Sobota, 10 maja | 14:00 | sala Goplana
Spotkanie: Natura człowieka
po filmie ELLIS PARK reż. Justin Kurzel
Partner: Akwarium Gdyńskie – partneruje działaniom ekologicznym podczas jubileuszowej 10. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Trójmieście
Globalne problemy ekologiczne stają się jednym z największych wyzwań współczesnego świata. W imię krótkoterminowych korzyści wynikających z eksploatacji zasobów naturalnych, często przenosimy odpowiedzialność za ich ochronę na przyszłe pokolenia. Niestety, to one będą musiały zmierzyć się z konsekwencjami naszych działań – zarówno ekologicznymi, jak i ekonomicznymi. W tym kontekście kluczowym zagadnieniem staje się ochrona bioróżnorodności oraz przeciwdziałanie nadmiernej eksploatacji gatunków.
Film „Ellis Park” porusza temat wpływu działalności człowieka na przyrodę, stawiając pytania o etyczne i ekologiczne konsekwencje naszej ingerencji w naturalne ekosystemy. Po seansie zapraszamy na spotkanie poświęcone jednej z głównych przyczyn zanikania różnorodności biologicznej na Ziemi – nadmiernej eksploatacji gatunków przez człowieka.
Gość:
Andrzej Świstowski – starszy ekspert Służby Celno-Skarbowej, koordynator ds. ograniczeń pozataryfowych, ochrony środowiska, dóbr kultury oraz CITES. Jego doświadczenie pozwoli przybliżyć mechanizmy walki z nielegalnym handlem zagrożonymi gatunkami oraz rolę służb w ochronie przyrody.
Prowadząca:
Małgorzata Żywicka – z wykształcenia oceanograf ze specjalizacją z biologii morza, członkini Europejskiego Stowarzyszenia Edukatorów Morskich (EMSEA). W Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB, które zapewnia schronienie m.in. zwierzętom skonfiskowanym w wyniku nielegalnego handlu, zajmuje się przygotowaniem warsztatów dla dzieci i młodzieży, kampanii informacyjnych na rzecz ochrony dzikiej przyrody oraz wydarzeń popularno-naukowych na temat bioróżnorodności podwodnego świata.