Więcej niż kino. Wydarzenia towarzyszące 22. MDAG

Millennium Docs Against Gravity to nie tylko kino. To także przestrzeń współodczuwania i wymiany doświadczeń w myśl tegorocznego hasła „Między nami cały świat”. W ramach wydarzeń towarzyszących w czasie 22. edycji MDAG odbędą się rozmowy, spotkania, warsztaty, a nawet… spacery, które dadzą publiczności możliwość zajrzenia do zaskakujących, nowych światów.

Tegoroczny program wydarzeń jest niezwykle różnorodny — oprócz tradycyjnych dyskusji rozwijających tematy poruszane w filmach, Barbara Wrona, która kuraturujące w tym roku tę ważną część festiwalu, przygotowała także aktywności wychodzące poza salę kinową. Pozwolą doświadczyć filmów z nieoczekiwanych perspektyw. 


 

Bilety na filmy oraz na wszystkie festiwalowe wydarzenia można kupować już na stronie festiwalu mdag.pl, na stronach i w kasach kin oraz przez platformę book.mdag.pl. 

Na stronie festiwalu w zakładce wydarzenia, żeby ułatwić poruszanie się przez gąszcz propozycji, wszystkie aktywności są podzielone na kategorie: debaty i spotkania, sekcja doświadczeń XR, imprezy i koncerty, warsztaty, spotkania z mistrzami, wydarzenia specjalne, dla szkół oraz MDAG Industry. 
Poniżej prezentujemy tekst kuratorski Barbary Wrony.

Rozmowy i dyskusje

Jak co roku, przygotowaliśmy rozbudowany program rozmów i dyskusji, które zgłębią tematy poruszane w filmach.

Rozpoczniemy od dyskusji z WWF Polska na temat suwerenności i praw rdzennych ludów, które od pokoleń chronią naturę. Spotkanie odbędzie się po filmie „Yintah”, a podczas wydarzenia wręczona zostanie nagroda WWF specjalnemu gościowi – wodzowi Woos z narodu Wet’suwet’en. Starania plemienia o zachowanie swoich ziem w nienaruszonym stanie pokazuje film. W tym duchu — ochrony, oporu i pamięci — odbędzie się także spotkanie organizowane z tygodnikiem Polityka po projekcji filmu „Zieloni to nowi czerwoni”, po którym przyjrzymy się historii i realiom prześladowań obrońców przyrody w Ameryce Łacińskiej.

Kadr z filmu "Yintah"

Przeniesiemy się również w świat polityki i cyfrowych pułapek: Po filmie „Zhakować nienawiść” odbędzie się nagranie na żywo odcinka podcastu Gazety.pl „Co to będzie” z Martą Nowak i Miłoszem Wiatrowskim-Bujaczem, którzy przyjrzą się metodom działania i rekrutacji skrajnej prawicy. Natomiast wraz z dziennikarzami OKO.press porozmawiamy o roli dziennikarzy śledczych w epoce dezinformacji po filmie „Grabież”.

W programie znalazły się również dyskusje o kulturze, sztuce i tożsamości: Wraz Magazynem MINT, po filmie „Więcej niż muzeum” przyjrzymy się roli muzeów w przestrzeni publicznej, w kontekście nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Z kolei historia Genesis(a) P-Orridge’a i film „S/He Is Still Her/e” będzie pretekstem do rozmowy o kulturze industrialnej i okultyzmie w undergroundzie artystyczno-magicznych, współorganizowanej z Wydawnictwem Okultura. Po projekcji filmu „Trans Memoria” z QueerMuzeum oraz Noizz.pl porozmawiamy o queerowych archiwach, które sprzeciwiają się wymazywaniu historii osób nieheteronormatywnych.

Kadr z filmu "Grabież"

Pochylimy się także nad tym, jak budować relacje w świecie pękniętych wzorców. W rozmowie Newsweek Psychologii po filmie „Portret zdezorientowanego ojca” zastanowimy się nad wyzwaniami, przed którymi stoją współcześni mężczyźni w budowaniu relacji z dziećmi. Poszukamy nowych definicji ojcostwa w obliczu dynamicznie zmieniających się podejść do męskości. Natomiast w ramach rozmowy Wydawnictwa Czarne wokół filmu „A w niej pragnienie” pochylimy się nad tym, jaki wpływ na życie dziecka ma trudna, toksyczna relacja z rodzicem, i zapytamy: jak kochać, kiedy matczyna miłość rani? Naszą uwagę zwrócimy również ku młodszemu pokoleniu. Podczas debaty MŁODE GŁOWY po filmie „Słowo daję” porozmawiamy o tym, jak wspierać talenty i głosy młodych ludzi wchodzących w dorosłość.

Kadr z filmu "Zaufaj mi"

Nie zabraknie też refleksji nad miłością w jej nowych odsłonach. Z Filmoterapia.pl po filmie „Zaufaj mi” zaprosimy do rozmowy o wydaniach i możliwościach, które stawiają otwarte związki: Jak rozmawiać o swoich pragnieniach i potrzebach? I czy ten model relacji jest odpowiedni dla każdego? Te pytania zadamy podczas tegorocznej Filmoterapii.

Wydarzenia specjalne

W tym roku mamy także wyjątkową selekcję wydarzeń specjalnych, które przybierają nietypowe formy, zaskakując uczestników i wykraczając poza tradycyjny format festiwalu filmowego.

Pierwszym z nich jest Charytatywny Stand-up dla Palestyny organizowany w partnerstwie z Klubem Komediowym, w którym Noam Shuster-Eliassi, bohaterka filmu „Coexistence My Ass!”, poprzez humor o swojej złożonej tożsamości kwestionuje dominujące narracje społeczne i walczy o równość. Przychody ze sprzedaży biletów na ten aktywistyczny występ komediowy zostaną przekazane fundacji Clean Shelter.

Dla miłośników fotografii przygotowaliśmy dwa warsztaty we współpracy z łódzkim Fotofestiwalem. Pierwszym z nich jest Fotoruletka z Karoliną Wojtas, czyli warsztaty po projekcji filmu „Kadry moich światów”. To okazja, by porzucić fotograficzny perfekcjonizm i zanurzyć się w swobodnej, kreatywnej zabawie obrazem. Drugą propozycją jest Wprowadzenie świadomego widzenia, czyli tak zwana Joga Wzroku. Te warsztaty, skierowane do osób pracujących z fotografią i obrazem, łączą praktyczny trening wzroku z zajęciami teoretycznymi, aby zachęcić do kwestionowania sposobu postrzegania rzeczywistości i odkrywania nowych możliwości widzenia.

Kolejnym kreatywnym wydarzeniem jest Wspólne pisanie wierszy o miłości po filmie „Chodź, zobacz mnie w dobrym świetle”, o życiu poetki, która zmaga się z nieuleczalną chorobą. Będzie to luźna sesja pisarska poprowadzona przez poetę i pisarza Grzegorza Uzdańskiego, przeznaczona dla wszystkich, którzy pragną wyrazić swoje uczucia i refleksje.

Kadr z filmu „Coexistence My Ass!”

Jednym z najbardziej zaskakujących wydarzeń na tegorocznej edycji festiwalu jest Filmowy spacer po Wilczej z Arjunem Talwarem, reżyserem filmu „Listy z Wilczej”. Podczas spaceru Arjun zgłębi świat, który stanowi centralną część jego filmu, i przybliży mozaikę ukrytych historii oraz fascynujących postaci, których spotkał na swojej drodze.

Na zakończenie zapraszamy na coś specjalnego dla smakoszy! W tym roku, razem z hotelem Puro, zapraszamy na warszawską odsłonę cyklu Film to Table. To wyjątkowe doświadczenie kulinarno-filmowe, które łączy seans z kolacją degustacyjną inspirowaną filmem, odbywającą się w restauracji MUND, gdzie skandynawskie smaki staną się okazją do dalszej refleksji nad filmem „Opowieści z dalekiej Północy”.

22. MDAG odbędzie się od 9 do 18 maja 2025 roku w kinach w siedmiu miastach (Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi oraz Bydgoszczy) oraz od 20 maja do 2 czerwca online na mdag.pl! Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (https://www.bankmillennium.pl/).