7 maja – 31 sierpnia
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Wystawa fotografii Ernesta Cole’a przygląda się szczególnemu momentowi w życiu legendarnego fotografa. Znajdujące się na niej zdjęcia dokumentują Nowy Jork w szczytowym okresie walki o prawa obywatelskie czarnych mieszkańców USA. Wystawa będzie prezentowana po raz pierwszy w Polsce.
Cole uciekł w 1966 roku z RPA do USA, a w wywiadzie telewizyjnym w 1969 roku wyraził nadzieję na wyzwolenie się od codziennego doświadczenia rasizmu. Skupiając się na humanistycznym wymiarze codziennego życia, Cole spędził pierwsze lata w Nowym Jorku, fotografując Harlem i Manhattan. Zaczął dokumentować życie w rasowo podzielonej Ameryce. Na tle walki o prawa obywatelskie uchwycił momenty rodzącej się świadomości czarnej społeczności, rozwijającej się w przestrzeni publicznej i prywatnej pod wpływem ruchów Black Pride i Black Power. Rozczarowany i odizolowany na wygnaniu zaczął dostrzegać, że systemowe wykluczenie i segregacja, których doświadczył w RPA, były równie powszechne w Stanach Zjednoczonych. Jak sam powiedział: „Nie było wcale lepiej: nie było wolności”.
Fotografie prezentowane na wystawie zostały wykonane w latach 1967–1972 i stanowią jedynie niewielką część spośród 45 000 zdjęć, które Cole stworzył na wygnaniu. W 2017 roku w szwedzkim banku odkryto tysiące jego negatywów, które uznawano za zaginione przez ponad 40 lat. Została wtedy powołana Fundacja Rodziny Ernesta Cole’a, mająca na celu zachowanie jego ważnego dziedzictwa fotograficznego.
Wystawa „Ernest Cole: A Lens in Exile”, której kuratorem jest Mark Sealy – dyrektor Autograph oraz profesor fotografii na University of the Arts London – odbędzie się w Muzeum Etnograficznym w Warszawie od 7 maja do 31 sierpnia 2025 roku. Wystawa organizowana jest przez festiwal Millennium Docs Against Gravity we współpracy z Autograph Gallery w Londynie oraz Magnum Photos.
partnerzy: Autograph, Magnum Photos