Młodzi nie ryby, głos mają – „Jestem Greta”, reż. Nathan Grossman (2020), uczy odwagi w zmaganiach o lepszą przyszłość! Jeśli jesteś rodzicem, opiekunem, nauczycielem już podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity zabierz swoich podopiecznych na film! Zachęcamy do zorganizowania wyjścia z dziećmi do kina także po 17 września, kiedy film wchodzi do dystrybucji. Przygotowaliśmy materiały edukacyjne: ćwiczenia i wideo edukacyjne – które pomogą przemyśleć i rozmawiać o zagadnieniach poruszonych w filmie.

W sierpniu 2018 roku 15-letnia Greta Thunberg rozpoczyna pod szwedzkim parlamentem klimatyczny strajk szkolny. Stawia tym samym pytanie dorosłym: jeśli nikogo nie obchodzi jej przyszłość na Ziemi, to dlaczego ona miałaby przejmować się swoją przyszłością w szkole? W ciągu kilku miesięcy jej akcja nabiera rozpędu i przekształca się w globalny ruch społeczny. Spokojna szwedzka uczennica ze spektrum autyzmu zmienia się w światowej sławy aktywistkę.

Wszystkie projekcje w ramach 18. FF Millennium Docs Against Gravity i bilety na film:

Warszawa:

https://mdag.pl/18/pl/warszawa/movie/Jestem-Greta

Wrocław:

https://mdag.pl/18/pl/wroclaw/movie/Jestem-Greta

Gdynia:

https://mdag.pl/18/pl/gdynia/movie/Jestem-Greta

Katowice:

https://mdag.pl/18/pl/katowice/movie/Jestem-Greta

Poznań:

https://mdag.pl/18/pl/poznan/movie/Jestem-Greta

Lublin:

https://mdag.pl/18/pl/lublin/movie/Jestem-Greta

Bydgoszcz:

https://mdag.pl/18/pl/bydgoszcz/movie/Jestem-Greta

 

“Jestem Greta” w kinach w całej Polsce od 17 września

Nauczycieli i rodziców zachęcamy do organizacji wspólnego wyjścia do kina z uczniami i uczennicami. I rozmowy o tym, jak sprawić, żeby realna zmiana w naszym myśleniu o Ziemi stała się możliwa!

Do których kin można pójść z klasą, dziećmi do kina?

Białystok: Forum

Bolesławiec: BOK - od 24.09.2021

Bydgoszcz: CC Focus

Częstochowa: Iluzja - 13-16.09.2021, CC Jurajska

Gdańsk: Kameralne

Gliwice: Amok

Jarocin: Echo

Katowice: Światowid, CC Punkt 44

Konin: Oskard

Kraków: Kika, Kino pod Baranami, Mikro, CC Bonarka

Lublin: Centrum Kultury, CSK

Łódź: Charlie, CC Manufaktura

Olsztyn: Awangarda

Opole: Meduza

Poznań: Muza, Bułgarska 19, Malta, Pałacowe

Toruń: CC Czerwona Droga

Wałbrzych: Apollo

Warszawa: Kinoteka, Luna, Muranów, Atlantic, Elektronik, Wisła, Kultura, Stacja Falenica, CC Arkadia, CC Galeria Mokotów: CC Sadyba

Wrocław: DCF, Nowe Horyzonty, CC Vroclavia

Zakopane: Miejsce

Zamość: Stylowy

Żywiec: Janosik - 25.09.2021

Jeśli w miejscowości, w której mieszkasz kino nie organizuje projekcji filmu, pomożemy zorganizować seans. Napisz do nas e-maila (dystrybucja@againstgravity.pl) z informacją gdzie jest Twoje najbliższe kino i ile osób od Ciebie ze szkoły chciałoby zobaczyć film. Skontaktujemy się z kinem i wspólnie spróbujemy zorganizować dla Was pokaz.

Jak rozmawiać o filmie „Jestem Greta” i uczyć się od bohaterki

Przybliżona w filmie postać Grety Thunberg może pomóc uczniom lepiej zrozumieć współczesny świat na kilka ważnych sposobów:

Przygotowaliśmy 13 prostych ćwiczeń, które możecie zrobić po obejrzeniu filmu oraz trzy krótkie wywiady wideo, które są uzupełnieniem poruszanych tematów.

Ćwiczenia do filmu "Jestem Greta" w formacie PDF

Ćwiczenia do filmu "Jestem Greta" w wersji PDF - do wydruku

Wideo z Dominiką Lasotą - aktywistką klimatyczną Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, która odpowiada na nasze pytania: Dlaczego mamy kryzys klimatyczny? Co doprowadziło do kryzysu klimatycznego? W jaki sposób możemy działać?

Wideo z Tomaszem Markiewką - filozofem, publicystą, wykładowcą na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, autorem m.in. książek „Gniew” i „Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat”, który odpowiada na nasze pytania: Co to znaczy być obywatelem? Dlaczego to ważne, żeby czuć się obywatelem, a nie jedynie konsumentem? Co może nam dać aktywność na rzecz dobra wspólnego? Kiedy jako Obywatele jesteśmy najskuteczniejsi, działając w szkole i poza nią?

Wideo z Joanną Ławicką - doktorką nauk społecznych w zakresie pedagogiki, autorką popularnej książki "Nie jestem kosmitą. Mam zespół Aspergera", prezeską zarządu Fundacji Prodeste, której zadaliśmy pytania: Po czym poznamy, że dana osoba ma zespół Aspergera/spektrum Autyzmu? Greta Thunberg pokazała, że osoby z zespołem Aspergera/spektrum Autyzmu mają niesamowity potencjał. W czym przejawia się ich siła? Jak radzić sobie z poczuciem odmienności?