Dyskusja: Jaka jest rola dziennikarzy śledczych w erze dezinformacji?


Wtorek, 13 maja | 18:00 | Kinoteka 4 

Dyskusja: Jaka jest rola dziennikarzy śledczych w erze dezinformacji?

po filmie GRABIEŻ, reż. Gabriela Cowperthwaite

partner: Oko.press

Na naszych oczach stary model dziennikarstwa śledczego, opartego na ujawnieniu faktów niewygodnych dla władzy lub biznesu, przechodzi kryzys. Materiały śledcze, zwłaszcza te dotyczące globalnych organizacji, coraz rzadziej prowadzą do zmiany ustawodawstwa lub ukarania winnych. Fakty giną w potoku dezinformacji, generowanym przez graczy zainteresowanych ukryciem prawdy. Jak mówi brytyjski dokumentalista Adam Curtis, dziennikarstwo śledcze staje się banałem, ponieważ mówi nam jedynie oczywistą prawdę, że świat jest skorumpowany. Nie odpowiada jednak na pytanie, dlaczego nikt na to nie reaguje. 

Jak przywrócić dziennikarstwu śledczemu jego sprawczość? Czy reporterzy i reporterki powinni stać się aktywistami, aby dokonać zmiany? Jaka jest misja strażników faktów w epoce fake newsów? O wyzwaniach dla dzisiejszego dziennikarstwa śledczego porozmawiamy z Anną Mierzyńską oraz Szymonem Opryszkiem, dziennikarzami OKO.press.

Goście: 

Anna Mierzyńska – ekspertka specjalizująca się w analizie zagrożeń informacyjnych, zwłaszcza rosyjskiej dezinformacji w Polsce. 

Szymon Opryszek – autor m.in. książki „Woda. Historia pewnego porwania” i cyklu reportaży „Czy Europie grozi kryzys fentanylu?”.

Prowadzenie: 

Roman Pawłowski – publicysta, współpracownik OKO.press.