MDAG Industry to szczególnie ważne wydarzenie dla branży filmowej, które łączy polskich twórców_czynie z międzynarodowymi przedstawiciel(k)ami świata kina. Tegoroczny program to prawdziwy backstage kina dokumentalnego, który powstał w odpowiedzi na aktualne potrzeby rynku audiowizualnego, podążając za trendami, wyprzedzając zachodzące w nim zmiany i nie pozostając obojętnym na innowacje. Zaczęliśmy w 2021 roku od jednego wydarzenia, a od 2022 tworzymy rozbudowany moduł branżowy pod szyldem MDAG Industry, który z każdą edycją nabiera jeszcze większego rozmachu! Co czeka uczestników_ki w tym roku?
MDAG Industry odbędzie się od 8 do 12 maja w pięknych przestrzeniach Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
POZNAJ PROGRAM MDAG INDUSTRY
MDAG Industry jest organizowane we współpracy z CANAL+ Polska.
Sekcja jest współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Sekcja rozwija się dzięki komponentowi MEDIA Kreatywnej Europy.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.
Partnerami MDAG Industry są: Państwowe Muzeum Etnograficzne, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, SMAKJAM, SoundMind, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Institute of Documentary Film, CKF im. Andrzeja Wajdy, Papaya Films, Visioni dal Mondo, Mazovia Warsaw Film Commission, Instytut Adama Mickiewicza, Doc Alliance, CPH:DOX, EAVE, IMS, Coconaut, Toyota Radość
Z radością ogłaszamy, że do grona partnerów naszego festiwalu dołączył International Documentary Festival Visioni dal Mondo. Dziękujemy!
CZWARTEK, 8 MAJA
Śniadanie KIPA
Śniadanie KIPA to inicjatywa powstała we współpracy Sekcji Producentów Filmów Dokumentalnych oraz Młodych Producentów KIPA. To możliwość tworzenia sieci kontaktów i spotkania z przedstawiciel(k)ami wiodących organizacji filmowych, firm producenckich, specjalistów_ek ds. sprzedaży i dystrybucji oraz twórców_czyń.
Organizatorem jest Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych
6. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni
Zapraszamy do udziału w 6. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni. W ramach Forum opowiemy o idei programu SKOK W DOK, zaprezentujemy osiem projektów z czwartej edycji programu oraz dwóch projektów międzynarodowych. Zaprezentujemy również proces twórczy związany z filmem “Król Maciuś Pierwszy”, który będzie miał swoją premierę na MDAG oraz opowiemy o działaniach czeskiej telewizji w kontekście młodych widzów. Forum jest doskonałą okazją do wymiany pomysłów i tworzenia sieci wsparcia dla marki polskich filmów dokumentalnych dla młodych widzów.
Organizatorem jest Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy
PIĄTEK, 10.05
Progress Pitching Session + Keynote speech Mette Hoffmann Meyer
Celem pitchingu jest wykorzystanie merytorycznego potencjału gości(ń) festiwalu i stworzenie miejsca, gdzie rodzą się interesuje, kreatywne projekty dokumentalne o międzynarodowym potencjale. Jest to świetna okazja, żeby poznać filmy w każdej fazie rozwoju, od konceptu do postprodukcji, które szukają możliwości koprodukcji lub dystrybucji. Wybrani finaliści_stki będą prezentować swoje projekty polskim i międzynarodowym specjalist(k)om z branży filmowej.
Pitching otworzy Keynote speech Mette Hoffmann Meyer: Nieprzewidywalny Świat, a moderatorem wydarzenia będzie Martijn te Pas.
Partnerami wydarzenia są: Polski Instytut Filmowy, CANAL+ Polska, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, SMAKJAM, SoundMind, Institute of Documentary Film, CPH:DOX, EAVE, IMS, Visioni dal Mondo
POZNAJ ZAKWALIFIKOWANE PROJEKTY
Panel: Międzynarodowe koprodukcje filmów dokumentalnych – szansa czy wyzwanie?
Podczas panelu porozmawiamy o możliwościach finansowania, aspektach prawnych, różnicach kulturowych i strategiach budowania relacji z partnerami zagranicznymi. Nasi eksperci_tki – producenci _tki z Polski i zagranicy oraz przedstawiciele_ki międzynarodowych instytutów filmowych – podzielą się swoimi doświadczeniami i praktycznymi wskazówkami. Odpowiedzą na pytania jak skutecznie współpracować z partnerami z różnych krajów? Jakie są największe wyzwania i korzyści wynikające z międzynarodowych koprodukcji?
Wydarzenie poprowadzi Ola Salwa, a prelegat(k)ami będą: Katarzyna Kuczyńska (Haka Films) Anders Bruus (DR), Sara Yamashita Rüster (Szwedzki Instytut Filmowy)
Dziękujemy również partnerom wydarzenia: Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy
Wykład: Globalne historie, lokalni odbiorcy – możliwości koprodukcji i dystrybucji dla europejskiego kina dokumentalnego w Korei Południowej i regionie Azji
W odpowiedzi na to, że europejscy twórcy_czynie filmów dokumentalnych i producenci_tki poszerzają swoje zainteresowanie Koreą Południową oraz szerszym rynkiem azjatyckim w zakresie koprodukcji i dystrybucji, ten wykład dostarczy informacji branżowych na temat obecnego krajobrazu rynkowego. Przedstawi zwięzły przegląd dostępnych możliwości finansowania, strategiczne podejścia do udanych międzynarodowych współpracy, kluczowe platformy branżowe/festiwalowe oraz unikalne wyzwania i zalety poruszania się po sektorze dokumentalnym w Korei Południowej i Azji.
Prelegentem wydarzenia będzie KIM Young Woo
![]() |
SOBOTA 11.05
Short Pitch Program
Pitching pięciu krótkometrażowych filmów dokumentalnych z regionu Europy Środkowej i Wschodniej, wyselekcjonowanych przez czeski Institute of Documentary Film oraz MDAG. Projekty są na różnych etapach rozwoju – rough-cut lub ukończone. Przed pitchingiem odbędą się konsultacje z ekspert(k)ami w celu dopracowania prezentacji, a po wydarzeniu – indywidualne spotkania uczestników_czek z decydent(k)ami.
Organizatorami wydarzenia są Institute of Documentary Film i Millennium Docs Against Gravity. Moderatorką wydarzenia będzie Emilia Mazik.
POZNAJ ZAKWALIFIKOWANE PROJEKTY
Warsztaty: Rynek dokumentalnych filmów krótkometrażowych w pigułce - festiwale, markety i wskazówki branżowe
Wydarzenie jest skierowane do studentów_ek szkół filmowych oraz twórców_czyń na początku swojej kariery. Zapraszamy na interaktywny warsztat poświęcony dokumentalnym filmom krótkometrażowym, koncentrujący się na tym, co robić po ukończeniu filmu. Podczas warsztatów między innymi odpowiemy na pytania:
Jak zapewnić swojemu filmowi widoczność (dystrybucja/sprzedaż, platformy zgłoszeniowe, tworzenie własnej strategii dystrybucyjnej, statusy premier, współpraca z dystrybutorami). Jak działają festiwale filmowe (kryteria selekcji, funkcjonowanie komisji selekcyjnych, udział w festiwalu, dobre praktyki i błędy w zgłoszeniach).
Prelegentami będą Emilia Mazik, Mathieu Janssen. Dziękujemy również partnerowi wydarzenia: Institute of Documentary Film
Anty-Masterclass Marka Cousinsa
Mark Cousins to jeden z najbardziej płodnych współczesnych twórców kina dokumentalnego. Jego twórczość była prezentowana na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie, takich jak Cannes, Wenecja i Toronto.
Oprócz retrospektywy tego wybitnego reżysera, zapraszamy na spotkanie, które wywróci do góry nogami tradycyjne pojęcie masterclassu. Choć spotkanie będzie miało niekonwencjonalną formę, poruszymy w nim kluczowe zagadnienia często obecne w twórczości Cousinsa. Przeanalizujemy obrazy, pokazując, jak różne kadry mogą składać się z wielu płaszczyzn i wywoływać odmienne emocje. Ważną częścią spotkania będzie również rozmowa o sztuce opowiadania historii – zarówno w kontekście wyboru tematów, jak i konstruowania narracji.
Masterclass poprowadzi Dyrektor Artystyczny MDAG, Karol Piekarczyk
NIEDZIELA 12.05
Pole Position – Pitching
Zapraszamy na eksperymentalny pitching polskich filmów, które są już ukończone i znajdują się w programie 22. Millennium Docs Against Gravity. Krótkie prezentacje zachęcają zagranicznych gości do obejrzenia filmu, włączenia w program ich festiwalu czy objęcia dystrybucją. To wyjątkowa okazja dla filmowców, żeby zainteresować najlepszych specjalistów z branży swoimi ukończonymi projektami, które już rozpoczęły ścieżkę festiwalową.
Pitching moderować będzie Zofia Jaroszuk.
Pejzaże dźwiękowe: Tworzenie immersyjnego audio w filmie dokumentalnym. Masterclass Nicolasa Beckera i Petera Albrechtsena
Wykład mistrzowski prowadzony przez światowej sławy operatorów dźwięku Petera Albrechtsena i Nicolasa Beckera, twórców niezwykłej warstwy dźwiękowej w filmie Viktor (reż. Olivier Sarbil). To wyjątkowe spotkanie to dogłębna eksploracja projektowania dźwięku w filmie dokumentalnym, koncentrująca się na artystycznych i technicznych wyzwaniach związanych z tworzeniem dźwiękowego świata dla bohatera, który nie słyszy.
Podczas tego wykładu Albrechtsen i Becker podzielą się swoim procesem twórczym, ujawniając, w jaki sposób zaprojektowali immersyjne doświadczenie dźwiękowe, które przekazuje zarówno nieobecność, jak i obecność dźwięku. Dzięki analizom scen, zakulisowym spostrzeżeniom i demonstracjom technicznym uczestnicy zyskają głębsze zrozumienie roli dźwięku w opowiadaniu historii dokumentalnych i projektowaniu krajobrazów dźwiękowych, które odzwierciedlają subiektywną percepcję rzeczywistości.
Wydarzenie odbędzie się w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, a partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Zrównoważony rozwój społeczny w europejskiej produkcji filmowej. W kierunku różnorodnego i etycznego ekosystemu
Warsztaty mają na celu eksplorację powiązań między społecznymi i ekologicznymi aspektami zrównoważonego rozwoju w europejskim przemyśle filmowym. W ramach warsztatów uczestnicy przeanalizują współzależności między tymi dwoma kluczowymi obszarami i zidentyfikują strategie skuteczniejszej implementacji zrównoważonych praktyk w produkcji filmowej. Warsztaty zapewnią platformę do wspólnej dyskusji, dzielenia się najlepszymi praktykami i opracowywania konkretnych planów mających na celu wzmocnienie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju całej branży. Skupiając się zarówno na wpływie środowiskowym, jak i odpowiedzialności społecznej, celem warsztatów jest promowanie holistycznego podejścia do zrównoważonego rozwoju w europejskiej kinematografii.
Prelegent: Fatih Abay.
![]() |
PONIEDZIAŁEK 13.05
MDAG VISION - XR DAY - XTENDED PITCH
Po raz pierwszy na MDAG Industry zaprezentujemy projekty XR (extended reality), AR (augmented reality) oraz VR (virtual reality) na różnych etapach produkcji. Starannie wyselekcjonowane projeakty, które zacierają granice gatunkowe i eksplorują nowe formy opowiadania, zostały przygotowane do prezentacji przez doświadczonych tutorów_ki.
To doskonała okazja, aby odkryć projekty, które mogą zmienić sposób, w jaki postrzegamy sztukę, edukację i dokumentalizm.
Moderatorem wydarzenia będzie Georgy Molodtsov.
AI & Me: Oceniani przez algorytmy
W ramach MDAG VISION zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z twórcami_czyniami wieloelementowej, interaktywnej instalacji XR AI & Me, która bada interakcje między sztuczną inteligencją a człowiekiem. Prelegancii spotkania i twórcy instalacji - Daniela Nedovescu i Octavian Mot - zapraszają do zgłębienia tematu sztucznej inteligencji, jej wpływu na naszą samoocenę oraz granice ingerencji maszyn w obraz nas samych. Spotkanie będzie okazją do rozmowy z twórcami na temat procesu powstawania tego unikalnego doświadczenia XR oraz wyzwań związanych z tworzeniem interaktywnych instalacji w erze AI.
Prelegent(k)ami spotkania będą Daniela Nedovescu i Octavian Mot
ROUND-TABLE CONSULTATIONS
Konsultacje stolikowe to kameralny format spotkań networkingowych z ekspert(k)ami w ramach MDAG Industry, podczas których uczestnicy_czki zasiadają przy jednym stole, by porozmawiać na wybrany temat branżowy. To doskonała okazja do zadania pytań, uzyskania konkretnych wskazówek i podzielenia się własnymi doświadczeniami. Spotkania mają charakter nieformalny, sprzyjają nawiązywaniu kontaktów i wymianie wiedzy. Każda runda trwa ok godziny, co pozwala na merytoryczną rozmowę w niewielkim gronie. Możliwość zapisów na spotkania będą miały osoby z akredytacją branżową, a jako ekspertów_ki w tym roku zaprosiliśmy na spotkania następujące osoby:
-
Jan Rofekamp – Porozmawiaj o strategiach sprzedaży wstępnej (pre-sales) w branży filmów dokumentalnych i dowiedz się, jak najlepiej przygotować swój projekt na rynek międzynarodowy. Spotkanie w Piątek (9.05) o godzinie 16:00
-
Mark Edwards – Konsultacje poświęcone skutecznym sposobom dotarcia do nadawców – zadaj pytania i poznaj konkretne strategie. / Niedziela (11.05) o godzinie 15:00
-
Anas Khelawy (Al Jazeera) – Dowiedz się, jakie możliwości finansowania oferuje Al Jazeera i jak najlepiej zaprezentować swój projekt tej stacji. / Spotkanie w Sobotę (10.05) o godzinie 14:00
-
Anne Rethfeldt (DAE) – Skorzystaj z okazji, by zapytać o działalność i ofertę wsparcia dla dokumentalistów od Documentary Association of Europe (DAE) / Spotkanie w Piątek (9.05) o godzinie 15:00
-
Francesco Bizzarri (Visioni Dal Mondo Festival) – Spotkanie poświęcone włoskiemu rynkowi koprodukcji i możliwościom współpracy z festiwalem Visioni Dal Mondo. / Niedziela (11.05) o godzinie 16:00
-
Marek Hovorka (Ji.hlava IDFF) – Poznaj programy branżowe Ji.hlavy, w tym Emerging Producers, i zapytaj o wszystko, co związane z tym cenionym festiwalem. / Sobota (10.05) o 15:00
WAŻNE: Obowiązują zapisy oraz liczba miejsc na każdą sesję jest ograniczona. Zapisy przez book.mdag.pl od 8.05
22. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 9 do 18 maja 2025 roku w kinach w siedmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź i Bydgoszcz) oraz od 20 maja do 2 czerwca online na mdag.pl! Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium (https://www.bankmillennium.pl/).