Festiwal to nie tylko filmy, ale przede wszystkim ludzie – ich opowieści, spojrzenie na świat i spotkania. Choć sale kinowe są swego rodzaju centrum festiwalowych doświadczeń, to właśnie rozmowy z osobami twórczymi, bohaterskimi i widzowskimi pozwalają dostrzec nowe perspektywy i głębiej zrozumieć prezentowane historie.
Nowoczesne sposoby odbioru, takie jak immersja, stają się dziś nie tylko ciekawostką czy dodatkiem, ale koniecznością otwarcia się na nowe spojrzenia. Wystawa XR, startująca już jutro, 12 maja, umożliwia zanurzenie się w tematach szczególnie osadzonych w obecnie otaczającej nas rzeczywistości. Doświadczenia prezentowane na wystawie łączą dokument z formą artystyczną – od osobistych narracji po społeczny komentarz. To nie tylko oglądanie, ale uczestnictwo, które poszerza indywidualne pole widzenia.
Liczba wydarzeń towarzyszących i spotkań może przytłaczać, ale to właśnie ich różnorodność jest szansą na znalezienie własnej ścieżki. Festiwal tworzy przestrzeń wymiany, w której rozmowa staje się równie ważna, jak film. W świecie zdominowanym przez algorytmy i bańki informacyjne, szczególnie wartościowy staje się kontakt z perspektywami spoza naszej codziennej narracji. Filmy i spotkania z osobami bezpośrednio zaangażowanymi w prezentowane wydarzenia pozwalają wyjść poza własny światopogląd i rozbudować nasze poczucie empatii wobec innych. To zaproszenie, by wyjść poza to, co znane – i spotkać się z innym światem, który być może zmieni nasz własny.
Michał Jakub Kaczor, biuro prasowe MDAG
NIEDZIELA, 11.05
Kinoteka, sala 3, 14:00, pokaz filmu dokumentalnego „Mój drogi Théo” (My Dear Théo) reż. Alisa Kovalenko + spotkanie z reżyserką i bohaterem
Intymne pamiętniki Alisy Kovalenko - reżyserki, które została żołnierką - wysyłane z frontu do pięcioletniego syna Théo, pokazują niszczycielską rzeczywistość wojny, konfrontując ją z codziennością ludzkich zmagań, przyjaźni i tęsknot. Film, będący zarówno świadectwem miłości, jak i dokumentem wojennym, łączy osobistą historię Kovalenko z szerszą narracją tych, którzy walczą o to, aby przyszłe pokolenia w Ukrainie mogły żyć w pokoju.
BILETY
Kinoteka, sala 4, 16:00, pokaz filmu dokumentalnego „Portret zdezorientowanego ojca” (Portrait of a Confused Father) reż. Gunnar Hall Jensen + spotkanie
Film ukazujący losy Gunnara Halla Jensena - świeżo rozwiedzionego pięćdziesięciolatka, który próbuje odnowić kontakt ze swoim jedynym synem – Jonathanem. Kręcony przez ponad 20 lat pokazuje nietypową historię ojca i syna, która, wraz z upływem czasu i dorastaniem Jonathana, przybiera nieoczekiwany i tragiczny obrót, jednocześnie ukazując (auto)portret norweskiego filmowca w największym kryzysie jego życia.
BILETY
Kinoteka, sala 3, 18:30, pokaz filmu dokumentalnego „Znaleźć winnego” (Blame) reż. Christian Frei + spotkanie z reżyserem
Trójka naukowców, po latach badań nietoperzy w odległych od osad ludzkich jaskiniach, mierzy się z zarzutami, jakie są im stawiane ze strony polityków i światowych liderów. Piękny wizualnie film o roli nauki w coraz mroczniejszych czasach, w których rozum przegrywa z propagandą i celami politycznymi, prowadzając nasz świat na krawędź przepaści.
BILETY
Kino Luna, sala 18:30, pokaz filmu dokumentalnego „Enigmą” (Enigma) reż. Zackary Drucker + spotkanie z reżyserką
Opowieść o losach April Ashey i Amandy Lear, które w latach 50. XX wieku rzekomo przeszły tranzycję w tym samym czasie. Amanda znalazła szczęście wśród dyskotekowych fleszy, natomiast April stanęła twarzą w twarz z fleszami transfobicznej prasy. Film ukazuje ich rozbieżne drogi, jednocześnie ujawniając dziedzictwo wzajemnego, transpłciowego siostrzeństwa.
BILETY
Kino Muranów, sala 19:00, pokaz filmu dokumentalnego „Sudan. Pamiętajcie o nas” (Sudan, Remember Us) reż. Hind Meddeb + spotkanie z ekspertem
Film Hind Meddeb opowiada o jednym z najbardziej dramatycznych momentów we współczesnej historii Sudanu – próbie obalenia trwającej 30 lat dyktatury Omara Al-Bashira. Kamera podąża za młodymi, odważnymi aktywistami, którzy z nadzieją i determinacją wychodzą na ulice, domagając się wolności. Ich marzenia zderzają się z brutalną rzeczywistością – przemocą i represjami ze strony reżimu. To poruszający portret odwagi, solidarności i walki o lepszą przyszłość.
BILETY
Kinoteka, sala 20:45, pokaz filmu dokumentalnego „Tylko na Ziemi” (Only on Earth) reż. Robin Petré + spotkanie z reżyserką i producentką
Film jest piękną wizualnie podróżą do Galicji w trakcie najgorętszego lata, gdy trudne do ugaszenia pożary trawią ten rejon przez wiele dni. Ukazuje wpływ zmniejszającej się populacji dzikich koni, które od lat zamieszkiwały tamte tereny, na naturę i codzienne życie głównych bohaterów. Obserwujemy załamanie się delikatnej równowagi naturalnego środowiska oraz relacji pomiędzy naszym gatunkiem i innymi istotami.
BILETY
PONIEDZIAŁEK, 12.05
Dzień XR na MDAG!
12 maja, o godzinie 17:00 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie zapraszamy na wernisaż wystawy XR MDAG Vision, w ramach której będzie można doświadczyć pięciu wyjątkowych prac. Doświadczyć, a nie tylko obejrzeć czy wysłuchać, bo XR to immersyjna podróż łączącą ludzką świadomość i technologię. Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi to próba poszerzenia ludzkiej percepcji oraz eksplorowania nowych przestrzeni sztuki, które pojawiają się wraz z niezwalniającym rozwojem technologii.
Te pięć immersyjnych prac eksploruje, jak sztuczna inteligencja, wirtualna rzeczywistość i zmysłowe eksperymenty wpływają na nasze postrzeganie siebie i świata. Od konfrontacji z cyfrowym osądem w „AI & Me”, przez oniryczne randki w „ROAMance” i echolokację w „EchoVision”, po analizę myśli w „Voice in my Head” i społeczne napięcia w „The Tent” – wystawa pokazuje, jak technologia staje się narzędziem artystycznego poszukiwania i krytycznej refleksji.
„AI & Me”, reż. Daniela Nedovescu, Octavian Mot
„ROAMance”, reż. Stanisław Liguziński, Ibrahim Quraishi
„EchoVision”, reż. Jiabao Li, Amber Botao Hu, Matt McCorkle
„Voice in my Head”, reż. Kyle McDonald, Lauren Lee McCarthy
„The Tent”, reż. Rory Mitchell
Kinoteka, sala 2, 17:45, Filmy krótkometrażowych. Blok 4 + spotkanie z reżyserem (Jakub Wenda)
Czy można opowiedzieć o tożsamości, przemocy, dorastaniu i wspólnocie w mniej niż godzinę? Ten blok krótkometrażowy pokazuje, że tak – i robi to z ogromną siłą.
W „Homunculusie” poznajemy życie geja-migranta w homofobicznym i rasistowskim społeczeństwie, obserwując je z perspektywy wirtualnego świata gier. „Nieznane życie kwiatów” portretuje siedemnastoletnią Kamilę, która opuszcza ośrodek wychowawczy i zostawia za sobą rolę opiekunki dla młodszych koleżanek. W poruszającym „Dzieci Kiwu” śledzimy losy kobiet ocalałych z brutalnej przemocy w jednym z najbardziej niebezpiecznych rejonów świata. Z kolei „Instrumenty bijącego serca” zabierają nas do japońskiej szkoły, gdzie druga klasa szykuje koncert powitalny dla pierwszaków – w imię wspólnoty, dyscypliny i perfekcji. To blok pełen emocji, subtelności i odwagi.
BILETY
Kinomuzeum (MSN), 18:00, pokaz filmu dokumentalnego „Więcej niż muzeum” (More Than a Museum) reż. Morrosko Vila-San-Juan + debata
W 2008 roku Oslo ogłosiło międzynarodowy konkurs na projekt nowego Muzeum Muncha. Ku zaskoczeniu wielu, zwyciężyła niewielka hiszpańska pracownia Estudio Herreros – jako jedyna zaproponowała odważne, nietypowe rozwiązanie: muzeum w formie wieżowca. Film śledzi historię tego ryzykownego przedsięwzięcia, które przez ponad dwanaście lat wyznaczało nowe granice architektury muzealnej i odegrało kluczową rolę w przekształceniu urbanistycznym stolicy Norwegii. Opowieść staje się punktem wyjścia do szerszej refleksji – czym powinno być muzeum XXI wieku? Jakie powinny być miasta, w których naprawdę chcemy żyć?
Po seansie odbędzie się debata z Tomaszem Fudalą, Bogną Świątkowską oraz Magdaleną Wróblewską, podczas której porozmawiamy o tym, jaką rolę odgrywają dziś instytucje publiczne w przestrzeni miejskiej, czego oczekujemy od muzeów i jak architektura wpływa na społeczne znaczenie tych miejsc. Punktem odniesienia będzie także warszawska dyskusja wokół nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz wystawa „Między placem a pałacem”. Wspólnie zastanowimy się, o co pytają nas współczesne gmachy muzealne – i co my chcemy im odpowiedzieć.
BILETY
Kinoteka, sala 1, 20:30, pokaz filmu dokumentalnego „2073” reż. Asif Kapadia + spotkanie z reżyserem
Nowy film zdobywcy Oscara® Asifa Kapadii („Amy”, „Senna”) to połączenie sci-fi i horroru. W 2073 roku w dystopijnym San Francisco śledzimy losy ludzi funkcjonujących na marginesie systemu. Miastem – i światem – rządzą libertarianie, autorytarni przywódcy oraz gigantyczne korporacje technologiczne. Film łączy materiały archiwalne z wizją przyszłości, ukazuje rzeczywistość, w której tradycyjna demokracja legła w gruzach. Choć fabuła osadzona jest w przyszłości, niepokojące echa tego świata dostrzegalne są już dzisiaj.
BILETY
Kinomuzeum (MSN), 20:30, pokaz filmu dokumentalnego „Riefenstahl” reż. Andres Veiel
Leni Riefenstahl – kontrowersyjna artystka, która na zawsze zapisała się w historii kina jako twórczyni nazistowskiej propagandy – do dziś budzi pytania o relację między talentem a ideologią. Film przedstawia psychologiczny portret reżyserki „Triumfu woli” i „Olimpiady”, analizując siłę oddziaływania jej obrazów oraz mechanizmy manipulacji, które – jak pokazuje reżyser – nie zniknęły, lecz powracają we współczesnym świecie. To opowieść o uwodzącej sile faszyzmu i roli sztuki w jego triumfie. Biografia Riefenstahl jest kluczem do zrozumienia siły obrazu i mechanizmów manipulacji, które znów wracają w przestrzeni publicznej.
Andres Veiel to także reżyser „Beuys. Sztuka to rewolucja” prezentowanego w ramach The Best of MDAG, a 17 maja w kinie Atlantic odbędzie się seans, a po nim spotkanie i kolejna okazja na spotkanie z twórcą.
BILETY
Luna, sala B, 20:45, pokaz filmu dokumentalnego „Drapieżnicy” (Predators) reż. David Osit + spotkanie z reżyserem
To opowieść o błyskawicznym wzroście popularności pewnego programu telewizyjnego oraz jego spektakularnym upadku. Stawia trudne pytania dotyczące społecznego postrzegania zbrodni i kary. Odsłania kulisy powstania show i przedstawia historie osób, które niemal dwie dekady temu stały się jego „przynętą”. Twórca programu dzieli się refleksjami na temat jego dziedzictwa i osobistej drogi do sławy. Jaka jest nasza współodpowiedzialność jako odbiorców: czy konsumując tego typu rozrywkę, przyczyniamy się do normalizacji upokorzenia i bólu? Skąd bierze się nasza fascynacja tego rodzaju programami?
BILETY
22. MDAG odbywa się od 9 do 18 maja 2025 roku w kinach w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy i Łodzi oraz od 20 maja do 2 czerwca online na mdag.pl! Mecenasem tytularnym wydarzenia jest Bank Millennium (https://www.bankmillennium.pl/).