Beuys. Sztuka to rewolucja
Charyzmatyczny niemiecki twórca, teoretyk sztuki, pedagog, aktywista i społeczno-polityczny reformator Joseph Beuys twierdził, że każdy z nas jest w życiu artystą, może tworzyć sztukę i wpływać na nią oraz na otaczający świat. Ubrany w charakterystyczny kapelusz postrzegał artyzm nie w kategoriach estetycznych, lecz twórczych – jako terapeutyczne działanie o społecznym lub politycznym podłożu.
Film jest wnikliwym portretem jego życia i twórczości opartym niemal w całości na doskonale zmontowanych archiwaliach. Okazuje się, że ponad 30 lat po śmierci Beuysa jego poglądy oraz życiowa postawa są nadal aktualne. Beuys był wizjonerem wykraczającym poza czasy, w których żył. Podpatrujemy, jak powstawały jego projekty, oglądamy stare fotografie, słuchamy fragmentów wykładów, anegdot i objaśnień jego prac oraz idei. Poznajemy istotę szczególnego rodzaju humoru Beuysa.
Film przywołuje nieznany dotąd wizualny i dźwiękowy materiał archiwalny i ukazuje portret porywającego artysty o nietuzinkowej osobowości, oryginalnej koncepcji sztuki i nieoczywistych – jak na swoje czasy – poglądach.
Film jest prezentowany w ramach projektu Kino jako laboratorium V współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
-
czas trwania:107 min.
-
kraj/rok:Niemcy /2017
-
reżyseria:Andres Veiel
-
język oryginalny filmu:niemiecki
-
zdjęcia:Jörg Jeshel
-
montaż:Stephan Krumbiegel, Olaf Voigtlände
-
produkcja:Thomas Kufus / Zero One Film, Terz Film, Westdeutscher Rundfunk (WDR)
-
wybrane festiwale i nagrody:2018 – Bavarian Film Award, 2018 – German Film Award, 2018 – MFF Monachium: nagroda German Documentary Music Award, 2017 – MFF Berlinale, 2017 – CPH:DOX Kopenhaga, 2017 – MFF Odessa, 2017 – FF Vukovar
-
sekcje:
-
konkursy:
-
tagi:
-