Hollywoodgate Hollywoodgate

reż. Ibrahim Nash’at / 2023 / Niemcy, USA / 91min.
Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni; Honorowe wyróżnienie Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy dla Najlepszej produkcji dotykającej problematyki praw człowieka
Dzień po tym, jak wojska amerykańskie opuściły Kabul, talibowie przejęli Hollywood Gate – opuszczoną bazę Amerykanów. Co tam znaleźli i jak budowali swój nowy reżim?

Dzień po tym, jak wojska amerykańskie opuściły Kabul, talibowie przejęli Hollywood Gate – opuszczoną bazę Amerykanów. Ogłosili, że była to baza CIA. Znaleźli tam olbrzymie zasoby uzbrojenia: od karabinów po helikoptery i samoloty, których nie zdążono zniszczyć. Pochodzący z Egiptu reżyser otrzymuje pozwolenie od talibów, aby uwiecznić historyczny moment ponownego przejęcia przez nich władzy w Afganistanie. Reżim powołał głównodowodzącego sił powietrznych – Malawi Mansoura.

W filmie obserwujemy, jak organizuje siły powietrzne. Inny bohater – Muhtar, doświadczony bojownik, chce podbić cały świat w imię swoich przekonań, ale na razie marzy o karierze wojskowej w Hollywood Gate. Film, przy pomocy spektakularnych zdjęć, dokumentuje na przestrzeni roku transformację fundamentalistycznych bojówek, które zamieniają kraj w efektywny reżim militarny. Talibowie widzą w reżyserze filmu narzędzie ich propagandy. Film pokazuje wydawałoby się trywialne momenty i sceny. Reżyser czasami wyłącza kamerę, ale nie wyłącza dźwięku. Stąpa po bardzo cienkiej linie, ale udaje mu się przedstawić niezwykle ciekawy i wstrząsający obraz talibów i ich stosunku do reszty świata. 

czas trwania:
91 min
kraj / rok produkcji:
Niemcy, USA / 2023
reżyseria:
Ibrahim Nash’at
zdjęcia:
Ibrahim Nash’at
produkcja:
Talal Derki, Shane Boris, Odessa Rae / Rolling Narratives, Jouzour Film Production, Cottage M, Raefi
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – MFF Wenecja, 2023 – IDFA Amsterdam
sekcje:
Człowiek w kinie Nagrodzone na 21. MDAG Ulubione filmy publiczności online - TOP 15
konkursy:
Nagroda Banku Millennium – Grand Prix Nagroda Amnesty International Polska Nagroda za Najlepsze Zdjęcia
tagi:
polityka Bliski Wschód wojna nagrodzone propaganda

Inne filmy z sekcji Człowiek w kinie

Inne filmy z tagiem wojna

Inne filmy z konkursu Nagroda za Najlepsze Zdjęcia