Debata na żywo wokół sekcji WE'RE HERE, WE'RE QUEER >>

Partnerzy_ki: KPH, Gazeta.pl W ramach sekcji WE'RE HERE, WE'RE QUEER pokazywaliśmy i pokazujemy filmy, które przeprowadzają przez opowieści o grupie queerowych artystów z Kolumbii przez piękną, lesbijską historię miłosną z Holandii, spojrzenie na życie osób trans w latach 60. w USA czy opowieść o współczesnej Polsce widzianej z perspektywy osób nieheteronormatywnych. Poprzez filmy dokumentalne przyglądamy się, jak żyje się osobom LGBTQ+ w różnych strona świata - a w dniu otwierającym miesiąc dumy (Pride Month) chcemy oddać głos im samym.

Misia Joachim - artystka sztuk wizualnych, której medium jest ciało. Drag Queen działająca na rzecz społeczności osób LGBTQIA+ i queerowa edukatorka prężnie działająca w social mediach. Od lat zaangażowana we współpracę z największymi organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz praw człowieka i edukacji seksualnej. Współpracowała m.in. z Wolontariatem Równości, Sexed.pl, KPH, Lambdą Warszawa, Grupą Stonewall czy Feminoteką. Film dokumentalny „PARADA - Don’t rain on our Parade”, którego była pomysłodawczynią i współreżyserką, jest jej reżyserskim debiutem. W wolnych chwilach tiktokerka i instagramerka makijażowa.

Nina Krawczak - reżyserka i artystka wizualna. W 2019 roku, zainspirowana polską sceną queer-performance’u zrealizowała swój reżyserski debiut - film dokumentalny „Polish Drag Project”, który miał swoją premierę podczas Parady Równości w 2020 roku. Film był wyświetlany w Warszawie, Poznaniu, Lublinie oraz otwierał wrocławską edycję LGBT Film Festival w kinie Nowe Horyzonty. Film „Polish Drag Project” zdobył tytuł najlepszego filmu dokumentalnego na hiszpańskim festiwalu FILMÓPTICO - INTERNATIONAL ART VISUAL AND FILM FESTIVAL. Aktualnie Nina kontynuuję swoją drogę reżyserską - z czasem zdała sobie sprawę, że język dokumentu jest najlepszym narzędziem do przekazania treści, o których chce mówić.

Dominik Kuc - członek Rady Fundacji GrowSPACE, inicjator Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Laureat konkursu 25 under 25 Forbes & McKinsey w kategorii „Wspieranie Różnorodności”, inicjator Warszawskiej Linii Zdrowia Psychicznego, współautor raportu Warszawska Szkoła po Pandemii. W 2023 roku współtworzy porozumienie "TAK dla Prewencji Suicydalnej", do którego dołączyło prawie 40 podmiotów. Uhonorowany nagrodą im. Janusza Korczaka.

Wiktoria Beczek - wieloletnia dziennikarka i wydawczyni Gazeta.pl, działaczka Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, autorka książki Rodzice, wyjdźcie z szafy, cyklu wywiadów z rodzicami osób nieheteronormatywnych. Piotr Moszczeński - w latach 2015-2017 jeden ze współzałożycieli Grupy Stonewall i współorganizator poznańskiego Marszu Równości. Od 2019 r. wspiera zespół Marszu Równości w Gnieźnie. Jest współinicjatorem Kongresu Miast Maszerujących i zawiązanej w 2021 r. Koalicji Miast Maszerujących po równość osób LGBT+, największej sieci tęczowych organizacji w Polsce, gdzie pełni rolę członka sekretariatu. Psycholog społeczny, a także specjalista ds. MSSF.

Mateusz Góra - szef działu komunikacji i programer Konkursu krótkometrażowego na festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Z wykształcenia filmoznawca (Uniwersytet Jagielloński) i montażysta filmowy (Warszawska Szkoła Filmowa). Pracował jako redaktor w magazynach i-D, Vice, Kultura Liberalna, rozmawiając z najważniejszymi postaciami świata kultury i sztuki, między innymi Tadeuszem Rolke, Cocorosie, Brucem LaBrucem czy Pawłem Pawlikowskim. Interesuje się filmem dokumentalnym oraz kinem queer.

Kamil Wilk - reżyser i montażysta urodzony w Tarnowie, mieszkający w Warszawie. Ukończył montaż filmowy w Warszawskiej Szkole Filmowej. Na co dzień zajmuje się postprodukcją filmów i seriali, pracując przy produkcjach Netflixa, Canal+ czy Viaplay. Zafascynowany twórczością Wong Kar Waia i Pedro Almodovara. Reżyser filmu "Chciałbym ci powiedzieć" prezentowanego podczas 20. edycji MDAG. Julia Kata - psycholożka, w trakcie szkoleń na mediatorkę. Pracuje z transpłciową i niebinarną społecznością od ponad dekady. W latach 2016-17 zasiadała w zarządzie międzynarodowej organizacji IGLYO. Współautorka badań naukowych, raportów i broszur edukacyjnych. Prowadzi szkolenia z zakresu transpłciowości i inkluzywnego języka dla instytucji edukacyjnych, biznesu, psecjalistów/ek z zakresu zdrowia i studentów/ek.

Prowadząca:

Marta Nowak - dziennikarka Gazeta.pl, felietonistka Wysokich Obcasów, podcasterka (Czułe Punkty, wcześniej Powiedz, siostro). Od 2018 do 2022 redaktorka ASZdziennika.