Das Deutsche Volk
Film przedstawia historię rasistowskiego ataku w Hanau w 2020 roku z perspektywy pogrążonych w smutku rodzin i tych, którzy przeżyli. Napastnik zastrzelił dziewięć osób w barze, bo uznał, że nie są prawdziwymi Niemcami. Jaki bezpośredni i długoterminowy efekt na mieszkańców miasta miało to morderstwo?
Reżyser przez cztery lata towarzyszy rodzinom i ich przyjaciołom, którzy próbują dać sobie radę z żałobą. Obserwujemy również ich walkę o uznanie częściowej winy służb bezpieczeństwa i polityków w kraju, który nazywają domem od dwóch lub trzech pokoleń. Stosują taktykę „SayTheirNames” na spotkaniach, w trakcie których opowiadają, co tak naprawdę się wydarzyło. Czują się opuszczeni, bo oprócz słów otuchy, nie dostali innego wsparcia i sami muszą prowadzić śledztwo nad okolicznościami morderstwa. Spotykają się z zamiataniem wszystkiego pod dywan przez biurokratyczny rząd, który wyraźnie nie jest gotowy do wzięcia odpowiedzialności za niedopatrzenia.
Do tej pory Hanau było znane jako miasto braci Grimm. Okrucieństwo ich baśni stało się rzeczywistością tego miejsca. Na pomniku wystawionym na cześć ofiar mordu na rynku w Hanau widnieje napis: Das Deutsche Volk.
Film jest prezentowany w ramach projektu Kino jako laboratorium V współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
-
czas trwania:132 min.
-
kraj/rok:Niemcy /2025
-
reżyseria:Marcin Wierzchowski
-
język oryginalny filmu:niemiecki, angielski, rumuński, turecki
-
zdjęcia:Marcin Wierzchowski
-
montaż:Stefan Oliveira-Pita
-
produkcja:Marcin Wierzchowski, Pola Sell, Dorothea Braun / milk&water, strandfilm
-
wybrane festiwale i nagrody:2025 – MFF Berlinale, 2025 - Millennium Docs Against Gravity - premiera międzynarodowa
-
sekcje:
-
konkursy:
-
tagi:
-