Laureaci prestiżowej Nagrody Doc Alliance 2024 zostali ogłoszeni podczas ceremonii wręczenia nagród na festiwalu Docudays UA w Kijowie. Nagroda za Najlepszy film pełnometrażowy w wysokości 5 000 euro przypadła filmowi „The Landscape and the Fury” autorstwa Nicole Vögele. „Kolizja” (Crushed), prezentowana w czasie MDAG, autorstwa Camille Vigny otrzymała Nagrodę Doc Alliance za Najlepszy film krótkometrażowy w wysokości 3 000 euro. Oba nagrodzone filmy były nominowane przez festiwal Visions du Réel. Specjalne wyróżnienie otrzymał film „getty abortions” autorstwa Franzis Kabisch, nominowany przez DOK Leipzig.

Zwycięskie filmy zostały wybrane przez jury składające się z trzech profesjonalistów z branży filmowej o różnym doświadczeniu: Olivia Cooper-Hadjian, programerka i krytyczka filmowa (Cahiers du cinéma), Beatrice Fiorentino, dyrektorka artystyczna Venice Film Critics’ Week oraz Marko Grba Singh, reżyser i dyrektor artystyczny festiwalu Beldocs.

Więcej informacji o zwycięzcach i nominowanych

„The Landscape and the Fury” autorstwa Nicole Vögele, który wygrał Visions du Réel, to esej filmowy badający zagadnienia związane z przesiedleniem, ucieczką i przemocą. W rejonie granicznym między Bośnią a Chorwacją, w pobliżu Velika Kladuša, dzisiejsi uchodźcy spotykają mieszkańców, którzy sami doświadczyli wojny i ucieczki. Film opowiada o ledwie zagojonych ranach, które się otwierają, oraz o egzystencjalnych spotkaniach między ludźmi, których łączy cierpienie.

Jury pochwaliło twórców filmu „za odwagę i silne poczucie solidarności połączone z hipnotyzującymi zdjęciami”. Vögele rzuca światło na kryzys uchodźczy, obnażając hipokryzję globalnej polityki „z unikalnym, ciepłym dystansem między twórcą a bohaterami”.

W „Kolizji” (Crushed) Camille Vigny, która otrzymała Nagrodę Doc Alliance za Najlepszy film krótkometrażowy, reżyserka opowiada z perspektywy pierwszej osoby historię przemocy w związku, której doświadczyła w wieku 18 lat. Używając potężnej metafory wizualnej, Vigny stworzyła niezwykle odważne polityczne świadectwo o niszczycielskim wpływie krzywdzącej relacji.

Jury uhonorowało Camille Vigny „za jej śmiałość, błyskotliwy wgląd w użycie języka filmowego, za przejrzyste przepracowanie osobistej traumy”. „Eros i Tanatos przeciwstawiają się naturalnemu instynktowi przetrwania: zmiażdżone blachy samochodu stają się metaforą potencjalnie zranionych ciał, niebezpieczeństwo okazuje się w mroczny sposób fascynujące”.

Krótki film „getty abortions” autorstwa Franzis Kabisch otrzymał specjalne wyróżnienie jury. Film nominowany przez DOK Leipzig zdobył Złotego Gołębia za Krótkometrażowy film dokumentalny (Niemiecki Konkurs Dokumentalny) na ubiegłorocznej edycji festiwalu. Kabisch bada, jak obrazy medialne dotyczące aborcji wpływają na emocjonalne scenariusze tworzące się w naszych głowach.

Jury podkreśliło „staranne wykonanie audiowizualnej narracji” filmu, dzięki któremu reżyserka porusza ważny temat „kluczowego wpływu mediów na sposób, w jaki postrzegamy samych siebie”.

Sieć festiwali filmów dokumentalnych Doc Alliance wspiera rozwijające się talenty w europejskim filmie dokumentalnym, zarówno poprzez pomoc w umacnianiu ich pozycji jako artystów poszukujących wsparcia finansowego dla nadchodzących filmów, jak i poprzez pomoc w dotarciu ich twórczości do nowej publiczności. Każdy z siedmiu festiwali (CPH:DOX, Doclisboa, DOK Leipzig, FIDMarseille, Ji.hlava IDFF, Millennium Docs Against Gravity i Visions du Réel) oraz festiwal gościnny Docudays UA nominowały jeden krótko- i jeden pełnometrażowy film dokumentalny z programu minionych edycji. Ponadto każdy festiwal w sieci prezentuje wybrane filmy spośród 16 nominowanych podczas swojej następnej edycji.

Zgłoszenia na festiwal goszczący 2025

Laureaci nagród i uzasadnienia jury:

Najlepszy film pełnometrażowy: „The Landscape and the Fury" autorstwa Nicole Vögele nominowany przez Visions du Réel

Fascynujący wgląd w rzeczywistość małego miasteczka graniczącego z Unią Europejską. Noce są niepewne i tajemnicze, dni pełne oczekiwania, a pory roku się zmieniają. W przeszłości miała tu miejsce wojna, jedna z najkrwawszych w ostatniej dekadzie XX wieku. Dziś, w tym samym miejscu, są ludzie, którzy uciekają przed innymi wojnami i szukają bezpieczeństwa. Wiele rodzin wciąż jest rozdartych w nieustającym krzyku.

 

Precyzyjnie nakręcony film, z unikalnym, ciepłym dystansem między twórcą a bohaterami, rzuca światło na kryzys uchodźczy, obnażając hipokryzję globalnej polityki, pokazując najlepsze i najgorsze cechy człowieka. Za odwagę i silne poczucie solidarności połączone z hipnotyzującymi zdjęciami, jury postanowiło przyznać główną nagrodę filmowi „The Landscape and the Fury" autorstwa Nicole Vögele.

 

Najlepszy film krótkometrażowy: „Kolizja” (Crushed) autorstwa Camille Vigny nominowany przez Visions du Réel

Obrazy i słowa są tylko pozornie odległe od siebie w tym bolesnym i niepokojącym dzienniku, z którego wyłania się nieidealizowana wizja miłości. Eros i Tanatos przeciwstawiają się naturalnemu instynktowi przetrwania: zmiażdżone blachy samochodowe stają się metaforą potencjalnie zranionych ciał, niebezpieczeństwo wydaje się w mroczny sposób fascynujące a pojedynek ze śmiercią rozwiązuje się w stanie ekscytującego napięcia. Ujawnia się chwiejna granica między dominacją a uległością oraz miłością a obsesją. Za odwagę, błyskotliwy wgląd w użycie języka filmowego, za przejrzyste przepracowanie osobistej traumy, Nagrodę Doc Alliance 2024 za Najlepszy film krótkometrażowy otrzymuje „Kolizja” (Crushed) autorstwa Camille Vigny.

 

Specjalne wyróżnienie: „getty abortions" autorstwa Franzis Kabisch nominowane przez DOK Leipzig

Dzięki szeroko zakrojonym badaniom i starannie wykonanej narracji audiowizualnej, film ten porusza kluczowy wpływ mediów na sposób, w jaki postrzegamy samych siebie. Dekonstruuje ideologiczne założenia stojące za przedstawieniami kobiecego doświadczenia, odwracając obrazy od ich pierwotnego celu, aby znaleźć w nich nowe pokłady otwartości i wspólnoty. Chcielibyśmy przyznać specjalne wyróżnienie krótkometrażowemu filmowi „getty abortions" autorstwa Franzis Kabisch.

Wybór nominowanych filmów krótkometrażowych będzie dostępny na platformie streamingowej dafilms.com od 6 do 16 czerwca.