności nauczycieli, strach i niepewność całego miasteczka. Najbardziej poruszające w tym filmie są reakcje nastolatków na nową sytuację. Pasza zdaje sobie sprawę, że sytuacja dookoła niego się zagęszcza. Po zakończeniu roku szkolnego nic już go w Karabaszu nie trzyma.
Z kolei projekcja „Coexistance, My Ass!” zaplanowana jest na niedzielę o 18:30. Film opowiada o Noam Shuster Eliassi, która potrafi z humorem podejść do każdej sytuacji. Mimo żydowskiego pochodzenia biegle mówi po arabsku, a jej najlepszą koleżanką jest Palestynka Ranin, z którą zna się z piaskownicy. Noam została aktywistką na rzecz pokojowego współistnienia dwóch narodów oraz delegatką do ONZ. Uprawia również stand-up. W humorze znajduje skuteczną broń i aktywne narzędzie do przełamywania barier. Gdy wybuchają demonstracje przeciw rządom Netanjahu, Noam przyłącza się do nich ze swoim hasłem – nie ma demokracji bez Palestyńczyków. Tragiczne wydarzenia z października 2023 roku stawiają przed nią jednak nowe wyzwania.