Czy maszyny śnią o śmierci?

Abaout a Hero
reż. Piotr Winiewicz/Dania, Niemcy, USA/2024/85 min.
miejsce
data
czas
Światowid, Duża
2025-05-15
18:30
Spotkanie po filmie: dyskusja

Tajemnicza śmierć pracownika fabryki Dorema Clery w Getunkirchenburgu zadziwia Wernera Herzoga, który rozpoczyna własne śledztwo. Ale narrator filmu – Herzog – nie jest tym, kogo znamy z charakterystycznego głosu, a film nie jest filmem, którego oczekujemy. „Nawet za 4500 lat sztuczna inteligencja nie zrobi lepszego filmu ode mnie” – zapowiedział kiedyś Herzog. Piotr Winiewicz zatrudnia do napisania scenariusza Kaspara, czyli model AI, żeby przekonać się, czy to prawda.

Na podstawie filmów Herzoga sztuczna inteligencja tworzy hybrydowy film, składający się z fabularnej narracji niepozbawionej autorefleksji, która łączy się z dokumentalną narracją – rozmowami z artystami, filozofami i naukowcami o pojęciu oryginalności, autentyczności, nieśmiertelności oraz duszy w dobie AI.

Film jest prezentowany w ramach projektu Kino jako laboratorium V współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

  • czas trwania:
    85 min.
  • kraj/rok:
    Dania, Niemcy, USA /2024
  • reżyseria:
    Piotr Winiewicz
  • język oryginalny filmu:
    angielski, niemiecki
  • zdjęcia:
    Emil Aagaard
  • montaż:
    Julius Krebs Damsbo
  • produkcja:
    Rikke Tambo Andersen, Mads Damsbo, Sam Pressman / Tambo Film, Kaspar, Pressman Film
  • wybrane festiwale i nagrody:
    2024 – IDFA Amsterdam – film otwarcia

Inne filmy z sekcji

Fetysze i kultura

Riefenstahl
Riefenstahl
Architektura CSSR 58-89
Czechoslovak Architecture 58-89
Pociągi
Trains
Inne filmy z tagiem

technologia

Sally
Sally
Projektując marzenia
Dust to Dust
2073
2073
Inne filmy z konkursu

Nagroda Nos Chopina

Dom, w którym narodził się house
Move Ya Body: The Birth of House
Enigma
Enigma
Pamięć fotograficzna
A Photographic Memory
 
SHOP.MDAG.PL
Akcesoria, koszulki, filmy DVD, książki
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera