Dyskusja: Jak najlepiej chronić rzeki - układ krwionośny naszej planety? Po filmie JESTEM RZEKĄ, RZEKA JEST MNĄ


Piatek, 17 maja | 18:00 | Kinoteka 1

Dyskusja: Jak najlepiej chronić rzeki - układ krwionośny naszej planety?

po filmie JESTEM RZEKĄ, RZEKA JEST MNĄ, reż. Petr Lom

Partner: WWF, POLITYKA

Rzeka to nie tylko woda płynąca w korycie, to coś znacznie cenniejszego. Rzeka to cały ekosystem, który tej wodzie towarzyszy, to układ krwionośny całej naszej planety – od niego zależy jakość naszego życia na Ziemi. To również nasze dziedzictwo, które pilnie potrzebuje wsparcia.

Zmiany klimatu, budowanie tam, zanieczyszczenie i ogromne zapotrzebowanie na wodę do nawadniania upraw oraz napędzania elektrowni wodnych sprawiły, że obecnie kondycja wód powierzchniowych na świecie jest bardzo słaba. Ochrona tych zasobów powinna stać się priorytetem działań władz krajowych i międzynarodowych. Zgodnie z europejską strategią bioróżnorodności do 2030 roku kraje członkowskie UE powinny udrożnić 25 tys. km rzek – czy jest to realne? W Polsce w złym stanie jest już 98,9% rzek – co możemy z tym zrobić? Jak możemy pomóc rzekom? Czy rzeka powinna mieć osobowość prawną, aby lepiej ją chronić? Czy lepsza jest ochrona systemowa? Na te pytania odpowiedzą nasi eksperci podczas debaty. 

 

Goście/Gościnie:

Petr Lom - reżyser filmu "Jestem rzeką, rzeka jest mną"

Corinne van Egeraat - producentka filmu "Jestem rzeką, rzeka jest mną"

dr Przemysław Nawrocki - Biolog od niemal 50 lat zajmujący się badaniem i ochroną ekosystemów rzek. Od 1997 r. związany z WWF.

Karolina Kuszlewicz adwokatka, ekspertka w zakresie prawnej ochrony zwierząt, przyrody i środowiska naturalnego(TBC)

Prowadzenie:

Jędrzej Winiecki - "Polityka"