Piątek, 9 maja | 20:30 | Kinoteka 4
Suwerenność i Ochrona Przyrody. Jak rdzenne społeczności walczą o przyszłość naszej planety? Spotkanie z wodzem Woos i wręczenie nagrody WWF
po filmie YINTAH, reż. Jennifer Wickham, Michell, Brenda, Toledano Michael
Partner: WWF
Od tysięcy lat rdzenne społeczności są strażnikami natury, broniącymi ziemi, na której żyją. Ich terytoria bywają nazywane „świątyniami dzikiej przyrody”. Szacuje się, że obszary, na których żyją te społeczności, stanowią około 22% powierzchni naszej planety, a jednocześnie znajdują się na nich aż 80% globalnej bioróżnorodności. Tradycyjna wiedza, obejmująca m.in. techniki rolnicze, metody łowieckie oraz praktyki zarządzania wodami, wspiera utrzymanie ekologicznej r.wnowagi na tych terenach. Dostęp do ziemi, ekosystemów i czystego środowiska w poszanowaniu tradycji i wartości to fundamentalne prawo człowieka. Dzisiaj to prawo, ziemie i tradycje są zagrożone. Jakie konsekwencje niesie to dla nas wszystkich?
Film „Yintah” porusza niezwykle ważne kwestie dotyczące praw ludności rdzennej oraz ich walki o zachowanie swoich ziem w nienaruszonym stanie. To poruszająca opowieść o determinacji, tożsamości i głębokiej więzi z naturą. Po premierze filmu serdecznie zapraszamy na dyskusję, podczas której wspólnie zastanowimy się nad kluczowymi zagadnieniami przedstawionymi w filmie. Jak rdzenne społeczności wpływają na ochronę środowiska? Jak możemy ich wspierać w ich wysiłkach na rzecz suwerenności? Czy współczesne systemy prawne i polityczne dostatecznie uwzględniają ich wkład? Zapraszamy do dyskusji.
Goście:
Wódz Woos – wódz domu Grizzly (C’asyikh), jednego z trzech „domów” klanu Gidumt’en w Narodzie Wet’suwet’en. Tereny należące do Narodu Wet’suwet’en znajdują się w północnej Kanadzie, a problem społeczności poruszony jest w filmie „Yintah”.
Anna Sosnowska – ekspertka ds. działań zagranicznych w Fundacji WWF Polska.
Prowadzenie:
Agnieszka Lichnerowicz (TOK FM)