O festiwalu

54 najlepsze filmy dokumentalne z całego świata zaprezentowane na 137 seansach, 10 intensywnych festiwalowych dni i jedna Nagroda Wolności - już między 9 a 18 maja w Kinie Muza potrwa 22. edycja Millennium Docs Against Gravity. Znamy pełny program tegorocznego festiwalu!

Przeszywające spojrzenie na toczące świat polityczne konflikty, wielkie historie zwykłych ludzi, dyskusja nad prawami człowieka, zachwyt nad naturą, relacje rodzinne, akademia dokumentalna dla szkół czy szukanie związków kina z… jedzeniem. Tegoroczny program festiwalu Millennium Docs Against Gravity skrojony został zgodnie z hasłem “Między nami cały świat” i przez dziesięć festiwalowych dni pobudzać będzie do refleksji, wzruszeń, śmiechu i zadumy - mówi Karolina Kulig, rzeczniczka prasowa poznańskiej odsłony festiwalu. MDAG to jedno z ulubionych wydarzeń widzów i widzek Kina Muza, które co roku bije frekwencyjne rekordy. Nie mamy wątpliwości, że i przy okazji tej, szóstej już edycji, wyselekcjonowane filmy i zaproszeni goście ożywią filmowy Poznań.

Co więc możemy znaleźć w premierowym programie?

Film otwarcia Millennium Docs Against Gravity w Poznaniu

Już 9 maja o 20:00 poznańską odsłonę festiwalu otworzy najgłośniejszy film dokumentalny tegorocznego festiwalu Sundance (Główna Nagroda Jury!) - “Pan Nikt kontra Putin”. Przez słodko-gorzką, śmieszno-tragiczną historię ze współczesnej szkoły w małym miasteczku na Uralu prowadzi nas Pasza. Pracuje jako nauczyciel w szkole, do której sam uczęszczał. Ceni sobie ciekawość i entuzjazm swoich uczniów, których często filmuje jako szkolny kronikarz. Jego gabinet jest bezpieczną przystanią dla punków i innych buntowników. Jednak wszystko zmienia się, gdy po agresji na Ukrainę Putin rozpoczyna militaryzację szkół w Rosji. Pasza kontynuuje kronikarską pracę, filmując narzucony uczniom dryl wojskowy, deklaracje lojalności nauczycieli, strach i niepewność całego miasteczka.

Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu - Davidem Borensteinem, który w Kinie Muza pojawi się osobiście.

Nagroda Wolności ufundowana przez Miasto Poznań

W trakcie tegorocznej edycji Festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Poznaniu po raz piąty zostanie przyznana Nagroda Wolności ufundowana przez Miasto Poznań (The City of Poznań Freedom Award). Spośród filmów nominowanych do ogólnopolskiego Konkursu Głównego, na gruncie lokalnym trzyosobowe Jury wyłoni zwycięski tytuł, który najwierniej broni fundamentów wolności, stawiając w swoim centrum godność i prawa człowieka oraz wszystkich istot ożywionych i nieożywionych. Twórczyni lub twórca wybranego filmu otrzyma nagrodę w wysokości 3000 euro.

W tegorocznej konkursowej selekcji znalazło się dwanaście filmów stanowiących idealny dokumentalny kalejdoskop wydarzeń i emocji panujących na świecie. Wśród nich - “2000 metrów od Andrijiwki”, czyli historia maleńkiej ukraińskiej wsi i gigantycznym znaczeniu strategicznym w toczącej się wojnie. Po drugiej stronie globu, w “Apokalipsie w tropikach” Petra Costa bada silny wpływ przywódców religijnych na politykę w Brazylii i szybki rozwój tamtejszej skrajnej prawicy. Nieoczekiwanie śmieszny i przeszywająco wzruszający “Chodź, zobacz mnie w dobrym świetle” to jeden z najbardziej wyjątkowych filmów o poezji i miłości, jakie będziecie mieli okazję zobaczyć. Reżyserka filmu “Moja skradziona planeta”, Farahnaz Sharif zapyta z kolei: co może zrobić kobieta, gdy państwo i religia kontrolują każdy aspekt jej życia, począwszy od tego, jak się ubiera, po sposób, w jaki zarabia na życie?

Pełna lista filmów biorących udział w konkursie i ich szczegółowe opisy dostępne są w tym pliku.

W tegorocznym Jury poznańskiego konkursu zasiądą:

Kasia Czajka-Kominiarczuk - twórczyni internetowa znana jako Zwierz Popkulturalny, autorka książek, wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim oraz prowadząca audycję radiową „Uniwersum RMF Classic”,

Natalia Koryncka-Gruz - reżyserka filmów fabularnych i dokumentalnych, scenarzystka, producentka. Autorka głośnych, nagradzanych filmów dokumentalnych (m.in. „Simona”), fabularnych (m.in. „Warsaw by Night”) i cenionych spektakli Teatru Telewizji,

Piotr Żytnicki - dziennikarz kryminalny, sądowy i śledczy. Zastępca redaktorki naczelnej „Gazety Wyborczej” w Poznaniu.

Ogłoszenie zwycięskiego nazwiska i wręczenie statuetki nastąpią w czwartek 15 maja o godz. 20:00 w Kinie Muza (Sala 1).

Spotkania i wydarzenia towarzyszące

Prócz spotkania z Davidem Borensteinem przy okazji filmu otwarcia, na widzów i widzki Kina Muza czeka szereg spotkań, dyskusji i wydarzeń specjalnych. Już pierwsza sobota festiwalu to okazja do spotkania z reżyserem, montażystką i kompozytorem muzyki do filmu “Listy z Wilczej” (10 maja o 18:00 , a przy okazji premiery filmu “Yalla Parkour” zapraszamy na spotkanie o tożsamości i kulturze palestyńskiej z Emilem Al-Khawaldehem i Alą Qandil (10 maja o 15:00). Kolejne dni to okazja do spotkań w ramach klubu dyskusyjnego DKF Kamera i rozmowy o “Riefenstahl” Andresa Veiela (13 maja o 20:30) czy finałowa niedziela spędzona na warsztatach kaligrafii arabskiej wokół filmu “Coexistence, My Ass!” (18 maja o 12:00). Wisienką na filmowym horyzoncie będzie pokaz plenerowy filmu “W stronę słońca” na Rynku Łazarskim (10 maja o 21:00).

WWW:

https://mdag.pl/

https://www.kinomuza.pl/
Strona poznańskiej odsłony festiwalu:
https://mdag.pl/22/pl/Poznan/homepage
Facebook:
https://www.facebook.com/MillenniumDocsAgainstGravity/
https://www.facebook.com/KinoMuzaPoznan/
Instagram:
https://www.instagram.com/millenniumdocsagainstgravity/
https://www.instagram.com/kinomuza/
YouTube:
https://www.youtube.com/c/MillenniumDocsAgainstGravityFilmFestival
https://www.youtube.com/@kinomuzawpoznaniu1122

 
SHOP.MDAG.PL
Akcesoria, koszulki, filmy DVD, książki
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera