Polityczne mechanizmy i dziennikarstwo śledcze. Nowe sekcje na 22. MDAG!

Dwie nowe sekcje w programie 22. edycji Millennium Docs Against Gravity – Nauki polityczne i Redakcja śledcza – łączy temat władzy oraz metod jej kontrolowania. Oferują możliwość poznania mechanizmów, jakie stosują politycy, żeby nami manipulować, jak również metod stosowanych przez niezależne media, dzięki którym dowiadujemy się o tych próbach i możemy żyć bardziej świadomie. 

Nauki polityczne, czyli (nie)dyskretny urok władzy 

W sekcji patrzymy na to, jaki wpływ  na rzeczywistość mają ludzie posiadający władzę oraz rozkładamy na czynniki pierwsze ich metody działania.

Niektóre filmy z sekcji – takie jak „Das Deutsche Volk”, „A pod flagami słońce”  (The Sun Under the Flags,), „Akta Bibiego” (The Bibi Files), „Pieśni płonącej ziemi” (Songs of Slow Burning Earth) zostały już wcześniej ogłoszone. Przedstawiamy pozostałe tytuły.

Istotnym wątkiem w sekcji jest temat rozwijającej się skrajnej prawicy. Film „Democracy Noir”, reż. Connie Field, to poruszająca historia trzech kobiet stawiających opór reżimowi Viktora Orbána. Z tematem radykalizacji mierzy się także Petra Costa - nominowana do Oscara® za „Na krawędzi demokracji”- w  swoim najnowszym filmie „Apokalipsa w tropikach” (Apocalypse in the Tropics). Dokumentuje rozwój skrajnej, ewangelickiej brazylijskiej prawicy.

Filmem, na który warto zwrócić szczególną uwagę jest „Szczęście dla wszystkich” (Happiness to All) Filipa Remundy, czyli opowieść o byłym fizyku nuklearnym, który obecnie jest murarzem,  żyje poniżej granicy ubóstwa i prowadzi antykapitalistycznego bloga w Rosji. 

Dwa kolejne filmy z sekcji Nauki polityczne cofają nas do historii, która ma przełożenie na obecną sytuację geopolityczną. W filmie „Efekt Helsinek” (The Helsinki Effect) Arthur Franc analizuje kulisy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z 1975 roku, czyli politycznej partii szachów w czasach zimnej wojny. Natomiast „Protokoły 1957” (The 1957 Transcripts) Ayelet Heller opowiadają o masakrze w palestyńskiej wiosce Kafr Qasim, w której izraelska Straż Graniczna zamordowała 49 mieszkańców.

Ostatnią pozycją z sekcji jest film  „Najemnicy” (Men of War), reż. Billy Corben, Jen Gatien. Opowiada o byłym amerykańskim komandosie Jordanie Goudreau, który ujawnia kulisy nieudanej próby zamachu stanu w Wenezueli w 2020 roku.

Redakcja śledcza, czyli w poszukiwaniu prawdy

Filmy z sekcji opowiadają o pracy dziennikarzy_ek śledczych, dzięki którym możemy dowiedzieć się o wydarzeniach i procesach ukrywanych przez polityków, rządy, korporacje, przestępców oraz ludzi biznesu.

Tytuły, które zostały już ogłoszone to „Czarny łabędź” (The Black Swan) i „Zhakować hejt” (Hacking Hate). 

Kolejną pozycją z sekcji jest film „Znaleźć winnego” (Blame) Christiana Freia, w którym badacze od lat ostrzegający przed pandemią pochodzącą od nietoperzy zostają oskarżeni i stają w centrum polityczno-naukowego sporu.

Temat sieci wpływów, jakie mają wielkie korporacje, pojawia się w filmach „BitCoin Killer” (Lie To Me), reż. Bår Tyrmi, który przedstawia kulisy największej piramidy finansowej świata w OneCoina. Z kolei „Niebezpieczny chłopak” (A Dangerous Boy), reż. Ole Bendtzen, opowiada o Siggim, który został hakerem dla WikiLeaks w wieku 12 lat, a jako 14-latek ujawnił korupcję w islandzkich bankach.

Ważną pozycją filmową z sekcji jest także zdobywca nagrody dla najlepszego filmu dokumentalnego w San Diego, czyli „Grabież” (The Grab), reż. Gabrieli Cowperthwaite. To opowieść o dziennikarzu śledczym, który tropił kulisy skrytej rywalizacji państw o panowanie nad najważniejszymi zasobami planety – ziemią uprawną i wodą.

Stawkę zamyka film „Sekrety skrajnej prawicy” (Undercover: Exposing The Far Right) Havany Marking, w którym brytyjska organizacja Hope Not Hate walczy z mową nienawiści, bada źródła finansowania i działanie ekstremistycznych, prawicowych środowisk. 

22. MDAG odbędzie się od 9 do 18 maja 2025 roku w kinach w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy i Łodzi oraz od 20 maja do 2 czerwca online na mdag.pl! Mecenasem tytularnym wydarzenia jest Bank Millennium (https://www.bankmillennium.pl/).