Dyskusja: Kobiety, muzy i artystki w zmaskulinizowanym świecie muzyki i sztuki. Po filmie W OGNIU. HISTORIA ANITY PALLENBERG


Czwartek, 16 maja | 18:00 | Kinoteka 1

Dyskusja: Kobiety, muzy i artystki w zmaskulinizowanym świecie muzyki i sztuki

po filmie W OGNIU. HISTORIA ANITY PALLENBERG, reż. Alexis Bloom, Svetlana Zill

Partner: Elle

Były i są muzami artystów. Niektóre przyczyniały się do powstania klasyków rock’n’rolla, jak Marianne Faithfull, która podarowała Mickowi Jaggerowi egzemplarz „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa, a dzięki niemu narodził się pomysł na hit The Rolling Stones – „Sympathy for a Devil”. Inne oskarżano o rozpady bandów – choćby Yoko Ono, która wpłynęła na nowy język sztuki, jakim zaczął się posługiwać John Lennon i przez to coraz bardziej oddalał się od reszty Beatlesów. Albo o zły wpływ na członków zespołu – Anita Pallenberg miała nakłaniać do złego Briana Jonesa, którego zostawiła dla Keitha Richardsa. Podobnie dostawało się Stevie Nicks z Fleetwood Mac, Courtney Love czy dziesiątkom groupies – od Bebe Buel po Lori Maddox.

Odkąd narodził się rock’n’roll wszyscy mieli świadomość faktu, że jest to męski świat, w którym kobiety są ozdobą, a gdy zamierzały działać w nim na własnych warunkach, słono za tę odwagę płaciły. Ale czy zawsze?

Jak wyglądała pozycja kobiet rock’n’rolla od lat 60. XX w., a jak wygląda dzisiaj? Czy w świecie muzyki potrzebna jest rewolucja feministyczna? Czy głos kobiecy jest równie donośny, jak ten męski?

Wśród gości między innymi Bela Komoszyńska i Łukasz Kamiński.

 

Goście/Gościnie:

Bela Komoszyńska - wokalistka autorka tekstów zespołu Sorry Boys, etnolożka

Łukasz Kamiński - przez 23 lata był dziennikarzem działu Kultura. W "Gazecie Wyborczej". Od lat pisze przede wszystkim o muzyce, ale też o wszelkich przejawach popkultury. Przez dwie dekady napisał kilka tysięcy tekstów, w tym wywiady z muzykami, pisarzami, aktorami, reżyserami, artystami wizualnymi, tancerzami, kucharzami

Prowadzenie:

Maja Chitro - szefowa działu kultury "Elle".