O festiwalu
Między nami cały świat. 22. Millennium Docs Against Gravity
Siedem miast, ponad 165 000 widzów i widzek w 2024 roku, kilkuset wolontariuszek_y w całym kraju - te wszystkie osoby, instytucje i miejsca składają się na festiwalową rodzinę MDAG. Dzięki ich pracy oraz miłości do kina przez dwie dekady Millennium Docs Against Gravity stał się drugim co do wielkości festiwalem filmów dokumentalnych w Europie, zaraz po festiwalu IDFA w Amsterdamie. Tak ogromne przedsięwzięcie jest wynikiem pracy wielu osób. Na ich najliczniejszej grupie, czyli wolontariuszkach_ach, skupia się tegoroczny plakat. Pojawiły się na nim dwie wieloletnie wolontariuszki z różnych pokoleń - Zofia oraz Anna. Hasło tegorocznej edycji MDAG także odnosi się o poczucia wspólnoty i brzmi „Między nami cały świat”.
22. edycja Millennium Docs Against Gravity odbyła się w dniach 9 - 18 maja w kinach w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi i Bydgoszczy. Niezapomnianym filmowym podróżom tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami_czyniami i bohaterami_kami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie.
Od 20 maja do 2 czerwca trwa edycja online na mdag.pl, umożliwiająca zapoznanie się z festiwalowymi filmami w całej Polsce!
Festiwal, który trzyma rękę na pulsie
Każdego roku w programie Millennium Docs Against Gravity nie brakuje nowych sekcji tematycznych, które poruszają zagadnienia szczególnie ważne dla twórców i twórczyń filmowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Festiwal trzyma rękę na pulsie, wyczuwając tendencje pojawiające się w branży dokumentalnej. W tym roku prezentujemy aż pięć nowych sekcji: Nauki polityczne, O fotografii, Redakcja śledcza, Amerykańskie kontrasty oraz Kobiety zmieniają świat.
W wielu przypadkach współczesna polityka opiera się na sztuce mniej lub bardziej subtelnej manipulacji oraz zręcznym graniu nastrojami społecznymi. W sekcji Nauki polityczne patrzymy na to, jaki wpływ na rzeczywistość mają ludzie posiadający władzę oraz rozkładamy na czynniki pierwsze ich metody działania. Dzięki pracy dziennikarzy i dziennikarek śledczych możemy dowiedzieć się o wydarzeniach i procesach, które politycy, rządy, korporacje, przestępcy czy ludzie biznesu chcą przed nami ukryć. Filmy w sekcji Redakcja śledcza otwierają oczy, wydobywając z cienia niezwykle ważne fakty, dzięki którym możemy podejmować bardziej świadome decyzje w naszym życiu.
W sekcji Amerykańskie kontrasty zgromadziliśmy historie, które pokazują przemiany społeczeństwa w USA na przestrzeni ostatnich dekad. Sprawy społeczne i polityczne mieszają się z opowieściami o konkretnych ludziach i ich indywidualnych wyborach. Odpowiadają na pytanie, co się stało z amerykańskim snem? Sekcja O fotografii jest z kolei spojrzeniem na wybitnych artystów i wybitne artystki. Swoimi zdjęciami nie tylko dokumentowali ważne wydarzenia, osoby i przemiany rzeczywistości. Dla fotografów i fotografek, których historie opowiadają filmy w tej sekcji, sztuka to metoda komunikacji ze światem. Pasją, które stała się sposobem na (prze)życie.
O sprawiedliwość i równość walczą także bohaterki filmów w sekcji Kobiety zmieniają świat. Korzystają przy tym z różnych metod - od tworzenia filmów przez muzykę, stand up aż po lot w kosmos. Urodziły się w różnym okresie w historii, w różnych krajach i pochodzą z różnych środowisk. Łączy je jedno - zmieniają zarówno swoje małe, osobiste mikrokosmosy, jak i zabierają głos publicznie, wpływając na geopolityczny porządek świata.
Filmowe perełki z Sundance i Berlinale w programie MDAG
Jak co roku w programie Millennium Docs Against Gravity pojawią się filmy, które zdobyły uznanie krytyków i publiczności na największych festiwalach filmowych na świecie – Berlinale oraz Sundance.
W ramach tegorocznej edycji Berlinale był prezentowany film „Pod powierzchnią” (Bedrock) w reżyserii Kingi Michalskiej. To poruszająca psychologiczna podróż po terenach zagłady. Z festiwalu Sundance, największego święta kina niezależnego, programerzy MDAG przywieźli opowieści o polityce, poszukiwaniu samego siebie, trosce o przyszłość i dążeniu do sprawiedliwości, między innymi film „Pan Nikt kontra Putin” (Mr. Nobody Against Putin) Davida Borensteina, który opowiada o rosyjskim nauczycielu obserwującym z przerażeniem zmieniający się kraj oraz „Uwolnić Leonarda Peltiera” (Free Leonard Peltier) współrażyserowny wraz z Jesse Short Bull przez nominowanego do Oscara® Davida France’a. To historia tytułowego bohatera, który walczył o prawa rdzennych mieszkańców USA przez co trafił do więzienia na ponad 50 lat.
W programie festiwalu znalazła się również zestaw wyjątkowych filmów, które w szczególny sposób zapisały się w historii Millennium Docs Against Gravity i kina dokumentalnego. Klasyki i nowsze filmy, które warto znać, będzie można zobaczyć pod szyldem The Best of MDAG.
22. Millennium Docs Against Gravity będzie fascynującą podróżą nie tylko dookoła świata, ale także przez wiele ważnych tematów - od ekologii, przez politykę, psychologię, prawa człowieka, sztukę (także awangardową), popkulturę oraz relacje rodzinne.
Więcej informacji o festiwalu:
https://www.facebook.com/MillenniumDocsAgainstGravity/
https://www.instagram.com/millenniumdocsagainstgravity/
https://www.youtube.com/c/MillenniumDocsAgainstGravityFilmFestival
https://www.tiktok.com/@millenniumdocsag
Zadanie 22. Docs Against Gravity Film Festival dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Film". Wartość dofinansowania: 400 000, 00 zł. Data podpisania umowy 9.04.2025.