Debata: Wojna poza zasięgiem wzroku. Chiny, Rosja ZEA i Wall Street tym razem w walce o żywność i wodę


Sobota, 10 maja | 17:00 | sala Warszawa 

Debata Wojna poza zasięgiem wzroku. Chiny, Rosja ZEA i Wall Street tym razem w walce o żywność i wodę

po filmie GRABIEŻ, reż. Gabriela Cowperthwaite

Partner: Uniwersytet WSB Merito Gdynia

Po cichu – i pozornie poza zasięgiem wzroku – rządy, prywatni inwestorzy oraz najemnicy pracują nad przejęciem zasobów żywności i wody kosztem całych populacji. Zmiany klimatyczne odwracają układ sił tej globalnej wojny. Chiny, Rosja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wall Street to tylko niektórzy z graczy strategicznych w tym szokującym, zmieniającym się krajobrazie geopolitycznym. Grupy te stają się nowym OPEC, gdzie przyszłymi światowymi potęgami będą ci, którzy kontrolują nie ropę, ale żywność, w ten sposób panując nad światem. Wszystko to wpływa na zasoby planety, dzieje się tu i teraz, nie jest jedynie wizją przyszłości. Globalne ceny żywności osiągnęły najwyższy poziom w historii, grożąc chaosem i przemocą. Film „Grabież”, przypominający najlepsze filmowe thrillery, podejmuje niezwykle ważny temat skrytej rywalizacji o panowanie nad najważniejszymi zasobami naszej planety: ziemią uprawną i wodą. Na problem można spojrzeć z wielu stron: z perspektywy stosunków międzynarodowych, ale i społecznej odpowiedzialności biznesu, a także ze strony psychologii międzykulturowej. Czy to bój przegrany? Jakich narzędzi najwięksi graczej używają do prowadzenia wojny? Jak daleko są w stanie posunąć się w tej rywalizacji? Jak zmiany klimatu wpływają na układ sił?

Goście: 

Artur Roland Kozłowski – prorektor Uniwersytetu WSB Merito Gdańsk i Gdynia ds. nauki i współpracy z zagranicą

Tomasz Smorgowicz – ekspert Uniwersytetu WSB Merito Gdynia ds. ESG w obszarze strategii, raportowania oraz tworzenia zrównoważonych modeli zarządzania.

Magdalena Bartoszak – psycholog, wykładowczyni na wydziale Społeczno-Humanistycznym Uniwersytetu WSB Merito Gdańsk. Szczególnie interesują ją zagadnienia perspektywy psychologicznej w dobie globalizacji i poszczególnych krajów oraz psychologia międzykulturowa.

Prowadząca: 

Joanna Wiśniowska – dziennikarka związana z „Gazetą Wyborczą” i „Wysokimi Obcasami”, publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Vogue” i „Krytyce Politycznej”. Specjalizuje się w tematach związanych z kobietami w sporcie oraz klimatem i środowiskiem.