Pasażerka
Dramat psychologiczny rozgrywający się w dwóch płaszczyznach czasowych: współcześnie i w obszernych sekwencjach retrospekcji w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz–Birkenau. Na pokładzie transatlantyckiego statku pasażerskiego wśród wielu turystów znajduje się małżeństwo: Walter i Liza. W jednym z portów wchodzi na statek kobieta, która przypomina Lizie polską więźniarkę Martę, wywołując lawinę wspomnień. Aufseherin Liza z kobiecych formacji SS próbowała w stosunku do Marty stosować metody esesmańskiej pedagogiki. Między obiema kobietami – katem i ofiarą – toczyła się skomplikowana gra psychologiczna. Nadzorczyni nie udało się jednak złamać Polki, która prawdopodobnie zginęła. Liza, szukając teraz usprawiedliwienia, wyjawia mężowi prawdę o sobie, ale jest to prawda zafałszowana.
Część retrospektywna została w całości zrealizowana przez Andrzeja Munka. Jest to wizja odmienna od tradycyjnego wzorca martyrologicznego. Nie ma tu szokujących obrazów okrucieństwa i fizycznych cierpień więźniów. Zbrodnia nie musi wynikać z okrucieństwa i sadyzmu oprawców, to zło immanentne, związane z totalitarnym systemem hitlerowskim – zdaje się twierdzić reżyser. I choć świat zamknięty za drutami Auschwitz jest w pełni autentyczny, to na plan pierwszy wysunięte zostały takie problemy natury moralnej, jak psychologiczna granica wytrzymałości człowieka oraz sprawa odpowiedzialności, sumienia.
Film prezentowany na festiwalu bez angielskich napisów.
-
czas trwania:62 min.
-
kraj/rok:Polska /1963
-
reżyseria:Andrzej Munk, Witold Lesiewicz
-
język oryginalny filmu:polska
-
zdjęcia:Krzysztof Winiewicz
-
montaż:Zofia Dwornik
-
produkcja:Wilhelm Hollender / Zespół Filmowy „Kamera”
-
wybrane festiwale i nagrody:1963 – Syrenka Warszawska, 1994 – MFF Cannes: nagroda FIPRESCI, Specjalne Wyróżnienie Honorowe Jury, 1964 – MFF Walczących o Pokój Los Alamos (USA): nagroda aktorska dla Anny Ciepielewskiej, 1964 – MFF Wenecja: nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Włoskich, 1964 – Nagroda Państwowa II stopnia 1964 dla Aleksandry Śląskiej, 1965 – Nagroda Związku Krytyków Finlandii
-
sekcje:
-
konkursy:
-
tagi:
-