E.1027 – Eileen Gray i dom nad morzem E.1027 – Eileen Gray and the House by the Sea

reż. Beatrice Minger, Christoph Schaub / 2024 / Szwajcaria / 89min.
Opowieść o kultowej irlandzkiej artystce i architektce Eileen Gray, która zbudowała dom i dzieło sztuki w jednym o nazwie E.1027. Jej osiągnięcie postanowił jednak przyćmić Le Corbusier.

Niezwykle stylowy film dokumentalny, opowiadający o kultowej irlandzkiej artystce i architektce Eileen Gray. Zbudowała swój modernistyczny dom marzeń na Lazurowym Wybrzeżu, a następnie została przyćmiona przez Le Corbusiera. Gray miała wybitny talent do projektowania. Stworzyła jedne z najbardziej kultowych mebli XX wieku. Jej dom był równocześnie dziełem sztuki, z widokiem na skąpane w słońcu Morze Śródziemne. Miejsce nosiło nazwę E.1027, co było tajemniczym skrótem imion Gray i jej kochanka – rumuńskiego architekta Jeana Badovici. Kiedy jednak Le Corbusier dowiedział się o tym projekcie, popadł w obsesję. Pokrył ściany domu muralami i opublikował ich zdjęcia. Gray potraktowała jego murale jako wandalizm i zażądała zadośćuczynienia. Le Corbusier zignorował jej życzenia i zamiast tego wybudował swój słynny Cabanon – bezpośrednio za E.1027, który do dziś dominuje w tym miejscu.

Film rekonstruuje dramatyczną historię Gray i jej domu. To oszałamiająco piękna opowieść o sile kobiecej ekspresji i męskiej chęci kontrolowania jej. Genialna artystka musiała spędzić życie w cieniu swoich kolegów. 

czas trwania:
89 min
kraj / rok produkcji:
Szwajcaria / 2024
reżyseria:
Beatrice Minger, Christoph Schaub
zdjęcia:
Ramón Giger
produkcja:
Anja Dziersk / Das Kollektiv
wybrane festiwale i nagrody:
2024 – CPH:DOX Kopenhaga
sekcje:
Niezapomniane historie kobiet Ulubione filmy publiczności online - TOP 15
tagi:
film biograficzny sztuka feminizm architektura relacje fiction / non-fiction

Inne filmy z tagiem film biograficzny