„Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa" już w kinach!

Nowy film Elizy Kubarskiej, który otwierał tegoroczny festiwal Millennium Docs Against Gravity a jego międzynarodowa premiera odbędzie się w Amsterdamie w czasie prestiżowego festiwalu IDFA. Historia, którą pokochała widownia festiwalowa i stała się przyczynkiem do powstania setek nowych medialnych doniesień o Wandzie Rutkiewicz. Opowieść o determinacji, wielkich marzeniach i przeciwnościach losu, prowadzących do dramatycznych decyzji. „Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa” od dzisiaj, piątku 18 października, jest dostępna w kinach w całym kraju!

Rozpoczął się proces zgłaszania filmów na 22. MDAG!

Millennium Docs Against Gravity to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie oraz trzeci pod względem wielkości w Europie. Równocześnie jest to jedyny festiwal filmowy na naszym kontynencie, który odbywa się w tym samym czasie w siedmiu różnych miastach  - Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Bydgoszczy, Katowicach, Poznaniu oraz Łodzi.

Październik Miesiącem Pamięci o Wandzie Rutkiewicz!

Legenda złotej ery polskiego himalaizmu, kobieta, która łamała zasady i sięgnęła szczytów. Wanda Rutkiewicz jest kultową postacią, ale wiele faktów z jej życia nie jest szerzej znanych. W celu popularyzacji osiągnięć wybitnej himalaistki Fundacja Wandalistki wraz z festiwalem Millennium Docs Against Gravity, Against Gravity i partnerami: Muzeum Historii Kobiet oraz Muzeum Sportu i Turystyki ogłaszają  październik Miesiącem Pamięci o Wandzie Rutkiewicz.

Historyczna nominacja „Pianoforte” do International Emmy® Awards

Dzielimy się wspaniałą informacją odnośnie „Pianoforte” Jakuba Piątka - filmu, który swoją światową premierę miał na Sundance, polską w czasie Millennium Docs Against Gravity, następnie Against Gravity wprowadziło go do kin a teraz ma szansę na International Emmy® Awards! Wielkie gratulacje dla twórców!

Czy miłość jest silniejsza niż śmierć? „Another End” od dzisiaj w kinach!

Dramat z gwiazdorską obsadą, który opowiada o nowych początkach i trudnych pożegnaniach. Romantyczne kino sci-fi, które swoim klimatem przywodzi na myśl takie klasyki, jak „Zakochany bez pamięci”, „Ona” czy serial „Normalni ludzie”. „Another End” to film pełen emocji, ciepła i intymnych rozmów o życiu, który równocześnie przedstawia wizję niedalekiej przyszłości, kiedy ostatecznie zapanujemy nad śmiercią. Historia miłosna z Renate Reinsve i Gaelem Garcia Bernalem już od dzisiaj (20 września) w polskich kinach!

Dokumentalne pamiątki w shop.mdag.pl!

W naszym sklepie znajdziesz nerki, koszulki festiwalowe, płyty DVD i wydane przez nas książki, które pozwolą Ci pokazać miłość do kina dokumentalnego i zarażać nią innych!

Filmy z festiwalu w Wenecji na 22. MDAG!

Rozpoczął się Festiwal Filmowy w Wenecji, podczas którego programerzy Millennium Docs Against Gravity szukają najlepszych filmów dokumentalnych.

Artur Liebhart w Komisji Oscarowej!

Z wielką radością informujemy, że założyciel i dyrektor naszego festiwalu, Artur Liebhart, dołączył do grona członków polskiej Komisji Oscarowej!

„W stronę słońca" od dzisiaj w kinach!

Kasia, Robert i ich trzej synowie, zamienili swój duży dom w Warszawie na kamper mknący przez świat. Ich nowym miejscem życia, przedłużeniem tego, co wielu z nas nazywa „domem”, stały się wypełnione słońcem plaże i lasy. Agnieszka Kokowska w swoim filmie o tytule, który powstał już pierwszego dnia zdjęć, czyli „W stronę słońca”, zaprasza nas, żebyśmy ruszyli wspólnie z The Big Five Family w tę podróż. Film od dzisiaj można zobaczyć w kinach studyjnych w całym kraju.

Lista kin grających film „W stronę słońca”!

Jedna decyzja, która zmieniła ich całe życie. The Big Five Family, czyli Kasia, Robert i ich trzej synowie, sprzedali dom, kupili kampera i ruszyli w podróż przez świat. Tak zaczyna się film Agnieszki Kokowskiej „W stronę słońca”, który od 19 lipca zagości na ekranach kin studyjnych w całym kraju.

Ponad 165 tysięcy osób wzięło udział w 21. MDAG!

Rekordowa frekwencja w kinach, doskonały wynik części online. 21. edycja Millennium Docs Against Gravity zgromadziła łącznie aż 165 255 osób! To ponad dwadzieścia tysięcy osób więcej niż w 2023 roku, kiedy w festiwalu wzięło udział 144 483 osób.

„W stronę słońca” w kinach od 19 lipca!

Kto nigdy nie marzył, by rzucić wszystko i udać się w podróż życia? 19 lipca Against Gravity wprowadzi do kin w całym kraju jeden z największych hitów zakończonej właśnie 21. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity - „W stronę słońca” Agnieszki Kokowskiej. Film spotkał się z ogromnym zainteresowaniem widzów i przez cały festiwal utrzymywał się w pierwszej dziesiątce najlepiej ocenianych przez publiczność tytułów.

Zwycięzcy Doc Alliance Awards!

Laureaci prestiżowej Nagrody Doc Alliance 2024 zostali ogłoszeni podczas ceremonii wręczenia nagród na festiwalu Docudays UA w Kijowie.

ZNAMY DATY 22. MDAG!

22. MDAG odbędzie się w datach 9-18 maja w kinach oraz 20 maja-2 czerwca online na mdag.pl.

Filmy rekomendowane przez MDAG do Europejskich Nagród Filmowych

Zwycięzca Konkursu Polskiego 21. MDAG, film „Las” Lidii Dudy, wraz ze zdobywcą Grand Prix - Nagrody Banku Millennium, czyli poruszającym „Nie chcemy innej ziemi” oraz „Naturalna dzikość serca”, która podbiła serca publiczności i otrzymała Nagrodę Onet Big Screen Doc. Oto rekomendacje Millennium Docs Against Gravity do Europejskich Nagród Filmowych w kategorii Najlepszy europejski film dokumentalny. Gala wręczenia nagród odbędzie się 7 grudnia w Lucernie.

To zobaczysz tylko podczas 21. MDAG ONLINE!

Już we wtorek 21 maja startuje część online 21. edycji Millennium Docs Against Gravity. Zostanie w czasie jej trwania zaprezentowanych niemal 140 filmów. W znakomitej większości są to tytuły pokazywane wcześniej w kinach w siedmiu festiwalowych miastach, ale pojawiają się także filmy dostępne wyłącznie w wirtualnej odsłonie MDAG. Sekcja Nasza Palestyna oraz sześć tematycznych bloków filmów krótkometrażowych czekają na publiczność do 3 czerwca na mdag.pl.

Coś się kończy, coś się zaczyna. Pełna lista tytułów 21. MDAG online

Koniec festiwalu w jego kinowej odsłonie nie oznacza końca tegorocznego MDAG. Wszystkich, którzy nie zdążyli obejrzeć wybranych filmów stacjonarnie, zapraszamy do skorzystania z drugiej części festiwalu. Od 21 maja do 3 czerwca przenosimy się do sieci. Dzisiaj przedstawiamy pełną listę dostępnych online tytułów.

Znamy laureatów Grand Prix Dolnego Śląska 21. MDAG

Jury wrocławskiej edycji 21. Millennium Docs Against Gravity już po raz trzynasty przyznało Grand Prix Dolnego Śląska. Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego dla najlepszego filmu wyłonionego spośród dwunastki startującej w Konkursie Głównym wynosi 3000 euro.

Kino jako laboratorium IV – niemiecka kinematografia podczas 21. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity

W dniach 10-19 maja widzowie_dzki 21. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, organizowanego w kinach w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu i Katowicach, będą mogli zapoznać się z najnowszymi, docenianymi na międzynarodowych festiwalach filmowych obrazach niemieckiej kinematografii. Autorzy_rki prezentowanych filmów spotkają się z polską publicznością. W ramach projektu Warszawę odwiedzą przedstawiciele partnera Fundaci Okonakino Arsenal - Institut für Film und Videokunst. W dniach 21 maja – 3 czerwca część filmów zostanie zaprezentowana w ramach edycji online 21. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity – o zasięgu ogólnopolskim. Projekt Kino jako laboratorium IV jest współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

TOP 11 Wojciecha Diduszko

Wojciech Diduszko, dyrektor Konkursu Polskiego, przygotował krótki przewodnik po swoich ulubionych tytułach festiwalu. Jako że sam był odpowiedzialny za selekcję polskich filmów i wszystkie ceni równo mocno, jego wybory dotyczą produkcji zagranicznych.

Cztery dni do MDAG! Prezentujemy filmy z Konkursu Polskiego w Studiu Festiwalowym

Już w tym tygodniu rusza 21. edycja Millennium Docs Against Gravity! Wojciech Diduszko, dyrektor Konkursu Polskiego, porozmawiał na ostatniej prostej z twórcami_czyniami filmów zakwalifikowanych do konkursu. Drugi odcinek Studia Festiwalowego MDAG jest poświęcony tytanicznej pracy i talentowi rodzimych filmowców_czyń, którzy co roku prezentują swoje filmy na MDAG.

Nominacje do Doc Alliance Award 2024 zostały ogłoszone!

Stowarzyszenie kluczowych europejskich festiwali filmów dokumentalnych nominowało 16 filmów dokumentalnych, które będą konkurowały w tym roku o Doc Alliance Award. Osiem pełnometrażowych i osiem krótkometrażowych filmów zostało wybranych przez programerów ośmiu prestiżowych festiwali zjednoczonych w Doc Alliance, reprezentujących różne europejskie regiony i perspektywy na sztukę tworzenia filmów dokumentalnych. Wiele z nominowanych filmów to odkrycia z ostatnich edycji festiwali partnerskich.

Reality Check, odcinek 3: Co się dzieje w Strefie Gazy i dlaczego świat na to pozwala?

W tym odcinku Karol Piekarczyk próbuje przybliżyć sytuację w Strefie Gazy, nadać jej kontekst historyczny i społeczny. Poznamy dwie perspektywy gościń podcastu: palestynki, dziennikarki i działaczki społecznej Ali Qandil oraz przedstawicielki międzynarodowej organizacji pozarządowej od lat raportującej wydarzenia w Strefie Gazy - Anny Błaszczak-Banasiak, dyrektorki Amnesty International Polska.

TOP 10 Artura Liebharta

W tegorocznym programie znalazło się w sumie niemal 190 filmów krótko- i pełnometrażowych, co nie ułatwia przygotowania listy najbardziej interesujących tytułów. Jak odnaleźć się w tym filmowym gąszczu? Z pomocą przychodzi założyciel i dyrektor festiwalu Artur Liebhart, który przygotował autorski wybór tytułów, które… zaskakują.

Pełny harmonogram projekcji, wystartowała sprzedaż biletów - festiwal już za chwilę!

Dosłownie za kilka dni rozpocznie się 21. edycja Millennium Docs Against Gravity! Od dziś na stronie mdag.pl dostępny jest pełny harmonogram projekcji dla wszystkich festiwalowych miast. Rozpoczęła się także przedsprzedaż biletów online na mdag.pl i stronach kin oraz stacjonarnie w ich kasach. To idealny moment, żeby zaplanować własną wycieczkę do świata filmów dokumentalnych. Część kinowa festiwalu odbędzie się w dniach 10 - 19 maja w siedmiu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy i  Łodzi. Część online potrwa na mdag.pl od 21 maja do 3 czerwca.

TOP 12 Karola Piekarczyka

Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu, przygotował krótki przewodnik po filmach zakwalifikowanych do Konkursu Głównego. To 12 wyjątkowych tytułów, które najlepiej oddają różnorodność programu. Łączy je jedno - pokazują niezwykłą wrażliwość i artystyczną dojrzałość kina dokumentalnego.

Znamy już pełny program i film otwarcia 21. MDAG!

Na stronie festiwalu mdag.pl znalazł się już pełny program 21. edycji Millennium Docs Against Gravity. W programie znalazło się niemal 190 filmów z całego świata, w tym zwycięzcy najważniejszych światowych festiwali. To opowieści przybliżające lepiej tematy od ekologii, przez sztukę, społeczeństwo, politykę aż do psychologii i sportu. W 16 konkursach zostanie przyznanych w sumie 20 nagród.

Pełny program MDAG Industry

Niezwykle ważną częścią Millennium Docs Against Gravity jest już od trzech lat moduł wydarzeń branżowych pod szyldem MDAG Industry. Tym razem festiwal przedstawia nowe perspektywy w branży: wykład o rynku amerykańskim i miejscu polskich filmów na nim, dyskusję o warunkach pracy na planach filmów dokumentalnych, a także analizę możliwości odniesienia sukcesu w planowaniu ścieżki filmu krókometrażowego.

Konkurs Główny 21. MDAG!

Znamy już skład Konkursu Głównego 21. edycji MDAG! Do rywalizacji stanie 12 tytułów z całego świata wyreżyserowanych w sumie przez 10 kobiet i 9 mężczyzn, które mają szansę na sześć nagród w sześciu miastach festiwalowych, w tym Grand Prix - Nagrodę Banku Millennium.

Już jest Studio Festiwalowe MDAG, czyli wszystkie najważniejsze informacje o 21. edycji!

W tym roku klasyczną konferencję prasową festiwalu zastąpiło dostępne publicznie Studio Festiwalowe MDAG. Wszyscy widzowie i widzki mogą za jego sprawą lepiej poznać osoby organizujące festiwal i jeszcze mocniej poczuć się częścią festiwalowej rodziny. Pierwszy odcinek studia poświęcony jest najważniejszym punktom tegorocznego programu na czele z Konkursem Głównym, w którym na zwycięski film czeka aż sześć nagród w sześciu miastach, w tym Grand Prix - Nagroda Banku Millennium.

Reality Check - kolejny odcinek podcastu już dostępny!

„Reality Check” to podcast, którego punktem wyjścia są filmy z programu festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Prowadzący Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny MDAG, udowadnia, że kino dokumentalne jest nie tylko świetnym pretekstem do dyskusji, ale także rzetelnym źródłem wiedzy poszerzającej nasze spojrzenie na świat. W wędrówce przez ciekawe i często zaskakujące tematy przewodnikami oraz przewodniczkami będą niezwykłe postaci - neurobiolożka dr Joanna Podgórska, projektantka przestrzeni i badaczka dr Jo Jurga czy japonista dr Jakub Karpoluk. Nie zabraknie też reżyserek i reżyserów festiwalowych filmów - Elizy Kubarskiej czy Łukasza Rondudy i Dawida Nickla.

Filmy stworzone do oglądania na dużym ekranie!

Konkurs o Nagrodę Onet.pl Big Screen Doc to zestaw 11 wciągających, pięknych wizualnie filmów, które w przystępny i ciekawy sposób pokazują szeroko dyskutowane zjawiska ze świata (pop)kultury, sportu czy ekologii. Idealnie wybrać się na nie do kina i doświadczyć ich na dużym ekranie. W tym roku po raz pierwszy patronem konkursu jest Onet.pl. Największy polski portal internetowy przybliży swoim czytelnikom_czkom i widzom_kom festiwalu wszystkie tytuły w wartościowych tekstach, które będą pojawiały się także w mediach społecznościowych MDAG. Zwycięzcę Nagrody Onet.pl Big Screen Doc wybierze publiczność festiwalowa, która będzie głosowała w czterech miastach - Warszawie, Gdyni, Wrocławiu oraz Poznaniu.

Do kogo trafi Nos Chopina?

12 wspaniałych filmów dokumentalnych o ludziach całkowicie oddanych sztuce, która zmienia nie tylko ich życie, ale fascynuje i porusza także innych.

Pionierka kina queer, ikona, aktywistka. Retrospektywa Barbary Hammer

Barbara Hammer w całej swojej twórczości stawiała pytania o kulturowe i społeczno-historyczne konstrukcje tożsamości lesbijskiej, płynność tożsamości seksualnej, tożsamość queer i obrazowała queerowe wspólnoty. W latach 70. XX wieku wprowadziła ciało oraz lesbijski akt i erotykę na ekran, tworząc na tamte czasy sztukę naprawdę wywrotową. W ramach 21. Millennium Docs Against Gravity zaprezentujemy 12 filmów pionierki kina queer i kina feministycznego, ikony i aktywistki – zarówno jej wczesne realizacje, jak i ostatnie prace z początku XXI wieku.

Znamy projekty zakwalifikowane do Progress Pitching Session!

9 projektów zakwalifikowało się do Progress Pitching Session organizowanego w ramach MDAG Industry. Filmy zostaną zaprezentowane międzynarodowemu gronu ekspertów - poniżej publikujemy listę zaproszonych gości. Wydarzenie odbędzie się 10 maja w Państwowym Muzeum Etnograficznym podczas 21. edycji Millennium Docs Against Gravity. Moderatorką pitchingu będzie Ola Salwa.

12 filmów zakwalifikowanych do Konkursu Polskiego 21. MDAG!

„Sztuka filmowa pokazuje to, co czasem nieuchwytne i niewyrażalne - w polskich filmach dokumentalnych z 2024 roku widać głód bliskości, szczerości, odnalezienia siebie w relacji ze światem i innymi, pragnienie pokonania własnych słabości, ujrzenia rzeczywistości na nowo”- mówi o 12 wyjątkowych tytułach Wojciech Diduszko, dyrektor Konkursu Polskiego MDAG. Najlepsze polskie produkcje dokumentalne powalczą w czasie Millennium Docs Against Gravity o trzy nagrody - Nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego, Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych. 10 spośród 12 konkursowych filmów będzie miało na festiwalu swoje światowe premiery. Sześć filmów zostało wyreżyserowanych przez mężczyzn i sześć przez kobiety.

„W relacji ze światem”. Poznaliśmy hasło i plakat 21. MDAG!

„W relacji ze światem” - tak brzmi hasło 21. edycji Millennium Docs Against Gravity. Z plakatu największego polskiego festiwalu filmowego spogląda na publiczność Maria Smolarz, bohaterka filmu „Rave” Łukasza Rondudy i Dawida Nickla. Autorem tegorocznej identyfikacji wizualnej festiwalu jest po raz kolejny Bartek Bojarczuk, dyrektor kreatywny autorskiej pracowni ILLCAT.studio. Autorką plakatowego zdjęcia jest z kolei Alicja Lesiak - fotografka, która zasiądzie w jury Konkursu na Najlepsze zdjęcia.

Start sprzedaży karnetów na 21. MDAG w zupełnie nowym systemie!

Jak każdy festiwal Millennium Docs Against Gravity co roku stara się zaskakiwać nie tylko programem filmowym, ale też rozwiązaniami, które ułatwiają życie wszystkim przychodzącym do kina. Przy okazji 21. edycji MDAG dzięki wsparciu marki Visa - jednego ze światowych liderów płatności cyfrowych, został uruchomiony nowy system akredytacji i karnetów. Do końca kwietnia lub wyczerpania puli można zakupić karnet na warszawską edycję festiwalu w cenie 300 zł lub ubiegać się o akredytację branżową bądź medialną (220 zł). Wszystko to pod adresem book.mdag.pl.

Najlepsze filmy Sundance i Berlinale w programie 21. MDAG!

Millennium Docs Against Gravity zbliża się wielkimi krokami. W programie festiwalu znaleźli się dokumentalni zwycięzcy Sundance i Berlinale. W przypadku Sundance to ogłoszony już wcześniej film „A New Kind of Wilderness” Silje Evensmo Jacobsen, który zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie dokumentalnym i jest piękną opowieścią o życiu z dala od cywilizacji. Także zwycięzca amerykańskiego konkursu dokumentalnego - „Wojna porcelanowa” (Porcelain war) Brendana Bellomo i Slavy Leontyeva będzie miał swoją polską premierę na MDAG. Z zakończonego dopiero co Berlinale programerzy przywieźli za to zwycięzcę tytułu najlepszego filmu dokumentalnego festiwalu, czyli „No Other Land” Rachel Szor, Yuvala Abrahama, Hamdana Billala oraz Basela Adra.

W punkt. Konkurs Krótkometrażowy 21. MDAG

Świeże, ciekawe, bawiące się formą i narracją. Często mówiące o rzeczywistości równie dużo, co filmy pełnometrażowe. Po raz kolejny Konkurs Krótkometrażowy na festiwalu Millennium Docs Against Gravity będzie świętem filmów krótszych niż 45 minut, które prezentują w skondensowany sposób najważniejsze tematy obecne w programie MDAG. Znamy już pierwsze tytuły z całego świata, które powalczą o nagrodę.

Świętujemy 75 lat Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi podczas 21. MDAG!

Już niedługo poznamy kolejne informacje o 21. MDAG, wśród nich kolejne hity najważniejszych zagranicznych festiwalu, goście_inie, składy jurorskie, koncerty oraz wydarzenia dodatkowe. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 10 do 19 maja w ośmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin) a następnie online - od 21 maja do 3 czerwca na mdag.pl.

„Pianoforte” Jakuba Piątka już w kinach!

We wtorek w warszawskiej Kinotece odbyła się uroczysta premiera thrillera dokumentalnego „Pianoforte” Jakuba Piątka, a od piątku 16 lutego film można znaleźć w kinach studyjnych w całym kraju.

Mroczna rewolucja. Spojrzenie na Afganistan podczas 21. MDAG

Największy polski festiwal filmowy odbędzie się od 10 do 19 maja w ośmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin) a następnie online - od 21 maja do 3 czerwca na mdag.pl. Mecenasem tytularnym wydarzenia jest Bank Millennium (https://www.bankmillennium.pl/). Wszystkie informacje o nadchodzącej edycji można znaleźć w wydarzeniu na Facebooku: https://fb.me/e/6h5uf7XP8.

„Pianoforte” w nowym cyklu Filmowych Piątków z Klasą. Akademii Dokumentalnej w Kinotece!

Zachęcamy do zabrania osób uczęszczających do szkół ponadpodstawowych na pokaz filmu, który po raz pierwszy w historii zagląda za kulisy Konkursu Chopinowskiego. „Pianoforte” Jakuba Piątka wchodzi na ekrany kin w całej Polsce 16 lutego! Już w piątek 23 lutego o godz. 12 w Kinotece odbędzie się edukacyjny pokaz filmu i spotkanie z Dominiką Cieślikowską, psycholożką i trenerką umiejętności antydyskryminacyjnych. A tydzień później – w piątek 1 marca, o godz. 12 w Kinotece zapraszamy na film „Pianoforte” i spotkanie z osobą ekspercką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Zapisać klasę na seans i spotkanie można, wysyłając zgłoszenie na adres: akademia@againstgravity.pl Bilety dla osób uczniowskich kosztują 19 zł. Osoby opiekujące są grupami uczestniczą w pokazach bezpłatnie.

Film o Efterklang i koncert zespołu podczas 21. MDAG!

Już niedługo poznamy kolejne informacje o 21. MDAG, wśród nich kolejne hity najważniejszych zagranicznych festiwalu, goście_inie, składy jurorskie, koncerty oraz wydarzenia dodatkowe. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 10 do 19 maja w ośmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin) a następnie online - od 21 maja do 3 czerwca na mdag.pl.

Czy sztuka ma siłę, żeby zmieniać świat? Filmy o artystach_kach w programie 21. MDAG

Już niedługo poznamy kolejne informacje o 21. MDAG, wśród nich kolejne hity najważniejszych zagranicznych festiwalu, goście_inie, składy jurorskie, koncerty oraz wydarzenia dodatkowe. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 10 do 19 maja w ośmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin) a następnie online - od 21 maja do 3 czerwca na mdag.pl.

Pierwsze ogłoszenie programowe 21. MDAG!

Już niedługo poznamy kolejne informacje o 21. MDAG, wśród nich kolejne hity najważniejszych zagranicznych festiwalu, goście_inie, składy jurorskie, koncerty oraz wydarzenia dodatkowe. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 10 do 19 maja w ośmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin) a następnie online - od 21 maja do 3 czerwca na mdag.pl.

„Pianoforte” w kinach już 16 lutego! Prezentujemy plakat

Ogromne emocje i szansa, która zdarza się raz w życiu. W trakcie eliminacji jest ich 160, do finału trafia zaledwie 12 osób. Konkurs Chopinowski jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego typu na świecie. Odbywa się co pięć lat w Warszawie i biorą w nim udział największej sławy pianiści i pianistki. Na pierwszym planie w filmie „Pianoforte”, który do kin trafi 16 lutego, znajdują się młodzi uczestnicy konkursu z różnych stron świata i ich marzenia.

Margaret debiutuje w roli… wieloryba. „Pieśni wielorybów” w kinach już od 29 grudnia!

Wielkimi krokami zbliża się premiera prawdziwego przyrodniczego blockbustera. „Pieśni wielorybów” trafią do kin 29 grudnia, a za polską narrację filmu odpowiedzialna jest Margaret, zastępując w tej roli nagrodzonego Oscarem® Jeana Dujardina, który był głosem francuskiego oryginału. Piosenkarka nagrała całą narrację, sprawdzając się w zupełnie nowej roli.

ROZPOCZĄŁ SIĘ PROCES ZGŁASZANIA FILMÓW NA 21. MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY!

Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmowy w Polsce i jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie. Jest to jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w ośmiu różnych miastach (Warszawa, Gdynia, Wrocław, Lublin, Bydgoszcz, Katowice, Poznań oraz Łódź).

Ostatnie 3 dni 20. MDAG

Festiwalowy czwartek rozpoczęliśmy od pokazu filmu „Wirtualna sobowtórka” oraz dyskusji na temat śladów, jakie zostawiamy po sobie w przestrzeni internetowej.

Znamy laureata Grand Prix Dolnego Śląska 20. MDAG!

Jury wrocławskiej edycji 20. Millennium Docs Against Gravity już po raz dwunasty przyznało Grand Prix Dolnego Śląska. Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego dla najlepszego filmu wyłonionego spośród dwunastki startującej w Konkursie Głównym wynosi 3000 euro.

Czwartek na festiwalu

Wrocławska odsłona 20. Millennium Docs Against Gravity trwa w najlepsze.

Połowa festiwalu za nami!

Jesteśmy na półmetku wrocławskiej odsłony 20. Millennium Docs Against Gravity. Sporo pokazów i wydarzeń towarzyszących już za nami, ale nie zwalniamy tempa!

Złota dwunastka Artura Liebharta

Podczas 20. MDAG zostanie zaprezentowanych ponad 180 filmów. W gąszczu filmowych propozycji pomaga odnaleźć się dyrektor i założyciel festiwalu - Artur Liebhart. Wybrał 12 filmów, które opisał wspólnym hasłem: Zaskoczenia i szukanie przyszłości w filmie dokumentalnym.

Składy jurorskie 20. edycji MDAG!

Nominowany do Oscara® Jonas Poher Rasmussen, Marcin Macuk, Grażyna Torbicka, Jagna Niedzielska, Weronika Ławniczak, Bogdan Dziworski czy Mehrdad Oskouei - to tylko niektóre postaci ze świata kultury i filmu, które będą przyznawały nagrody w konkursach organizowanych w ramach jubileuszowej 20. edycji Millennium Docs Against Gravity.

Krótkie historie. Konkurs filmów krótkometrażowych 20. MDAG!

Po raz drugi podczas MDAG odbędzie się Konkurs filmów krótkometrażowych. W tym roku w konkursie znalazło się 16 krótkich historii dokumentalnych z całego świata. W części online festiwalu zostaną zaprezentowane dwa dodatkowe bloki tematyczne - Przestrzenie osobiste oraz Zanim dorośniesz.

Dyrektor artystyczny Karol Piekarczyk opisuje filmy z Konkursu Głównego!

Na mdag.pl dostępny jest już pełny program jubileuszowej 20. edycji MDAG. W tym roku publiczność zobaczy ponad 180 filmów dokumentalnych z całego świata. Nadal możliwy jest także zakup karnetu (do 24 kwietnia), za to bilety na pojedyncze pokazy będą w sprzedaży w kasach kin oraz stronie festiwalu od 26 kwietnia. Millennium Docs Against Gravity startuje już 12 maja!

Znamy pełny program 20. MDAG! Bilety w sprzedaży: 26 kwietnia

20. edycja MDAG zbliża się wielkimi krokami! Startujemy już 12 maja i w tym roku zobaczycie u nas ponad 180 filmów dokumentalnych z całego świata. W zakładce Program w górnym menu naszej strony możecie zobaczyć opisy wszystkich filmów.

Znamy projekty zakwalifikowane do Progress Pitching Session!

12 projektów zakwalifikowało się do Progress Pitching Session organizowanego w ramach MDAG Industry. Filmy zostaną zaprezentowane międzynarodowemu gronu ekspertów. Wydarzenie odbędzie się 12 maja w kinie Atlantic podczas 20. edycji Millennium Docs Against Gravity. Moderatorem pitchingu będzie Frank Piasecki Poulsen.

Nowy wymiar kina. Sekcja VR podczas 20. MDAG

Festiwalową nowością podczas jubileuszowej, 20. edycji Millennium Docs Against Gravity będzie sekcja dokumentalnych doświadczeń VR (virtual reality). Dzięki specjalnym goglom oraz klimatycznym dekoracjom publiczność przeniesie się do wirtualnego świata, który może jednak wiele powiedzieć o naszej rzeczywistości.

Znamy filmy biorące udział w Konkursie Głównym 20. MDAG

W tym roku do Konkursu Głównego festiwalu zostało zakwalifikowanych 12 filmów, w tym aż trzy produkcje lub koprodukcje polskie! Będą walczyły nie tylko o Grand Prix - Nagrodę Banku Millennium, ale także nagrody lokalne w pozostałych miastach festiwalowych: Grand Prix Dolnego Śląska we Wrocławiu, Bydgoszcz ART/DOC Award, Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego w Katowicach, Grand Prix Miasta Gdyni oraz Nagrodę Wolności ufundowaną przez Miasto Poznań.

Zachwycające, hipnotyzujące i dające do myślenia - znamy filmy zakwalifikowane do konkursu o Nos Chopina!

Co roku w programie MDAG pojawiają się najlepsze filmy dokumentalne o muzyce i sztuce. W tym roku do konkursu o Nos Chopina, którego patronem jest Marszałek Województwa Mazowieckiego, zostało zakwalifikowanych 12 filmów. To opowieści zarówno o wybitnych postaciach kultury, od Piny Bausch przez Jean-Luca Godarda, Jane Campion aż po Nan Goldin czy Nam June Paika, jak i ważnych zjawiskach oraz ośrodkach rozwoju sztuki.

Jakob Bro, Arve Henriksen i Joey Baron na MDAG!

Pokazy z udziałem twórców filmu odbędą się w Kinotece 13 maja o 16:00 oraz 14 maja o 20:15. Pozostałe seanse: 17 maja, Kinoteka,16:00 oraz 19 maja, Atlantic, 18:30. Więcej informacji na mdag.pl.

Piękno i złożoność świata w zwiastunie 20. MDAG!

Znamy już zwiastun jubileuszowej 20. edycji MDAG! Dzięki niezwykłym ujęciom i w rytm kultowego już dla publiczności utworu „Give It Up” Kutimana możemy przenieść się do różnych zakątków świata i odkryć, jakie tematy będą najważniejsze podczas nadchodzącej edycji największego polskiego festiwalu filmowego. Po raz ósmy autorką trailera jest Dorota Proba - reżyserka i montażystka filmów dokumentalnych oraz zwyciężczyni pierwszego w historii Konkursu Polskiego podczas Millennium Docs Against Gravity w 2020 roku za film „Między nami”.

MDAG Industry - przestrzeń rozwoju branży dokumentalnej

MDAG Industry to projekt wyjątkowego wydarzenia dla branży filmowej, które łączy polskich twórców z zagranicznymi przedstawicielami festiwali, dystrybutorami, producentami, agentami sprzedaży oraz znanymi gwiazdami współczesnego kina. Zaczęliśmy w 2021 roku od jednego wydarzenia, w 2022 stworzyliśmy rozbudowany moduł wydarzeń branżowych pod szyldem MDAG Industry. W tym roku proponujemy szeroki program - to kolejny krok w rozwoju działań branżowych.

Znamy pierwsze filmy o ekologii z konkursu Green Warsaw Award 20. MDAG!

Jak co roku ważną część programu Millennium Docs Against Gravity stanowią filmy poświęcone ekologii. Najlepszy z nich otrzyma nagrodę Green Warsaw Award, której fundatorem jest m.st. Warszawa. Znamy już pierwsze tytuły, które pokazują zarówno piękno przyrody, jak i metody ratowania planety. Nie unikają zmierzenia się z faktycznym stanem Ziemi, ale niosą także nadzieję i podsuwają rozwiązania, jak można walczyć ze zmianami klimatycznymi.

Plakat jubileuszowej 20. edycji MDAG i start sprzedaży karnetów!

Z plakatu 20. edycji Millennium Docs Against Gravity spogląda na publiczność Alisa Kovalenko, reżyserka filmu „Nie znikniemy” („We Will Not Fade Away”). Autorem tegorocznej identyfikacji wizualnej festiwalu jest Bartek Bojarczuk, dyrektor kreatywny autorskiej pracowni ILLCAT.studio, za to autorką plakatowego zdjęcia Alisy - wybitna polska fotografka Weronika Ławniczak. W czwartek 2 marca o godzinie 12:00 rozpoczęła się także sprzedaż karnetów oraz przyjmowanie zgłoszeń akredytacyjnych na warszawską edycję festiwalu!

Se_x Work i We’re Here, We’re Queer - nowe sekcje w programie 20. MDAG!

Każdego roku reżyserzy_ki dokumentujący rzeczywistość interesują się szczególnie określonymi tematami i zagadnieniami. Programerzy Millennium Docs Against Gravity, obserwując zmieniające się trendy, przygotowują na ich podstawie sekcje specjalne. Podczas jubileuszowego 20. MDAG w programie szczególne miejsce zajmą tytuły poświęcone pracy seksualnej i przemian branży porno (sekcja Se_x Work) oraz życia osób LGBTQ+ (sekcja We're Here, We’re Queer).

„Kiedy księżyc świeci przez drzwi”. Pierwsza w Polsce retrospektywa filmów Trinh T. Minh-ha!

Twórczość filmowa Trinh T. Minh-ha, urodzonej w Wietnamie i tworzącej w USA, reżyserki, pisarki i kompozytorki, teoretyczki, profesorki na Wydziale Gender & Women Studies i Retoryki Uniwersytetu Berkley w Kalifornii, została uhonorowana ponad 64 retrospektywami na całym świecie. W maju pięć jej filmów, poruszających tematy związane z tożsamością, przynależnością kulturową, teorią feministyczną i postkolonialną zostanie zaprezentowanych w ramach retrospektywy na 20. Millennium Docs Against Gravity. Przegląd będzie okazją do refleksji m.in. nad granicami dokumentalizmu filmowego.

Lynch, Godard, Campion, Herzog, Hitchcock - filmy o największych postaciach kina w programie 20. MDAG

20. edycja Millennium Docs Against Gravity rozpocznie się w kinach w ośmiu polskich miastach już 12 maja 2023 roku. Następnie od 23 maja do 4 czerwca odbędzie się część online. W tym roku w programie festiwalu znalazło się wiele filmów o najważniejszych nazwiskach współczesnego kina oraz filmy, których tematem stało się samo kino i wyjątkowy związek człowieka z kamerą.

Najważniejsze filmy dokumentalne z Sundance trafią prosto na 20. MDAG!

Oprócz doskonale przyjętego przez amerykańską krytykę polskiego filmu „Pianoforte” Jakuba Piątka, do programu 20. MDAG dołączają inne wyjątkowe produkcje dokumentalne z Sundance. Polska publiczność po raz pierwszy zobaczy w czasie festiwalu między innymi „Podwójnie skolonizowaną” (Twice Colonized), „Najdłuższe pożegnanie” (The Longest Goodbye) czy „Siostrzeństwo świętej sauny” (Smoke Sauna Sisterhood). W programie jubileuszowej, 20. edycji zostanie zaprezentowany także zwycięzca w kategorii krótkometrażowej w Sundance - „Popatrz na mnie” (Will You Look At Me).

Światowa premiera „W Ukrainie” Tomasza Wolskiego i Piotra Pawlusa na Berlinale! Polska publiczność zobaczy film w czasie 20. MDAG

Podczas nadchodzącego Berlinale swoją światową premierę będą miały dwa filmy o Ukrainie, które polska publiczność zobaczy po raz pierwszy w czasie 20. Millennium Docs Against Gravity. Oprócz „We Will Not Fale Away” Lisy Kovalenko do programu jednego z najważniejszy festiwali na świecie dołączyło „W Ukrainie” - polski film Tomasza Wolskiego oraz Piotra Pawlusa. To wstrząsająca dokumentacja codziennego życia w atakowanym kraju.

Film o legendarnym Konkursie Chopinowskim w programie Sundance! Polska premiera na 20. MDAG

Festiwal filmowy w Sundance, czyli największe święto kina niezależnego na świecie, ogłosił program, w którym znalazł się – dopiero po raz drugi w trzydziestoletniej historii festiwalu – pełnometrażowy film dokumentalny z Polski. „Pianoforte” Jakuba Piątka będzie walczyło o nagrodę w prestiżowym konkursie World Cinema Documentary Competition.

„Apolonia, Apolonia” wygrała festiwal IDFA - polska premiera filmu na MDAG 2023!

„Apolonia, Apolonia" w reżyserii Lei Glob otrzymała wczoraj nagrodę dla Najlepszego Filmu w Konkursie Międzynarodowym podczas największego festiwalu filmów dokumentalnych na świecie - IDFA w Amsterdamie. Film będzie miał swoją polską premierę podczas jubileuszowej, 20. edycji Millennium Docs Against Gravity w maju 2023 roku.

Lista kin grających film „Simona"

Film entuzjastycznie przyjęty przez festiwalową publiczność, wyjątkowa opowieści o słynnej badaczce Puszczy Białowieskiej - „Simona” Natalii Korynckiej-Gruz od 30 września w kinach!

„Wulkan miłości” w ponad 50 kinach już od najbliższego piątku!

Najpiękniejsza historia miłosna napędzana gorącą lawą, wnikliwe spojrzenie na życie kultowej pary, która stała się symbolem badania najgroźniejszych miejsc na naszej planecie. „Wulkan miłości” Sary Dosy, opowiadający o małżeństwie Katii i Maurice’a Krafftów, w kinach pojawi się już w najbliższy piątek.

Ta ostatnia niedziela na 19 MDAG Wrocław

Żegnamy się z 19 Millennium Docs Against Gravity Wrocław! Zobaczcie, jak wyglądał dziesiąty dzień na największym festiwalu kina dokumentalnego w Polsce!

Zaczynamy ostatnie pokazy 19 Millennium Docs Against Gravity we Wrocławiu!

Sobotnia premiera „(Nie)zwykłego Manhattanu” oraz spotkania z reżyserką Natalią Koryncką-Gruz, montażystą Marinem Kotem Bastkowskim i założycielkami Fundacji PTACH zagwarantowały dzień pełen emocji. Dolnośląskie Centrum Filmowe tętni życiem i dyskusjami o ulubionych filmach wrocławskiej publiczności.

Przed nami ostatnie dwa dni festiwalu! Czego nie przegapić w weekend na MDAG Wrocław?

W piątek w Dolnośląskim Centrum Filmowym dołączyła do nas Lidia Duda, reżyserka filmu „Pisklaki” oraz Alessandro Melazzini, twórca „Italo Disco”. Przed południem sala Warszawa wypełniła się najmłodszymi fanami i fankami kina dokumentalnego - to za sprawą Akademii Dokumentalnej OKI DOKI. Klub Festiwalowy wybrzmiewał włoskimi przebojami lat 80. i 90. aż do wschodu słońca.

Czwartek na festiwalu

Wrocławska odsłona 19 Millennium Docs Against Gravity trwa w najlepsze.

Nowy tydzień z Millennium Docs Against Gravity

Festiwalowy poniedziałek za nami, a wraz z nim spotkanie z reżyserem Offerem Avnonem i Magdaleną Kowalczyk - autorką zdjęć do filmu „Krowa”. Rozmawialiśmy o filmie „Kiedyś byliśmy dzieciakami” w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Centrum”. Dzień zakończyliśmy rozgrywką bingo w Klubie Festiwalowym.

Drugi dzień 19 Millennium Docs Against Gravity we Wrocławiu

Drugi dzień 19 Millennium Docs Againts Gravity we Wrocławiu za nami! Dolnośląskie Centrum Filmowe znów wypełniło się festiwalowiczami, którzy uczestniczyli w Akademii Dokumentalnej OKI DOKI, debacie o transpłciowości, wykładzie poświęconym modernistycznej architekturze państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz kilkunastu pokazach - w tym seansie specjalnym, biorącym udział w programie Nocy Muzeów!

Millennium Docs Against Gravity członkiem Europejskiej Akademii Filmowej!

W dniu gali otwarcia festiwalu dyrektor artystyczny Karol Piekarczyk podkreśla, jak ogromne ta decyzja ma znaczenie: W tym roku, na miesiąc przed festiwalem, zostaliśmy zaproszeni do specjalnego grona festiwali wchodzących w skład Europejskiej Akademii Filmowej. Filmy pokazywane i nagrodzone na naszym festiwalu mają dzięki temu niebywałą szansę powalczyć o Europejskie Nagrody Filmowe. Dodatkowo, Millennium Docs Against Gravity rekomenduje filmy do tychże nagród.

Polskie filmy i tegoroczni goście - 19. Millennium Docs Against Gravity startuje już w piątek!

We wtorek, 10 maja, w warszawskiej Kinotece odbyła się druga konferencja prasowa 19. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Podczas niej Dyrektor Konkursu Polskiego Wojciech Diduszko porozmawiał z twórcami wybranych polskich filmów. Zaprezentowane zostały także sylwetki zagranicznych gości i gościń, które już za kilka dni spotkają się z publicznością.

Filmy stworzone do oglądania na wielkim ekranie w programie 19. MDAG

Widzowie festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Poznaniu zagłosują po raz kolejny na najlepszy film w Konkursie o Nagrodę Wyborcza.pl Big Screen Doc. 12 wciągających i zrealizowanych z rozmachem tytułów, które są stworzone do oglądania na wielkim ekranie, przybliży publiczności rozmaite zjawiska popkulturowe, ale i poważniejsze tematy. Partnerem nagrody jest wieloletni patron medialny festiwalu Wyborcza.pl, jeden z najbardziej opiniotwórczych serwisów internetowych.

Nowa odsłona działań branżowych MDAG Industry!

Tegoroczna edycja to inauguracja rozwiniętych działań branżowych w nowej odsłonie – MDAG Industry. Tym razem skupiamy się na temacie rozwoju: rozwoju młodych twórców, rozwoju projektów, rozwoju promocji polskich filmów na świecie oraz rozwoju branży filmów dokumentalnych.

#ClimateConnect – globalna dyskusja o wpływie zmian klimatu na życie ludzi

O ile zmiany klimatyczne dotykają wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania, ich wpływ na najbardziej wrażliwe grupy społeczne jest jeszcze bardziej niszczycielski. Każdego roku miliony ludzi zmuszonych jest do opuszczenia swoich domów z powodu coraz częstszych klęsk żywiołowych, takich jak powodzie, cyklony, susze i pożary lasów. Tylko w 2020 taki los spotkał 30,7 mln osób, czyli ponad 75 proc. wszystkich tych, którzy według szacunków zostali w tym roku wewnętrznie przesiedleni. Do 2050 r. liczba osób potrzebujących pomocy humanitarnej może wzrosnąć do ponad 200 mln rocznie.

Przedstawiamy nowe sekcje w programie 19. Millennium Docs Against Gravity

19. edycja Millennium Docs Against Gravity będzie pełna nowości. Po raz pierwszy zostanie zorganizowany Konkurs Filmów Krótkometrażowych, którego partnerem jest TikTok, w programie pojawią się także nowe sekcje oraz zostaną zorganizowane dwie retrospektywy - Susan Sontag i Billa Morrisona.

Solidarni z Ukrainą!

Myślami i sercem jesteśmy ze wszystkimi mieszkankami i mieszkańcami Ukrainy.

Hity Cannes, Sundance i Berlinale na 19. MDAG!

Najważniejsze filmy dokumentalne, które miały swoje premiery na prestiżowych festiwalach międzynarodowych już w maju premierowo w Polsce zobaczy publiczność 19. Millennium Docs Against Gravity.

Pierwsza retrospektywa filmów Susan Sontag w Polsce!

Zarówno pierwsze filmy dokumentalne Susan Sontag, uznanej amerykańskie eseistki i ikony popkultury, jak i jej realizacje fabularne po raz pierwszy tak szeroko zostaną przedstawione publiczności w Polsce w ramach 19. Millennium Docs Against Gravity!

Millennium Docs Against Gravity ponownie w Nowym Jorku!!

Po raz drugi festiwal zawita do Nowego Jorku. Od 13 do 31 października festiwalowe filmy zostaną zaprezentowane publiczności za Oceanem dzięki współpracy Millennium Docs Against Gravity z Polish Cultural Institute New York oraz prestiżowym Museum of the Moving Image (MoMI).

KUP DOSTĘP DO PÓŁNOCY I OGLĄDAJ JUTRO!

Pamiętajcie - dostęp wykupiony działa przez 24 godziny, czyli jeśli wykupicie dostęp do północy, możecie oglądać jutro! Od momentu kliknięcia „odtwórz" macie 6 godzin na dokończenie!

19:00 - SPOTKANIE NA ŻYWO: Psychiczny coming out

Swoim „ujawnieniem się" osoby wysokofunkcjonujące ze schorzeniami psychicznymi mogą z jednej strony przyczynić się do większej świadomości społecznej, ale z drugiej narazić się na ostracyzm lub odrzucenie przez niektóre osoby.

Wypełnij ankietę o festiwalu

Przeprowadzamy badanie na temat edycji onlie 18. FF Millennium Docs Against Gravity, które pozwoli nam jeszcze bardziej go dopracować. Bardzo nam zależy na Waszej opinii. Wypełnienie ankiety potrwa ok. 10 minut. Ankieta jest anonimowa.

Retrospektywa Heleny Třeštíkovej tylko w ramach festiwalu online

Legendarna reżyserka, która dokumentuje czeską codzienność już od czterech dekad, po raz kolejny zagości na Millennium Docs Against Gravity. Tym razem festiwal premierowo pokaże w ramach części online, która potrwa do 3 października na mdag.pl jej najnowszy film - „Anny” - oraz cztery wcześniejsze projekty - „Forman vs. Forman, „Prywatny wszechświat”, „René” oraz „Katkę”.

GALERIA: DZIEŃ 10 WE WROCŁAWIU

Ostatni dzień Millennium Docs Against Gravity we Wrocławiu. Odbył się seans i warsztaty w ramach Akademii Dokumentalnej OKI DOKI, rozmawialiśmy po filmie "Nasze białe muzeum", a także 20 osób rozegrało symulantę szachową z arcymistrzynią Jolantą Zawadzką.

GALERIA: DZIEŃ 9 WE WROCŁAWIU

Przedostatni dzień na festiwalu we Wrocławiu. Dziś naszymi gośćmi byli Aleksandra Rola, bohaterka filmu "Furia" oraz Krzysztof Kasior, reżyser - oboje spotkali się z publicznością po seansie. Po projekcji filmu "Anny" Petr Vlček wygłosił wykład o kobietach w czeskim kinie dokumentalnym. Odbył się także pokaz filmów dla dzieci w ramach Akademii OKI DOKI.

GALERIA: DZIEŃ 8 WE WROCŁAWIU

Ósmego dnia, w festiwalowy piątek, we wrocławskim DCF-ie odbyła się gala wręczenia nagrody Grand Prix Dolnego Śląska. Gościliśmy również Agatę Gabiś, która wygłosiła wykład po filmie „Aalto - z miłości do architektury”.

„Przeżyć” z Grand Prix Dolnego Śląska 2021

Poznaliśmy wynik tegorocznego konkursu o Grand Prix Dolnego Śląska! Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wysokości 3000 euro zdobył animowany dokument „Przeżyć” w reżyserii Jonasa Pohera Rasmussena. Wyróżnienie otrzymał też film „Tysiące małych ran” Ramony S. Diaz.

„Sabaya" zwycięża w Gdyni!

W czwartek, 9 września, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród podczas gdyńskiej edycji Millennium Docs Against Gravity.

GALERIA: DZIEŃ 6 WE WROCŁAWIU

Szósty dzień wrocławskiej edycji festiwalu. DCF odwiedzi Mikołaj Lizut, reżyser filmu „Już tu nie wrócę”, który po projekcji filmu rozmawiał z widzami i widzkami. Natomiast po filmie „Ciało nie kłamie” odbyło się czytanie na żywo w ramach epilogu Europejskiej Nocy Literatury.

Kto wygra Grand Prix Dolnego Śląska we Wrocławiu?

W Dolnośląskim Centrum Filmowym trwa 18. Millennium Docs Against Gravity – największy w Polsce festiwal kina non-fiction. Nieodłączną częścią wrocławskiej odsłony jest konkurs o Grand Prix Dolnego Śląska, w którym w tym roku rywalizuje 14 produkcji z całego świata. Kto zostanie laureatem? Przekonamy się w piątek, 10 września po godzinie 19:00!

GALERIA: DZIEŃ 5 WE WROCŁAWIU

Festiwalowy wtorek w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Odbyło się m.in. spotkanie z Kubą Mikurdą, reżyserem filmu "Ucieczka na srebrny glob" oraz filmoterapia z Sensem, czyli rozmowa po filmie "Album Rodzinny" z seksuolożką Agatą Ruchel-Chojką.

GALERIA: DZIEŃ 4 WE WROCŁAWIU

W poniedziałek, czwartego dnia festiwalu, Dolnośląskie Centrum Filmowe odwiedził Paweł Łoziński, który rozmawiał z widzami i widzkami po „Filmie balkonowym”. Odbył się także wykład Bruna Zachariasiewicza po filmie „Podróż do zielonej utopii”. Wieczór zakończyć można było także w klubie Czuła jest noc przy partyjce BINGO.

NOWY TYDZIEŃ NA FESTIWALU

Po pierwszym weekendzie po brzegi wypełnionym filmowymi emocjami 18. odsłona Millennium Docs Against Gravity nie zwalnia tempa i zaprasza wrocławską publiczność na kolejne siedem dni z najlepszym kinem non-fiction z całego świata!

GALERIA: DZIEŃ 3 WE WROCŁAWIU

Niedziela na festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Odbyły się warsztaty udźwiękowienia ciała oraz spotkanie z Jakubem Dobrzańskim i Maciejem Białoruskim, reżyserami filmu „Polaków portret własny”.

GALERIA: DZIEŃ 2 WE WROCŁAWIU

W sobotę 4 września na Millennium Docs Against Gravity we Wrocławiu odbyły się m.in. warsztaty po filmie "Czarny Jezus" i spotkanie z dziennikarką i aktywistką Anną Alboth.

GALERIA: DZIEŃ 1 WE WROCŁAWIU

W piątek 3 września rozpoczęliśmy festiwal we Wrocławiu. Filmem otwarcia był „Jestem Greta”, reż. Nathan Grossman.

„Jestem Greta” dla dzieci na festiwalu. A od 17 września w kinach!

Młodzi nie ryby, głos mają – „Jestem Greta”, reż. Nathan Grossman (2020), uczy odwagi w zmaganiach o lepszą przyszłość! Jeśli jesteś rodzicem, opiekunem, nauczycielem już podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity zabierz swoich podopiecznych na film! Zachęcamy do zorganizowania wyjścia z dziećmi do kina także po 17 września, kiedy film wchodzi do dystrybucji. Przygotowaliśmy materiały edukacyjne: ćwiczenia i wideo edukacyjne – które pomogą przemyśleć i rozmawiać o zagadnieniach poruszonych w filmie.

Zagraniczni goście i gościnie festiwalu

Jak co roku na festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędą się liczne spotkania z zagranicznymi twórcami, twórczyniami oraz bohaterkami i bohaterami filmowymi. Część z nich, z powodu panujących obostrzeń, połączy się z publicznością za pomocą internetu, jednak wielu pojawi się osobiście.

Nowa strefa DOC TALKS powered by Levi's®!

Podzielamy wspólne wartości, kochamy ludzi i naszą planetę, więc z ogromną przyjemnością ogłaszamy, że w tym roku festiwal Millennium Docs Against Gravity rozpoczyna współpracę z marką Levi’s®.

„Jestem Greta”. Dlaczego warto i jak zabrać klasę na ten film

„Jestem Greta”, reż. Nathan Grossman (2020), dla uczniów i uczennic – czyli młodzi nie ryby, głos mają! Zachęcamy do zorganizowania wspólnego z klasą wyjścia do kina i poruszenia na zajęciach tematów związanych z filmem. W przeprowadzeniu lekcji pomogą przygotowane przez nas materiały edukacyjne: ćwiczenia i wideo z ekspertami.

Na festiwal zapraszamy wszystkich! Pokazy z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących

W pokazach największych hitów tegorocznego programu 18. Millennium Docs Against Gravity będą mogły także uczestniczyć osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. To już trzeci rok, kiedy dzięki wsparciu Banku Millennium i współpracy z agencją reklamową Change Serviceplan, wybrane filmy z programu będą dostępne z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Wspólnie z Fundacją Kultury bez Barier, odpowiedzialną za przygotowanie pokazów, festiwal zaprezentuje starannie wybrane cztery tytuły. Prezentują one najwyższy poziom sztuki filmowej oraz różnorodność programu.

Jurorzy i jurorki 18. MDAG!

Agnieszka Holland, Christian Frei, Zuza Krajewska, Bartek Chaciński - to wyłącznie wybrane nazwiska wybitnych postaci ze świata kultury i filmu, które będą przyznawały nagrody w konkursach organizowanych w ramach 18. edycji Millennium Docs Against Gravity.

Wspaniała wiadomość z Locarno!

„Film balkonowy” Pawła Łozińskiego otrzymał w sobotę, 14 sierpnia, prestiżowe Grand Prix Semaine de la Critique podczas Festiwalu Filmowego w Locarno!

Ujawniamy pełny program 18. Millennium Docs Against Gravity!

Dzisiaj na stronie Festiwalu Millennium Docs Against Gravity, mdag.pl, pojawił się pełny program filmowy tegorocznej edycji. To niemal 150 filmów dokumentalnych, prezentujących olbrzymie zróżnicowanie pod względem miejsc, w których powstały, ale także formy - znajdują się wśród nich filmy pełnometrażowe, krótkometrażowe, animacja oraz seriale dokumentalne.

Ogłaszamy #pięćkrokówGrety!

To kolejny etap informacyjnej akcji MDAG x WWF x Noizz.pl wokół Dnia Długu Ekologicznego. Lista kroków stworzona na rzecz akcji zainspirowana jest działalnością Grety Thunberg - młodej aktywistki ze Szwecji, twórczyni ruchu #FridaysForFuture (Piątki dla Przyszłości), o której film „Jestem Greta” otworzy 18. edycję festiwalu Millennium Docs Against Gravity we wrześniu.

Zapraszamy nauczycieli i nauczycielki do udziału warsztatach Akademii Filmu Amatorskiego dotyczących podstaw filmowania i edukacji filmowej

Trzydniowe, darmowe, onlinowe warsztaty skierowane są do wszystkich osób chcących pogłębić swoją wiedzę filmową, zarówno związaną z podstawami realizacji filmów, jak i podstawami ich analizy oraz krytyki filmowej. Podczas warsztatów skupimy się na: edukacji poprzez praktykę, wykorzystywaniu darmowych, onlinowych narzędzi, demokratycznym, partycypacyjnym charakterze medium filmowego oraz refleksji na temat edukacji.

Świat się budzi - identyfikacja wizualna i zwiastun 18. MDAG!

Festiwal w tym roku odbędzie się po raz drugi w formie hybrydowej. Po części kinowej w siedmiu polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Lublin, Bydgoszcz) od 3 do 12 września, odbędzie się część online na mdag.pl - od 16 września do 3 października.

Nowe daty festiwalu: 3 września - 3 października 2021!

Musieliśmy jednak podjąć ciężką decyzję o przesunięciu festiwalu na daty wrześniowe. 18., pełnoletnia już, edycja Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 3 do 12 września w kinach w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy, natomiast część online potrwa od 16 września do 3 października.

Nowe daty 18. Millennium Docs Against Gravity!

Niestety obecna sytuacja epidemiologiczna wymaga od nas odpowiedzialności, a w trosce o bezpieczeństwo naszych widzów, postanowiliśmy przesunąć tegoroczną, pierwszą pełnoletnią, 18. edycję festiwalu na późniejsze daty.

Już jutro Millennium Docs Against Gravity rusza w… Nowym Jorku!

Od 9 do 16 grudnia festiwalowe filmy zostaną pokazane także w Nowym Jorku. Dzięki współpracy Millennium Docs Against Gravity z Polish Cultural Institute New York oraz prestiżowym Museum of the Moving Image (MoMI) amerykańska publiczność zobaczy pięć wyjątkowych tytułów.

Sześć wyjątkowych filmów niemieckich już na mdag.pl!

To już drugi tydzień wyjątkowego projektu filmowego. Kino to magiczna przestrzeń, zachęcająca do eksperymentów, które pozwalają zdobyć wiedzę o świecie i wyrobić sobie opinię na wiele ważnych społecznie tematów. Od 10 do 23 listopada Fundacja Okonakino, współorganizator Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, zaprasza na cykl „Kino jako laboratorium II”, kontynuację zeszłorocznego programu prezentującego najciekawsze niemieckie filmy dokumentalne. To zaproszenie dla wszystkich widzów w podróż po zupełnie różnych sposobach opowiadania w kinie dokumentalnym, które najlepiej świadczą o niesamowitej kreatywności jego twórców.

Najciekawsze niemieckie filmy dokumentalne w listopadzie na Mdag.pl!

Kino to magiczna przestrzeń, zachęcająca do eksperymentów, które pozwalają zdobyć wiedzę o świecie i wyrobić sobie opinię na wiele ważnych społecznie tematów. Od 10 do 23 listopada Fundacja Okonakino, współorganizator Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, zaprasza na cykl „Kino jako laboratorium II”, kontynuację zeszłorocznego programu prezentującego najciekawsze niemieckie filmy dokumentalne. To zaproszenie dla wszystkich widzów w podróż po zupełnie różnych sposobach opowiadania w kinie dokumentalnym, które najlepiej świadczą o niesamowitej kreatywności jego twórców.

Prace uczestników warsztatów “Podłącz się. Kino dokumentalne online”. Jak stworzyć własne wideo?

W ramach projektu “Podłącz się. Kino dokumentalne online” w październiku 2020 r. odbyła się seria warsztatów dla trzech grup wiekowych: dzieci chodzących do szkoły podstawowej, młodzieży licealnej i studentów. W tajniki tworzenia wypowiedzi w formie wideo – od tych najprostszych po pierwsze krótkometrażowe eseje filmowe – wprowadziła Kaja Klimek, doświadczona i ceniona edukatorka, tłumaczka, krytyczka filmowa i popkulturowa. Zobacz wideo stworzone przez uczestników warsztatów.

Oto, co nas czeka w tym tygodniu podczas trzeciej części 17. Millennium Docs Against Gravity!

„Podłącz się. Kino dokumentalne on-line” to projekt, który jest zwieńczeniem tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Do końca października widzowie będą mogli zobaczyć w wolnym dostępie kilkanaście wyjątkowych filmów dokumentalnych o wysokiej jakości edukacyjnej. W tym czasie odbywają się także warsztaty z krytyki filmowej oraz spotkania z ekspertami, które pomogą lepiej zrozumieć prezentowane w filmach zagadnienia. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Filmy w wolnym dostępie w ramach „Podłącz się. Kino dokumentalne on-line”

Filmy będą pokazywane w wolnym dostępie na stronie festiwalu mdag.pl. O dokładnych terminach ich premier widzowie będą na bieżąco informowani. Ilość darmowych e-biletów na każdy film jest ograniczona. W ramach projektu odbędą się także warsztaty, spotkania z ekspertami oraz pokazy online filmów z audiodeskrypcją.

Filmy w wolnym dostępie w ramach „Podłącz się. Kino dokumentalne on-line”

W tym roku Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity podzielony został na trzy wyjątkowe części. Pierwszą była edycja kinowa, która rozpoczęła się 4 września i zgromadziła ponad 65 tysięcy widzów w siedmiu miastach Polski - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie. Następnie od 19 września do 4 października ponad 100 filmów zostało zaprezentowane na stronie festiwalu mdag.pl. Ostatnia, trzecia część festiwalu, nosi tytuł „Podłącz się. Kino dokumentalne on-line”. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

10 największych hitów festiwalu online!

Najczęściej oglądane przez widzów do tej pory filmy części online 17. Millennium Docs Against Gravity to zestawienie bardzo różnorodne i pokazujące szerokie spojrzenie publiczności na otaczający świat.

Jeszcze możesz zadebiutować podczas 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity online! [warsztaty krytyki filmowej]

Ruszyły zapisy na warsztaty krytyczno-filmowe “Podłącz się. Kino dokumentalne online” dla trzech grup wiekowych: dzieci chodzących do szkoły podstawowej, młodzieży licealnej i studentów. W tajniki tworzenia wypowiedzi w formie wideo - od tych najprostszych, których autorami mogą być już kilkulatki po pierwsze krótkometrażowe eseje filmowe - wprowadzi Kaja Klimek, doświadczona i ceniona edukatorka, tłumaczka, krytyczka filmowa i popkulturowa.

Materiał w Variety o Millennium Docs Against Gravity!

Prestiżowy amerykański magazyn „Variety" opublikował artykuł o naszym festiwalu oraz jego misji! Nasi anglojęzyczni widzowie oraz czytelnicy magazynu mogą przeczytać w nim kilka słów od naszego Dyrektora - Artura Liebharta.

ZNAMY ZWYCIĘZCÓW FESTIWALU W BYDGOSZCZY

Dnia 11 września 2020, w Bydgoszczy, podczas 17 edycji Millenium DOCS AGAINST GRAVITY Film Festival jury w składzie: Justyna Komowska, Jarosław Piskozub i Michał Tabaczyński przyznało Nagrodę Bydgoszcz ART.DOC Award o wartości 1500 EURO dla filmu "Ziemia jest niebieska jak pomarańcza", reż Irina Tsilik.

Pełne składy jurorskie 17. Millennium Docs Against Gravity!

Paweł Pawlikowski, Marcin Dorociński, Barbara Wrońska, Krzysztof Skonieczny, Joanna Kos-Krauze czy Maria Zmarz-Koczanowicz - to wyłącznie wybrane nazwiska wybitnych postaci ze świata kultury i filmu, które będą przyznawały nagrody w konkursach organizowanych w ramach 17. edycji Millennium Docs Against Gravity.

Znamy szczegóły tegorocznej edycji festiwalu!

Podczas konferencji prasowej 17. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity poznaliśmy największe hity festiwalu, pierwsze filmy zakwalifikowane do Konkursu Głównego o Nagrodę Banku Millennium (Grand Prix) oraz tytuły, które powalczą o nagrody w organizowanym po raz pierwszy Konkursie Polskich Filmów Dokumentalnych.

Komunikat Millennium Docs Against Gravity ws. zabójstwa George’a Floyda

1. Jako jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie chcemy potępić kolejną śmierć czarnego obywatela Stanów Zjednoczonych, George'a Floyda. 2. Śmierć George’a Floyda nie jest odosobnionym przypadkiem – jest to skutek lat opresji – od niewolnictwa, poprzez segregację rasową, aż po instytucjonalny rasizm obserwowany w dniu dzisiejszym

Millennium Docs Against Gravity już w całej Polsce!

17. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w formie hybrydowej! Jako pierwszy festiwal filmowy w Polsce zapraszamy widzów z całej Polski, aby we wrześniu uczestniczyli w wydarzeniu zarówno w kinach, jak i online.

Wielki sukces Docs Against Isolation!

W niedzielę 17 maja zakończyło się trwające od piątku 8 maja wydarzenie online pod hasłem Docs Against Isolation, zorganizowane przez ekipę festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity.

Przedstawiamy plakat 17. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity!

Co prawda w tym roku festiwal Millennium Docs Against Gravity odbędzie się wyjątkowo we wrześniu (po raz pierwszy od 17 lat nie będzie to maj), ale już dziś prezentujemy plakat. Jego autorką jest Marta Lissowska, graficzka, ilustratorka oraz projektantka książek współpracująca z Festiwalem od czterech lat, która stworzyła także całą identyfikację wizualną Festiwalu (łącznie z logo).

Znamy już filmy otwarcia oraz zamknięcia DOCS AGAINST ISOLATION! Przedstawiamy pierwsze sesje Q&A: Paweł Pawlikowski, Bing Liu i Eliza Kubarska

DOCS AGAINST ISOLATION, czyli niezwykłe wydarzenie online, które potrwa od 8 do 17 maja, zbliża się wielkimi krokami. To zapowiedź tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, która wyjątkowo odbędzie się od 4 do 13 września. W czasie wydarzenia widzowie będą mogli zobaczyć kilkadziesiąt filmów z poprzednich edycji, z czego połowa będzie w wolnym dostępie (na portalu Ninateka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego), a wpływy z pozostałych pozwolą zorganizować wrześniowy festiwal. Prócz tego odbędą się sesje Q&A, koncerty, DJ sety, warsztaty, spotkania z ekspertami oraz wiele innych niespodzianek.

Docs Against Isolation. Wyjątkowe wydarzenie online już od 8 maja!

Ten maj będzie inny niż wszystkie. Po raz pierwszy w siedemnastoletniej historii Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity nie odbędzie się chwilę po majówce. Przenieśliśmy się na początek września (4-13.09), ale to nie znaczy, że do tego czasu znikamy. Rzucamy wyzwanie izolacji, chociaż wszyscy nadal siedzimy w domach! W końcu filmy dokumentalne pozwalają nam podróżować bez podróżowania, odkrywając ludzi, zjawiska i miejsca, o których nam się nie śniło.

„Ściana cieni" Elizy Kubarskiej w Konkursie Głównym Hot Docs w Toronto!

„Ściana cieni” - najnowszy film Elizy Kubarskiej i Moniki Braid - powalczy o nagrodę główną na największym festiwalu filmów dokumentalnych w Ameryce Północnej - Hot Docs w Toronto! Film został wyselekcjonowany do Konkursu Głównego (International Spectrum) jako jeden z dziewięciu tytułów spośród ponad trzech tysięcy zgłoszonych produkcji.

Wspieraj kina - kupuj bilety na przyszłość!

W tym okresie najważniejsza jest solidarność, dlatego prosimy, żebyście wsparli miejsca, w których przeżyliście wiele ważnych chwil, kupując bilet na przyszłość.

Kino MSN. Filmowe czwartki online

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity i Muzeum Sztuki Nowoczesnej zapraszają na cykl pokazów filmowych online pod wspólnym szyldem KINO MSN.

Zwiedzaj świat, nie wychodząc z domu

W oczekiwaniu na 17. edycję Millennium Docs Against Gravity, która odbędzie się od 4 do 13 września 2020 roku, prezentujemy zestaw hitów z poprzednich edycji festiwalu, dzięki którym ruszycie w podróż do różnych zakątków świata, nie wychodząc z domu. Oto dziewięć tytułów dostępnych na platformach VOD polecanych przez Dyrektora Festiwalu, Artura Liebharta. Już niedługo poinformujemy o nowej platformie, na której zobaczycie wszystkie nasze najlepsze filmy i wiele więcej!

17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 4 do 13 września 2020 roku

Jesteśmy festiwalem, dla którego najważniejsza jest publiczność. Dlatego musimy być odpowiedzialni i rozsądni. Co roku odwiedzają nas goście z całego świata, rozmawiając z widzami o kinie dokumentalnym i poszerzając horyzonty wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości. Nie możemy wobec tej rzeczywistości pozostawać obojętni, a oznaką nieodpowiedzialności wobec zaleceń rządowych i dynamiki rozwoju pandemii byłoby narażanie naszych widzów oraz gości na jakikolwiek ewentualny kontakt z koronawirusem. W związku z powyższym, po okresie intensywnych konsultacji oraz dokładnym przeanalizowaniu sytuacji, postanowiliśmy przenieść 17. edycję Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity z maja na wrzesień. Festiwal odbędzie się od 4 do 13 września 2020 roku w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu oraz Bydgoszczy. O datach, w jakich festiwal odbędzie się w Gdyni, poinformujemy wkrótce.

Pokaz wyjątkowego filmu zapowiada kino kobiet na 17. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity

Już w niedzielę 8 marca po raz pierwszy w Polsce podczas HER Docs Film Festival zostanie pokazany film „Kobieta” („Woman”) Anastazji Mikowej i Yanna Arthusa-Bertranda. Przedpremiera jest równocześnie zapowiedzią 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, na którym w maju film będzie miał swoją premierę. W tegorocznym programie znalazło się wiele tytułów poświęconych różnym aspektom życia oraz sytuacji kobiet na całym świecie i historii opowiadanych przez kobiety o nich samych.

„Skandal. Ewenement Molesty” na festiwalu! Film o kultowym polskim składzie hip-hopowym na 17. Millennium Docs Against Gravity

Do tytułów opowiadających o muzyce w czasie 17. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, który odbędzie się w sześciu polskich miastach od 8 do 24 maja, właśnie dołączył „Skandal. Ewenement Molesty” w reżyserii Bartosza Paducha. Ten wyjątkowy film dokumentalny opowiada o życiu kilku chłopaków zafascynowanych MTV na ursynowskim blokowisku w połowie lat 90., którzy postanowili założyć kultowy skład Mistic Molesta. Film będzie miał swoją światową premierę w czasie festiwalu.

„Kraina miodu”, „For Sama” i „The Cave” - tytuły z Millennium Docs Against Gravity powalczą o Oscara!

Wielki zwycięzca zeszłorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity - „Kraina miodu” - otrzymał dwie nominacje do Oscara. To niespotykana sytuacja, bo to drugi w historii film dokumentalny nominowany w dwóch kategoriach - Najlepszy Film Nieanglojęzyczny i równocześnie Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny. Z kolei hity zbliżającej się tegorocznej edycji — „For Sama” i „The Cave” – powalczą z „Krainą miodu” o tytuł Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Dokumentalnego.

Dwie nowe nagrody w programie festiwalu!

Dla filmowców i widzów przygotowaliśmy wiele nowości. Między innymi po raz pierwszy zostaną przyznane dwie nagrody: Nagroda za całokształt twórczości oraz Nagroda dla najlepszego polskiego filmu dokumentalnego w Konkursie Polskich Filmów Dokumentalnych.

Festiwal trwa cały rok! Poznajcie lepiej cykle filmowe Against Gravity

Maj jest miesiącem szczególnie dla nas ważnym, bo wtedy mamy okazję spotkać się podczas festiwalowych projekcji, jednak nasza praca trwa okrągły rok. Z myślą o edukacji, ale też o ważnych sprawach społecznych, organizujemy cykle filmowe. Pojawiają się w różnych miastach, dając szansę na spotkanie z festiwalowymi (i nie tylko) hitami jeszcze szerszej publiczności.

Zapisy na IV edycję Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej

Zapraszamy razem z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym uczniów szkół ponadpodstawowych do wzięcia udziału w Olimpiadzie Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Do wygrania roczne stypendium na Warszawskiej Szkole Filmowej, indeksy na uczelnie w całej Polsce oraz akredytacje na festiwale filmowe. Rejestracja na edycję 2019/2020 potrwa do 21 października 2019 r.

Oleg Sencow wolny!

Z ogromną ulgą i radością przyjęliśmy wiadomość, że ukraiński reżyser, producent i pro-ukraiński działacz Oleg Sencow więziony od 2014 roku przyleciał do Kijowa razem z innymi obywatelami Ukrainy objętymi wymianą więźniów pomiędzy Ukrainą i Rosją!

Ponad 92 000 osób uczestniczyło w 16. edycji festiwalu! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Ponad 92000 widzów w sześciu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie wybrało się na seanse kina dokumentalnego i wydarzenia towarzyszące Festiwalu. Dziękujemy! Jednocześnie zapraszamy na kolejną edycję największego święta filmu dokumentalnego w Polsce. 17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dn. 8-22 maja 2020 roku!

Rekordowe zainteresowanie polskimi filmami na 16. Millennium Docs Against Gravity

Ponad 50 proc. wzrost oglądalności na 16. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity przełożył się na nadzwyczajne zainteresowanie widzów filmami polskich twórców. Na tegorocznym festiwalu objawiła się „nowa fala polskiego dokumentu”. MDAG umocnił swoją pozycję jako festiwal pierwszego wyboru dla rodzimych dokumentalistów.

Znamy zwycięzców Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni i Czytelników "Co Jest Grane 24"!

Poznaliśmy laureatów gdyńskiej edycji 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity! Jury przyznało Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 000 zł filmowi „Kraina miodu” („Honeyland”) Liubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej. Przyznano także Nagrodę Czytelników "Co Jest Grane 24" filmowi "Cała przyjemność po stronie kobiet" („#Female Pleasure”).

Bydgoszcz ART.DOC Award została przyznana filmowi „Kraina miodu” Liubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej

Jury Konkursu Głównego 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity w Bydgoszczy w składzie: adw. Justyna Mazur, Emilia Walczak i Mateusz Buława, po zapoznaniu się z 13 filmami konkursowymi, nagrodę Bydgoszcz ART.DOC Award 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity o równowartości 1500 euro, postanowiło przyznać… Tamarze Kotewskiej i Ljubomirowi Stefanowowi za film „Kraina miodu” („Honeyland”)! Film wcześniej otrzymał Grand Prix Śląska – Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego i nagrodę główną festiwalu –Nagrodę Banku Millennium.

Grand Prix Śląska dla „Krainy miodu”!

Poznaliśmy laureatów katowickiej edycji 16. Millennium Docs Against Gravity! Jury przyznało nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w wysokości 3 000 euro filmowi „Kraina miodu” Ljubomira Stefanova i Tamary Kotevskiej. Film wcześniej otrzymał nagrodę główną festiwalu – Nagrodę Banku Millennium.

Znamy pierwszych zwycięzców 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity!

16 maja w warszawskim Teatrze Studio odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Nagroda Grand Prix została przyznana macedońskiej „Krainie miodu”, reż. Lubomir Stefanow, Tamara Kotewska . Festiwal potrwa do 19 maja. W Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie przed widzami weekend emocjonujących filmów i wydarzeń. W Gdyni impreza potrwa do 24 maja.