Piątek, 9 maja | 15:00 | Państwowe Muzeum Etnograficzne
Panel Dyskusyjny: Międzynarodowe koprodukcje filmów dokumentalnych – szansa czy wyzwanie?
W dobie globalizacji i rosnącej popularności filmów dokumentalnych na międzynarodowych rynkach, koprodukcje stają się kluczowym elementem w procesie produkcji ambitnych projektów. Ale jak skutecznie współpracować z partnerami z różnych krajów? Jakie są największe wyzwania i korzyści wynikające z międzynarodowych koprodukcji? Podczas panelu porozmawiamy o możliwościach finansowania, aspektach prawnych, różnicach kulturowych i strategiach budowania relacji z partnerami zagranicznymi. Nasi eksperci – producenci z Polski i zagranicy oraz przedstawiciele międzynarodowych instytutów filmowych – podzielą się swoimi doświadczeniami i praktycznymi wskazówkami.
Prelegenci: Katarzyna Kuczyńska (Haka Films), Anders Bruus (DR), Sara Rüster (Szwedzki Instytut Filmowy)
Prowadząca: Ola Salwa
Partnerzy: Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy
Katarzyna Kuczyńska (Haka Films) - Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi, Kasia zdobywa doświadczenie od ponad 10 lat, pracując na wszystkich etapach produkcji przy międzynarodowych koprodukcjach, takich jak KOMUNIA Anny Zameckiej (Europejska Nagroda Filmowa za Najlepszy Film Dokumentalny), KEW BOGA w reżyserii nominowanego do Oscara Bartosza Konopki oraz MODELKA Mads'a Matthiesena. Jest producentką wykonawczą dwóch filmów krótkometrażowych: SPITSBERGEN Michała Szcześniaka oraz MARCEL Marcina Mikulskiego. Kasia uczestniczyła w programie Emerging Producers 2023 organizowanym przez Ji.hlava F.F..
Sara Rüster (Szwedzki Instytut Filmowy) - pracuje w Szwedzkim Instytucie Filmowym, który wspiera produkcję filmów od etapu developmentu aż po dystrybucję. Posiada tytuł licencjata w dziedzinie komunikacji marketingowej i historii sztuki, a także studiowała dziennikarstwo i fotografię. Przez dwanaście lat była programerką w Cinematece w Sztokholmie. Od 2003 roku kieruje działem dokumentów w Departamencie Międzynarodowym, gdzie odpowiada za wspieranie i promocję szwedzkich filmów dokumentalnych na arenie międzynarodowej.
Anders Bruus (DR) - Anders Bruus jest redaktorem zamawiającym w DR i od 2008 roku pracuje z międzynarodowymi filmami i serialami dokumentalnymi. Anders Bruus jest redaktorem nagradzanego pasma pełnometrażowych filmów dokumentalnych DR oraz odpowiada za zamawianie duńskich i międzynarodowych filmów oraz seriali dokumentalnych dla platformy streamingowej DR.
Wstęp wolny
Wydarzenie w języku angielskim