Tegoroczny repertuar festiwalu pełen był nie tylko filmów zaangażowanych społecznie czy poruszających tematy geopolityczne, ale także filmów wzruszających, opowiadających o ludzkiej intymności i wrażliwości, relacjach i miłości. Jednym z takich filmów był „Chodź, zobacz mnie w dobrym świetle”, będący intymnym portretem dwóch poetek, zmuszonych zmierzyć się z wyzwaniem miłości w obliczu nowotworu.
Melancholia daje się we znaki i mi. Nie zdążyłam się obejrzeć, a przede mną już przedostatni wieczór i ostatni dzień festiwalowy. Ale zamiast tęsknoty za tym, co (prawie! bo jeszcze jeden dzień) przeminęło, możemy celebrować nasze wspomnienia. Dlatego zapraszam Was dziś do klubu festiwalowego w Kulturalnej (Plac Defilad 1) na miłosne silent disco, podczas którego będziecie mogli zintegrować się i powspominać swoje najlepsze festiwalowe doświadczenia w duchu miłości, bo podczas rundy randek 0. Jaka to by była piękna historia, gdybyście poznali miłość swojego życia na festiwalu filmów dokumentalnych – bo życie samo historie pisze!
Wstęp na randkę 0. jest wolny (18+) Na Silent Disco zagrają Plus Haneczka, WENYBEZ i Sam Karol. Koszt wypożyczenia słuchawek: 30 PLN na podstawie okazania dokumentu ze zdjęciem / MObywatela
Zofia Mankowska, biuro prasowe MDAG
SOBOTA, 17.05
Muzeum Etnograficzne, godz. 14:00, „Kadry moich światów” (World Between Us) reż. Maria Dvořáková + warsztaty
Intymny portret fotografki Marii Tomanovej, która z małego czeskiego miasta trafiła na łamy „Vogue’a”. Przeprowadzka do Nowego Jorku stała się dla niej drogą do artystycznego spełnienia i odnalezienia tożsamości. Film opowiada o miłości, sztuce i odwadze w realizowaniu własnej wizji – to także historia dwóch Marii - bohaterki i reżyserki - które szukają siebie i swojego miejsca w świecie w Ameryce.
Warsztaty to wydarzenie współtworzone z łódzkim Fotofestiwalem - to forma fotograficznej ruletki i 7-minutowych zadań ze zmienną motoryką gry. Wydarzenie po seansie filmu „Kadry moich światów” poprowadzi Karolina Wojtas, jeden z najbardziej odważnych i oryginalnych głosów fotograficznych ostatnich lat. Będziemy pracować w grupach, solo lub w duetach, na własnym sprzęcie (dowolnym), chętnych zaprosimy (ale nie zmusimy) do dzielenia się wynikami pracy.
KAROLINA WOJTAS — multidyscyplinarna artystka, której prace, bezkompromisowe w formie i pełne dziecięcej wyobraźni natychmiast podbiły międzynarodową scenę i zyskały fanów w różnych środowiskach kreatywnych. Jej nowatorskie projekty przyniosły jej nagrody C/O Berlin Award i ING Unseen Talent Award, oraz indywidualną wystawę w prestiżowym Foam Amsterdam. W 2019 roku otworzyła własne muzeum w rodzinnej wsi na Podkarpaciu.
BILETY
Muranów, Gerard, godz. 17:45, „Życie i inne problemy” (Life and Other Problems) reż. Max Kestner + spotkanie z reżyserem
Po śmierci żyrafy Marius w kopenhaskim zoo Max Kestner rozpoczyna filozoficzną podróż przez pytania o życie, śmierć, miłość i świadomość. Biolodzy, genetycy i weterynarze wspólnie z reżyserem próbują zrozumieć, co tak naprawdę odróżnia nas od zwierząt. Film pełen refleksji, który zamiast odpowiedzi, zostawia nas z jeszcze głębszymi pytaniami.
Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserem Maxem Kestnerem.
MAX KESTNER - zadebiutował w 2002 roku serialem dokumentalnym „Blue Collar White Christmas” i filmem krótkometrażowym „Max by Chance”, które zdobyły prestiżowe nagrody w kraju i za granicą. Jego twórczość jobejmuje szeroki wachlarz filmów - od klasycznych filmów dokumentalnych, przez produkcje awangardowe, aż po popularne filmy fabularne. Jest również wykładowcą w Duńskiej Narodowej Szkole Filmowej i prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie.
BILETY
Kinoteka, sala 1, godz. 18:15, „Zhakować hejt” (Hacking Hate) reż. Simon Klose + spotkanie z bohaterką
My Vingren, szwedzka dziennikarka śledcza nazywana „prawdziwą dziewczyną z tatuażem”, infiltruje środowiska białej supremacji, by ujawnić mechanizmy radykalizacji i mowy nienawiści w internecie. Jej śledztwo prowadzi do Aniki Collier Navaroli i Imrana Ahmeda, którzy walczą o pociągnięcie gigantów technologicznych do odpowiedzialności za eskalację przemocy online. Wstrząsający dokument o realnym zagrożeniu cyfrowego ekstremizmu.
Po filmie odbędzie się spotkanie z bohaterką filmu My Vingren.
MY VINGREN - wielokrotnie nagradzana dziennikarka śledcza, specjalizuje się w eksponowaniu mechanizmów radykalizacji młodych ludzi w sieci i badaniu użycia technologii w celach manipulacyjnych i mobilizacyjnych.
BILETY
Atlantic, sala B, godz. 20:30, „Beuys. Sztuka to rewolucja” (Beuys) reż. Andres Veiel + spotkanie z reżyserem w ramach sekcji The Best of MDAG
Portret charyzmatycznego artysty i wizjonera Josepha Beuysa, który wierzył, że każdy człowiek może być twórcą. Film, złożony z unikatowych archiwaliów, ukazuje jego rewolucyjne podejście do sztuki jako narzędzia społecznej zmiany. Ponad 30 lat po jego śmierci jego idee wciąż inspirują i poruszają.
Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserem Andresem Veielem.
ANDRES VEIEL - jego twórczość opiera się na intensywnym procesie badawczym, trwającym niekiedy kilka lat. Za swoje filmy „Winternachtstraum (1991)”, „Balagan” (1993), „The Survivors” (1996), „Black Box BRD” (2001), „Aktorski nałóg” (2004), „Der Kick” (2006), Jeśli nie my, to kto? (2011) „Beuys. Sztuka to rewolucja" (2017), Ecocide (2020) i „Riefenstahl” (2024) otrzymał ponad pięćdziesiąt nagród, w tym Europejską Nagrodę Filmową i kilka Niemieckich Nagród Filmowych.
BILETY
NIEDZIELA, 18.05
Luna, sala A, godz. 16:00, „Najgłupsza płyta świata”, reż. Jakub Knera, Konrad Kulczyński + spotkanie po filmie z reżyserami i bohaterami: Tymonem Tymańskim oraz Olafem Deriglasoffem
Film dokumentuje powstanie kultowego albumu "P.O.L.O.V.I.R.U.S." Kury (1998) - przełomowego dzieła Tymona Tymańskiego i trójmiejskiej bohemy, które stało się satyrycznym komentarzem do polskiej transformacji lat 90. Przez wywiady z twórcami i świadkami epoki pokazuje napięcie między artystyczną wolnością yassu a rodzącą się komercją, odsłaniając kulisy kształtowania się niezależnej sceny muzycznej w czasach przemian ustrojowych.
SPOTKANIE PO FILMIE: Tymon Tymański (bohater), Konrad Kulczyński (reżyser), Jakub Knera (reżyser), Olaf Deriglasoff (bohater)
Tymon Tymański - jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny Yassowej. Człowiek orkiestra: kompozytor, multiinstrumentalista, wokalista, poeta, prozaik. Lider takich zespołów jak Miłość, Kury, Trupy, Poganie. Współwłaściciel wytwórni fonograficznej Biodro Records.
Olaf Deriglasoff- polski gitarzysta, basista, muzyk sceny niezależnej, kompozytor, autor tekstów, aranżer i producent muzyczny. Znany jest m.in. z działalności w zespołach: Dzieci Kapitana Klossa, Apteka, Homo Twist, Püdelsi, Kury, Cyrk Deriglasoff, współpracował m.in. z Kazikiem.
Jakub Knera - dziennikarz i kurator; od 2012 prowadzi stronę noweidzieodmorza.com. Publikuje w „The Quietus”, „Tygodniku Polityka”, „Dwutygodniku” i „Radiowym Centrum Kultury Ludowej”. Współzałożyciel Fundacji Palma.
BILETY
Muranów, sala Gerard, godz. 16:30, „Opowieści z dalekiej północy” (Folktales) reż. Heidi Ewing, Rachel Grady + po filmie kolacja w hotelu PURO
Trójka nastolatków – Hege, Romain i Bjørn Tore – ucieka od samotności i presji pokolenia Z, rozpoczynając roczną naukę w tradycyjnej norweskiej szkole ludowej Pasvik Folk High School. Z dala od technologii i mediów społecznościowych, wśród ośnieżonych krajobrazów i w towarzystwie syberyjskich husky, przechodzą głęboką przemianę, ucząc się prostoty, przetrwania i odkrywając własną tożsamość. Film pokazuje wyjątkowy skandynawski model edukacji, który pomaga młodym ludziom odnaleźć siebie w oderwaniu od współczesnego przebodźcowanego świata.
Po seansie zapraszamy do restauracji MUND w hotelu PURO, gdzie podczas specjalnej kolacji degustacyjnej odkryjesz smaki Skandynawii. To wyjątkowa okazja, by doświadczyć filmu nie tylko poprzez obraz, ale także przez pozostałe zmysły.
Cena biletu na seans wraz z kolacją degustacyjną w nowym hotelu PURO (ul. Canaletta 4) wynosi 210 zł. Bilety są dostępne na Book.mdag.pl.
Kinomuzeum MSN, godz. 18:00, „7 różnych rzeźb” ( ) reż. Anna Gawlita i Tomasz Wolski + spotkanie po filmie z reżyserami
Podróż śladami Augusta Zamoyskiego - polskiego arystokraty i buntownika, który na początku XX wieku porzucił rodzinny majątek, aby spełnić marzenie o byciu artystą. Jego rzeźby w Rio i Francji stają się punktem wyjścia do eksperymentalnej opowieści, gdzie archiwalne filmy artysty spotykają się z animacjami i współczesnym spojrzeniem na sztukę. Filmowy esej o ciele, wolności i sztuce ukrytej w zwyczajnych miejscach.
Anna Gawita - nagrodzona jako najlepsza producentka na festiwalu NH i KFF. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej. Stypendystka MKiDN, m.st. Warszawa oraz Ministra Edukacji. Uczestniczka Berlinale Talents, Emerging Producers Programme, EKRAN+ w Szkole Wajdy, Producers To Watch MIPCOM/DOC/TV, ACE Mentoring i EuroDoc.
Tomasz Wolski - reżyser, operator i montażysta kilkunastu filmów dokumentalnych ("Wielki szef" , "Rok z żcyia kraju". “W Ukrainie”, „1970”, „Zwyczajny kraj”, „Lekarze”, “Pałac”, „Szczęściarze”). Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych oraz Polskiej Akademii Filmowej.
BILETY
Atlantic, sala B, godz. 20:30, „Symfonia Fabryki Ursus” (Symphony of the Ursus Factory) reż. Jaśmina Wójcik + spotkanie po filmie z reżyserką
Filmowe requiem dla przemysłowej potęgi – byli pracownicy, poprzez ruch i dźwięk, odtwarzają jeden dzień pracy zakładu. Poprzez eksperymentalną choreografię i industrialną fonosferę twórcy przywracają pamięć o przemysłowej świetności Ursusa, jego etosie pracy i robotniczej wspólnocie, a rozsiane po Polsce traktory symbolicznie powracają do swojego miejsca powstania. To poruszający hołd dla zapomnianej kultury przemysłowej i ludzi, którzy ją tworzyli.
Jaśmina Wójcik – artystka zaangażowana, łącząca sztukę wideo, działania miejskie i aktywizm. W swoich projektach angażuje lokalne społeczności, poruszając kwestie marginalizacji. Wielokrotnie nagradzana (m.in. Samsung Art Master, Nagroda Filmowa), tworzy sztukę będącą narzędziem zmiany społecznej.
BILETY
22. MDAG odbywa się od 9 do 18 maja 2025 roku w kinach w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy i Łodzi oraz od 20 maja do 2 czerwca online na mdag.pl! Mecenasem tytularnym wydarzenia jest Bank Millennium (https://www.bankmillennium.pl/).