Miejsce gniewu

A Place of Rage
reż. Pratibha Parmar/USA/1991/55 min.
miejsce
data
czas
KINOMUZEUM, MSN
2025-05-14
18:00

Nakręcony z rozmachem, nagradzany dokumentalny film Pratibhy Parmar, który ponad 30 lat po premierze nadal zachwyca bogactwem wypowiedzi ikonicznych czarnych feministek: akademiczki i aktywistki politycznej Angeli Y. Davis, poetki June Jordan i pisarki Alice Walker. W kontekście praw obywatelskich, czarnej siły, praw osób LGBTQ+ oraz ruchu feministycznego, bohaterki ponownie oceniają, w jaki sposób kobiety, takie jak Rosa Parks i Fannie Lou Hamer, działaczki na rzecz walki z segregacją rasową, zrewolucjonizowały amerykańskie społeczeństwo i świat w ogóle.

W filmie poznajemy historię Angeli Y. Davis, amerykańskiej akademiczki, feministki i aktywistki politycznej, która działała w ruchu na rzecz emancypacji Afroamerykanów i była członkinią Czarnych Panter. Należała do amerykańskiej partii komunistycznej. W 1970 roku FBI umieściło jej nazwisko na liście ściganych osób. Angela Y. Davis została aresztowana pod fałszywymi zarzutami. W wyniku szerokiej kampanii na rzecz jej uwolnienia zyskała status ikony popkultury. Książka Davis „Kobiety, rasa, klasa” (1979) uznawana jest za jedną z najważniejszych wypowiedzi Czarnego feminizmu.

W filmie Pratibhy Parmar słyszymy także Alice Walker, której głośna powieść „Kolor purpury” (1982, polskie wydanie 1992) przyczyniła się do wprowadzenia doświadczeń czarnych kobiet do głównego nurtu kultury Stanów Zjednoczonych. Książka była pierwszą w historii powieścią czarnej autorki nagrodzoną Pulitzerem. Steven Spielberg w 1985 roku nakręcił na jej podstawie film. 

W obrazie Pratibhy Parmar o swoich doświadczeniach opowiada także amerykańska poetka June Jordan, autorka cytowanego w filmie „Wiersza o moich prawach”, w którym, jak zaznacza Jack Halberstam, próbuje wyrazić, „w jaki sposób jej poezja i pedagogika wyłaniają się z „miejsca gniewu” i przekształcają się w inny rodzaj wypowiedzi”. Wywiadom z bohaterkami i historiom przywołanym za pomocą archiwalnych materiałów towarzyszy w filmie muzyka Prince'a, Janet Jackson, Neville Brothers i Staples Singers.

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

  • czas trwania:
    55 min.
  • kraj/rok:
    USA /1991
  • reżyseria:
    Pratibha Parmar
  • język oryginalny filmu:
    angielski
  • zdjęcia:
    Nancy Schiesari
  • montaż:
    Pratibha Parmar
  • produkcja:
    Pratibha Parmar / Kali Films
  • wybrane festiwale i nagrody:
    1992 – National Black Programming Consortium: najlepszy dokumentalny film historyczny

Pensão Globo
Pensão Globo
Sex Party
Sex Party
Płonące uszy
Flaming Ears
Inne filmy z tagiem

feminizm

Khush
Khush
Podpisano, Hawa
Writing Hawa
Yintah
Yintah
Inne filmy z konkursu

Nagroda Dokumentalna Warszawy

Patrice. Nieustraszona
Patrice: The Movie
Tańcząca na krawędzi
She Dances By the Sea
Listy z Wilczej
Letters From Wolf Street
 
SHOP.MDAG.PL
Akcesoria, koszulki, filmy DVD, książki
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera