Przeżyć Flee

reż. Jonas Poher Rasmussen / 2021 / Dania, Francja, Szwecja / 92min.
Animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu w Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym


Animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu w Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym i porównywany jest do legendarnego „Walca z Baszirem”.

Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. To także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. W życiu Amina dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś, jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem.

Amin postanawia zdradzić prawdę o sobie w filmie, ale nie jest gotowy, żeby stanąć oko w oko z kamerą, dlatego reżyser Jonas Poher Rasmussen (jego dawny szkolny kolega) postanowił sięgnąć po animację. Tłumione do tej pory wspomnienia tworzą poruszającą historię, w której granice czasu i przestrzeni ulegają zatarciu. Znaleźć w niej można liczne paralele ze współczesnością. Film jest fascynujący nie tylko pod względem unikalnej formy, ale również niezwykle bliskiej relacji bohatera z reżyserem.

czas trwania:
92 min
kraj / rok produkcji:
Dania, Francja, Szwecja / 2021
reżyseria:
Jonas Poher Rasmussen
zdjęcia:
Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen
produkcja:
Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen / Cinephil
wybrane festiwale i nagrody:
2021 – FF Sundance: Wielka Nagroda Jury w Konkursie Międzynarodowym
sekcje:
Bohaterowie_ki są wśród nas
tagi:
love story psychologia prawa człowieka podróże relacje LGBTQ+ migracje wojna

Inne filmy z tagiem relacje