Za nami drugi drugi dzień festiwalu. Widzieliśmy już pierwsze premiery, byliśmy na pierwszych spotkaniach z reżyserami i uczestniczyliśmy w pierwszych imprezach. Jak co roku weekend na naszym festiwalu pęka w szwach od filmów dokumentalnych ze wszystkich stron świata. Piątkowe i sobotnie seanse przeminęły z wiatrem, ale nie martwcie się – to dopiero początek! Dzisiaj po południu wybierzmy się razem na „Hollywoodgate”, jeden z filmów nominowanych do Grand Prix – Nagrody Banku Millennium. Może skusicie się także na „Matkę Verę” film przez niektórych porównywany do polskiej laureatki Oscara® – „Idy”. Zachęcamy do odwiedzenia innych warszawskich kin, w których odbywa się 21. MDAG. Jeżeli jesteście zainteresowani muzyką, a szczególnie muzyką elektroniczną, koniecznie wpadnijcie na projekcję filmu „Ja, cyborg”. A jeśli macie akurat chęć na szczyptę polityki, udajcie się do Kina Atlantic na „Niewidzialny naród”. Do zobaczenia!

Zofia Mańkowska, biuro prasowe Millennium Docs Against Gravity

Niedziela, 12.05

Pokaz filmu „Ziemia jałowa” (The Waste Land) reż. Chris Teerink + spotkanie z reżyserem

godz. 15:45 – Kinoteka, sala 3

Trzeciego dnia festiwalu odbędzie się drugi pokaz filmu “Ziemia jałowa” w reżyserii Chrisa Teernika. Po seansie widzowie będą mieli okazję spotkać się z reżyserem i porozmawiać o prezentowanym filmie. 

Więcej o filmie: 100 lat po publikacji poematu „Ziemia jałowa” T.S. Eliota, reżyser filmu sprawdza jego wymowę i znaczenie dla współczesnego świata. Czy wizje Eliota są nadal aktualne? Czy działają na naszą wyobraźnię w czasach kryzysu i niepewności?

Gość: Chris Teernik - po zrealizowaniu filmów w różnych lokalizacjach, takich jak pustynia Mojave, odległych wioskach w Transylwanii i Anthology Film Archives w Nowym Jorku reżyser skupia się aktualnie na poetyckiej koncepcji słynnego poematu T.S. Eliota „Ziemia jałowa".

Pokaz filmu „Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu” (Soundtrack to a Coup d'Etat) reż. Johan Grimonprez + spotkanie z producentem

godz. 20:00 – Kinoteka, sala 1

Zapraszamy na pokaz filmu „Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu”. Po seansie odbędzie się spotkanie z producentem filmu, Rémim Grelletym.

Więcej o filmie: Lata 1960–1961. 16 krajów afrykańskich ogłasza niepodległość, co wywołuje niepokój mocarstw w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. CIA wysyła do Afryki gwiazdy jazzu: Louisa Armstronga, Dizzy Gillespie, Ninę Simone i innych, aby wzmocnić pozytywne odczucia Afrykańczyków wobec USA. Muzycy zaczynają zdawać sobie sprawę, że są wykorzystywani przez własny kraj, w którym nadal istnieje segregacja rasowa.

Gość: Johan Grimonprez – belgijski artysta multimedialny, filmowcem i kuratorem. Najbardziej znany jest z filmu Dial H-I-S-T-O-R-Y (1997). Grimonprez napisał i wyreżyserował film dokumentalny Soundtrack to a Coup d'Etat o obietnicy dekolonizacji, nadziei ruchu niezaangażowanych i marzeniu o samostanowieniu.

Pokaz filmu „Architekton” (Architecton) reż. Viktor Kossakovsky + spotkanie z reżyserem

godz. 20:30 – Kino Muranów, sala Gerard

W niedzielę w Kinie Muranów odbędzie się projekcja filmu „Architekton” w reżyserii Viktora Kossakovsky’ego. Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserem, który jest mistrzem kina dokumentalnego.

Więcej o filmie: film jest refleksją nad architekturą i jej budulcami: kamieniem oraz betonem. To wizja budynków sprzed setek i tysięcy lat, które ukazują naszą dzisiejszą porażkę na tym polu i tym samym destrukcję wartości, jaką była architektura. Odwiedzamy ruiny świątyni w Baalbek w Libanie, gdzie starszy pan od 12 lat porządkuje kamienie sprzed dwóch tysiącleci. Jak wrócić do złotych zasad architektury, zanim będzie za późno?

Gość: Viktor Kossakovsky – karierę filmową rozpoczął w 1978 roku, pracując jako asystent operatora, asystent reżysera i montażysta w Leningradzkim Studiu Filmów Dokumentalnych. W latach 1986-1988 studiował scenariopisarstwo i reżyserię. 

Łączony seans filmów “Herkules” (Hercules) i “Uwikłani” (Entangled) reż. Lidia Duda + spotkanie z reżyserką

godz. 20:30 – Kino Atlantic, sala A

Zapraszamy na łączony seans filmów Lidii Dudy (“Herkules” i “Uwikłani”), który odbędzie się w niedzielę wieczorem w Kinie Atlantic. 

Więcej o filmie Herkules: 12-letni Krzyś dorasta w bezrobotnej rodzinie. Ojciec pieszczotliwie mówi na syna „Herkules” – Krzyś codziennie bez słowa skargi pracuje, a zarobione pieniądze oddaje rodzicom. Pijany ojciec przytula syna i udziela mu życiowych rad. W tym – na pierwszy rzut oka – patologicznym świecie jest coś więcej. 

Więcej o filmie Uwikłani: Historia pedofila i skrzywdzonego przez niego dziewięciolatka. Ten oczywisty podział trwa do momentu, gdy – po kilku latach – chłopak dochodzi do wniosku, że sprawiedliwości nie stało się zadość i postanawia sam ją wymierzyć. Wtedy role się odwracają – osoba, która doznała krzywdy zamienia się w mściciela.

Lidia Duda – reżyserka i scenarzystka filmów dokumentalnych. Jest dwukrotną zdobywczynią Grand Prix na Krakowskim Festiwalu Filmowym za filmy „Herkules” (2005) i „Uwikłani” (2012), a także laureatką Grand Prix na festiwalach filmowych w: Chicago, Nowym Jorku, Houston, Stambule, Meksyku, Moskwie, Banff, Kantonie i Pradze. Zdobywczyni Nagrody Grand Press za „U nas w Pietraszach” (2002). Jest członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej oraz Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych.

Poniedziałek, 13.05

Pokaz filmu „Las” (Forest), reż. Lidia Duda + spotkanie edukacyjne

godz. 12:00 – Kinoteka, sala 7

Serdecznie zapraszamy na film “Las” i towarzyszące mu spotkanie edukacyjne Kim jest osoba uchodźcza? Jak możemy pomóc?

Więcej o filmie: Para, która po studiach zamieszkała przy wschodniej granicy Polski chcąc wychować w idylli trójkę dzieci zmierza się z wielką polityką. Pewnego dnia w lesie pojawili się Obcy, Inni, Osoby Uchodźcze – niechciane i w Polsce, i na Białorusi. 

Kim są Uchodźcy i Uchodźczynie przybywający do naszego kraju? Jak możemy ich zrozumieć i sprawić, aby ich los stał się lepszy?

Po filmie odbędzie się spotkanie edukacyjne Kim jest osoba uchodźcza? Jak możemy pomóc?, którego gościnią będzie Julia Orłowska, specjalistka ds. edukacji z Zespołu Edukacji Globalnej Polskiej Akcji Humanitarnej. 21. MDAG oferuje serię sześciu spotkań edukacyjnych połączonych z seansami filmów dokumentalnych. Przez najbliższy tydzień każdego dnia o godzinie 12:00 będziecie mogli wziąć udział w spotkaniach takich jak Kto odpowiada za kryzys klimatyczny? Jak mu mądrze przeciwdziałać? czy Czym jest płeć i jak ją zrozumieć? Oferta jest kierowana głównie do nauczycieli, nauczycielek i osób nauczycielskich. 

Nauczyciele_ki, którzy przyjdą na film z podopiecznymi, otrzymają specjalnie przygotowane materiały edukacyjne do dodatkowej pracy z młodzieżą w szkole. Klasę można zapisać albo na cały cykl lub  na poszczególne projekcje i spotkania, wysyłając zgłoszenie na: akademia@againstgravity.pl. Program jest objęty rekomendacją merytoryczną redakcji magazynów „Newsweek Psychologia Dziecka” i „Newsweek Psychologia Nastolatka”. Sugerowana grupa wiekowa: 14+

Lidia Duda – reżyserka i scenarzystka filmów dokumentalnych. Jest dwukrotną zdobywczynią Grand Prix na Krakowskim Festiwalu Filmowym za filmy „Herkules” (2005) i „Uwikłani” (2012), a także laureatką Grand Prix na festiwalach filmowych w: Chicago, Nowym Jorku, Houston, Stambule, Meksyku, Moskwie, Banff, Kantonie i Pradze. Zdobywczyni Nagrody Grand Press za „U nas w Pietraszach” (2002). Jest członkinią Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej oraz Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych.

Pokaz filmu „Niewidzialny naród” (Invisible Nation), reż. Vanessa Hope + spotkanie z reżyserką

godz. 18:15 – Kino Atlantic, sala A

W najbliższy poniedziałek odbędzie się pokaz Pokaz filmu “Niewidzialny naród” w reżyserii Vanessy Hope. Po seansie widzowie będą mieli okazję spotkać się z reżyserką.

Więcej o filmie: Sylwetka prezydentki Tajwanu Tsai Ing-wen i jej polityki, która bierze pod uwagę rodzącą się ideę narodu tajwańskiego, dalekiego od chińskiej tradycji. Film przybliża najnowszą historię Tajwanu, który do lat 80. XX wieku był rządzony przez krwawą dyktaturę.

Gościni: Vanessa Hope – Vanessa Hope jest wielokrotnie nagradzaną producentką i reżyserką, która wyprodukowała wiele uznanych filmów w Chinach, w tym pokazywany na Berlinale „The Story Of Ermei" Wanga Quanana oraz prezentowany na festiwalu w Cannes „Tombee De Nuit Sur Shanghai" Chantal Akerman, będący częścią zbioru filmów „The State Of The World". Reżyserowała i produkowała również filmy krótkometrażowe, w tym „China In Three Words”, który znalazł się w oficjalnej selekcji DOC NYC.

Pokaz filmu „Ja, cyborg” (Cyborg Generation), reż. Miguel Morilla Vega + spotkanie z reżyserem i bohaterem + koncert

godz. 20:30 – Kinoteka sala 7

W poniedziałek zapraszamy na projekcję filmu „Ja, cyborg”. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem i bohaterem, a po spotkaniu koncert głównego bohatera. 

Więcej o filmie: Główny bohater filmu rozmawia z muzykami-cyborgami, którzy dla „kognitywnej wolności” wszczepili sobie sztuczne organy. W końcu sam decyduje się na implant sztucznego narządu po to, aby mógł odbierać dźwięk przybywający na Ziemię z kosmosu. Brak uregulowań prawnych powoduje trudność w ustaleniu, jakie organy zmysłu uważa się za ludzkie, a jakie nie. W szarej strefie powstaje sztuka cyborgów, która polega na tworzeniu nowej palety zmysłów po to, aby na nowo połączyć się z naturą w sposób do tej pory niedostępny dla ludzi. 

Goście: reżyser Miguel Morilla Vega i bohater Kai, 23-letni artysta-cyborg z Barcelony. Jego pierwszy zmysł cyborga, Cosmic Sense, wychwytuje cząstki subatomowe powstałe w wyniku opadania promieni kosmicznych w atmosferze planety. W momencie ich przechwycenia przekłada każdą z nich na dźwięk, przypisując im różne dźwięki. Pozwala to Kaiowi komponować muzykę na podstawie dźwięków z kosmosu.

Pokaz filmu „Pokolenie pieniądza” (Generation Wealth, 2018), reż. Lauren Greenfield + spotkanie z reżyserką

godz. 20:30 – Kino Atlantic, sala B

Serdecznie zapraszamy na pokaz kultowego filmu „Pokolenie pieniądza” i towarzyszące mu spotkanie z reżyserką, która w tym roku zasiada w jury Konkursu Głównego MDAG. Wydarzenie odbywa się w ramach sekcji The Best of MDAG!

Więcej o filmie: Amerykańska fotografka i reżyserka Lauren Greenfield od 25 lat analizuje idee pieniędzy, bogactwa i ludzi, którzy chcą żyć luksusowo. Po studiach postanowiła zgłębić ideę „amerykańskiego snu”, portretując aparatem fotograficznym tych, którzy dążą do bogactwa, wierząc, że najważniejszy w życiu jest niczym nieograniczony i nieskrępowany materializm. 

Gościni: Lauren Greenfield – nagradzana amerykańska dokumentalistka („Ważniejsze do królów”, „Pokolenie pieniądza”) i wystawiana na całym świecie fotografka. Jurorka Konkursu Głównego festiwalu Millennium Docs Against Gravity o Nagrodę Banku Millennium.