Podczas festiwalu dokładamy wszelkich starań, aby wydarzenie było jak najbardziej dostępne dla wszystkich widzów i widzek. Wszelkie pytania i uwagi dotyczące dostępności prosimy kierować na mail: m.marcinkowski@festiwalgdynia.pl, lub tel.: 782 049 320
Bezpłatna infolinia wsparcia psychicznego Wellbee
Zapraszamy do korzystania z infolinii wsparcia Wellbee, gdzie dostępne są bezpłatne konsultacji w psychologiczne. Psychologowie i psycholożki czekają na Twój telefon od 9 maja do 2 czerwca (czyli do końca festiwalu online), codziennie w godzinach od 17:00 do 21:00.
(+48) 22 343 35 66
Zadzwoń gdy: potrzebujesz wsparcia w rozwiązaniu jakiegoś problemu,przechodzisz przez trudny moment i chcesz porozmawiać z kimś, kto Cię zrozumie, przytłaczają Cię trudne emocje i nie wiesz jak sobie z nimi poradzić, doświadczasz stresującej zmiany w życiu, seans filmu obudził w Tobie uczucia, o których chcesz porozmawiać ze specjalist(k)ą.
Seanse z audiodeskrypcją w Gdyńskim Centrum Filmowym- GCF
W tym roku siedem filmów z programu festiwalu udostępniana jest z audiodeskrypcją za pomocą aplikacji Kino Dostępne. Jeśli potrzebujesz asysty, pomocy w poruszaniu się po kinie, kupnie biletów prosimy o zgłoszenie takiej potrzeby na adres e-mail: m.marcinkowski@festiwalgdynia.pl, lub tel.: 782 049 320
Viktor
Opis filmu Viktor
Viktor mieszka w Charkowie na Ukrainie. Stracił słuch, gdy miał 5 lat. Z powodu swojej niepełnosprawności ma trudności ze znalezieniem pracy. Kiedy zaczyna się wojna Viktor chce bronić swojego kraju. Film pokazuje wojnę w Ukrainie z punktu widzenia Viktora. Reżyser filmu jest znanym fotografem wojennym i operatorem filmowym, który dwukrotnie otrzymał nagrodę Emmy®. Dźwięk do filmu stworzył Nicolas Becker, zdobywca Oscara® za film „Sound of Metal”. Reżyserem jest Olivier Sarbil, film z 2024 roku, trwa 91 minut, kraje produkcji to Dania, Francja, Ukraina i USA
Lista pokazów filmu Viktor
16 maja, godzina 20:15, sala Goplan
Link do karty filmu i kupna biletów
Pociągi („Trains”)
Opis filmu Pociągi
Film to artystyczna podróż przez XX wiek. Film składa się wyłącznie z archiwalnych nagrań. Nie ma w nim dialogów. Pokazuje piękno i smutek podróżowania pociągami. Radość miesza się tu z bólem. W tle słychać utwór „Compartment 2, car 7” Pawła Szymańskiego. Reżyserem jest Maciej Drygas, film z 2025 roku, trwa 80 minut, kraje produkcji to Polska i Litwa
Lista pokazów filmu Pociągi
18 maja, godzina 20:00, sala Warszawa
10 maja, godzina 12:00, sala Goplana
Link do karty filmu i kupna biletów
Ernest Cole: odnaleziona legenda („Ernest Cole: Lost and Found”)
Opis filmu Ernest Cole: odnaleziona legenda
Film o fotografie Ernestcie Cole’u. W 1966 roku Ernest Cole uciekł z Republiki Południowej Afryki. Zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. Tam fotografował Nowy Jork i południowe stany USA. Był zaskoczony, jak różny, a jednocześnie podobny do RPA, jest ten kraj. Film pokazują życie Cole’a, jednego z pierwszych czarnoskórych, niezależnych fotografów w RPA. Reżyserem jest Raoul Peck, film z 2024 roku, trwa 105 min, kraje produkcji to Usa i Francja.
Lista pokazów filmu Ernest Cole: odnaleziona legenda
9 maja, godzina 16:45, sala Warszawa
14 maja, godzina 20:00, sala Warszawa
Link do karty filmu i kupna biletów
One to one: John i Yoko („One to One: John & Yoko”)
Opis filmu One to one: John i Yoko
Film opowiada o 18 miesiącach życia Johna Lennona i Yoko Ono w Nowym Jorku w latach 1971-1972. Pokazuje ważny czas zmian w ich życiu. Wykorzystano prywatne filmy, zdjęcia i muzykę artystów oraz ich przyjaciół. Film łączy te materiały z nagraniami rozmów telefonicznych pary, zarejestrowanymi przez FBI. Pokazuje, jak John i Yoko używali swojej sławy. Reżyserami są Kevin Macdonald, Sam Rice-Edwards, film z 2024 roku, trwa 100 minut, kraj produkcji to Wielka Brytania
Lista pokazów filmu One to one: John i Yoko
15 maja, godzina 19:00, sala Warszawa
16 maja, godzina 15:15, sala Warszawa
17 maja, godzina 11:15, sala Warszawa
Link do karty filmu i kupna biletów
Apokalipsa w tropikach („Apocalypse in the Tropics”)
Opis filmu Apokalipsa w tropikach
Petra Costa, znana z filmu „Na krawędzi demokracji”, bada wpływ przywódców religijnych na politykę w Brazylii. Pokazuje, jak ruch ewangelicki pomógł Jairowi Bolsonaro zostać prezydentem. Film dokumentuje szybki rozwój skrajnej prawicy w Brazylii. To ważna kronika polityczna, która pokazuje, jak kruche może być państwo demokratyczne. Reżyserką jest Petra Costa, film z 2024 roku, trwa 110 minut, kraje produkcji to Brazylia, USA i Dania.
Lista pokazów filmu Apokalipsa w tropikach
9 maja, godzina 12:00, sala Warszawa
10 maja, godzina 16:45, sala Goplana
14 maja, godzina 13:00, sala Warszawa
Link do karty filmu i kupna biletów
Nagłe przebłyski istnienia („Sudden Glimpse to Deeper Things”)
Opis filmu Nagłe przebłyski istnienia
Film z narracją Tildy Swinton bada tajemnicę kreatywności. Zabiera widzów w podróż po świecie sztuki. Reżyser Mark Cousins przygląda się życiu i twórczości szkockiej artystki Wilhelminy Barns-Graham. Pokazuje jej unikalne podejście do kolorów i malarstwa abstrakcyjnego. Film zwraca uwagę na trudności, jakie miała artystka w czasach, gdy kobiety nie były doceniane w sztuce. Reżyserem jest Mark Cousins, film z 2024 trwa 88 min, kraj produkcji to Wielka Brytania.
Lista pokazów filmu Nagłe przebłyski istnienia
12 maja, godzina 17:30, sala Warszawa
Link do karty filmu i kupna biletów
Pan Nikt kontra Putin („Mr Nobody versus Putin”)
Opis filmu Pan Nikt kontra Putin
Pasza jest nauczycielem w małym mieście w Rosji. Pracuje w szkole, do której sam kiedyś uczęszczał. Ceni ciekawość i entuzjazm swoich uczniów. Często ich filmuje jako szkolny kronikarz. Jego gabinet jest miejscem spotkań dla buntowniczych uczniów. Po ataku Rosji na Ukrainę, Putin wprowadza militaryzację szkół. Pasza nadal filmuje: wojskowe ćwiczenia uczniów, deklaracje lojalności nauczycieli oraz strach i niepewność mieszkańców miasteczka. Reżyserem jest David Borenstein,Pasha Talankin, film z 2025 roku, trwa 90 minut, krajami produkcji są Dania i Czechy.
Lista pokazów filmu Pan Nikt kontra Putin
9 maja, godzina 19:00, sala Warszawa
11 maja, godzina 20:15, sala Warszawa
14 maja, godzina 15:30, sala Warszawa
Link do karty filmu i kupna biletów
Jak korzystać z aplikacji Kino Dostępne?
W celu skorzystania z tej możliwości konieczne jest zainstalowanie aplikacji Kino Dostępne na telefonie. Aplikację można pobrać za darmo tutaj: Google Play i AppStore. W momencie rozpoczęcia filmu należy uruchomić odtwarzanie audiodeskrypcji na telefonie. Konieczne są do tego słuchawki – prosimy zabrać je ze sobą na seans.
Więcej informacji o aplikacji i szczegółowe instrukcje można znaleźć na stronie: www.kinodostepne.pl.
Film z instrukcjami jak działa aplikacja znajdziesz tutaj: Kino Dostępne. Jak to działa?
Dostępność architektoniczna w Gdyńskim Centrum Filmowym- GCF
Wszystkie sale są dostępne dla osób poruszających się na wózku. Na terenie kina znajduje się także winda. Miejsce parkingowe dla OzN są na parkingu podziemnym i przy ulicy.
Więcej informacji: https://gcf.org.pl/dostepnosc/