Zwycięzca Konkursu Polskiego 21. MDAG, film „Las” Lidii Dudy, wraz ze zdobywcą Grand Prix - Nagrody Banku Millennium, czyli poruszającym „Nie chcemy innej ziemi” oraz „Naturalna dzikość serca”, która podbiła serca publiczności i otrzymała Nagrodę Onet Big Screen Doc. Oto rekomendacje Millennium Docs Against Gravity do Europejskich Nagród Filmowych w kategorii Najlepszy europejski film dokumentalny. Gala wręczenia nagród odbędzie się 7 grudnia w Lucernie. 

Millennium Docs Against Gravity zostało przyjęte do Europejskiej Akademii Filmowej w 2022 roku, tym samym dołączając do grona najważniejszych europejskich festiwali (Major European Festivals). Lista festiwali EFA bardzo rzadko się zmienia, więc to wyróżnienie stanowiło sygnał o znaczeniu i międzynarodowym zasięgu MDAG. Oznacza to także, że festiwal otwiera drogę do Europejskiej Nagrody Filmowej europejskim filmom ze swojego programu, nie tylko tym bezpośrednio rekomendowanym, ponieważ wszystkie tytuły, które chcą starać się o to wyróżnienie, muszą być prezentowane na kilku festiwalach z grupy. 

Artur Liebhart o rekomendowanych filmach

fot. Stanisław Loba

W tym roku rekomendacje zostały przyznane trzem filmom, które najpierw zostały zaprezentowane w czasie części kinowej MDAG a następnie online. Wszystkie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności, mediów oraz zdobyły uznanie jurorów i jurorek. Każdy z nich stanowi połączenie najwyższej klasy formy filmowej z ważnymi, przejmującymi historiami. Artur Liebhart, dyrektor i założyciel MDAG, komentuje przyznane rekomendacje:

„Nie chcemy innej ziemi” (No Other Land, reż. Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor) to film o pokojowej walce o swoją małą społeczność z bezdusznością aparatu państwa oraz brutalnością religijnych fanatyków. Tragicznej walce, która opiera się na cierpliwości i nadziei, że wartości wolności i współistnienia przetrwają. Jest to również film o przyjaźni, która wykuwa się we wspólnej walce. Przyjaźni ludzi z przeciwstawnych plemion etnicznych i politycznych, których łączy głębokie poczucie przynależności do jednej wspólnoty ludzi z sumieniem i sercem. To samo dotyczy twórców filmu, którzy stworzyli kolektyw palestyńsko-izraelski, aby pokazać światu tę tragiczną historię.

 

„Las” (Forest, reż. Lidia Duda) jak w soczewce pokazuje dzisiejsze problemy „pierwszego świata”. Piękna przyroda jest miejscem codziennych tragedii a świadkiem tego jest rodzina, która chciała uciec od polityki i jej dwuznaczności właśnie tam, na łono natury. Napięcia psychologiczne, które obserwujemy w filmie, są nam bliskie a wybory, które podejmuje rodzina, wynikają z poczucia wspólnoty nasz wszystkich, bez wyjątków. Wspaniałe i delikatnie sfilmowana historia rodziny, będąca przykładem dla wszystkich. 

 

„Naturalna dzikość serca” (A New kind of Wilderness, reż. Silje Evensmo Jacobsen) jest uniwersalną historią o życiowych wyborach, niemodnej dziś idei wierności i przykładem miłości do Matki Natury dla nas wszystkich. Gdy wybiera się życie niezależne od innych, ale zależne od nas samych, mierzymy się z naszą własną kruchością i podatnością na ciosy. Film ze szczerością, ale bez oceny, przedstawia nam historię rodziny, która przechodzi przez traumę, nie tracąc nadziei dzięki miłości. 

W nadchodzących miesiącach poznamy shortlisty a następnie nominacje do EFA. Trzymamy kciuki za nominacje rekomendowanych przez MDAG tytułów.