Filmowa pogoda. Środa i czwartek na 22. MDAG

Przed nami kolejne dni festiwalowego tygodnia. Pogoda nie dopisuje, dlatego to idealna okazja, aby schować się w ciemnej, ciepłej przestrzeni i zanurzyć się w magii kina. Ja uwielbiam połączenie deszczowych dni połączonych z emocjami, jakie dają nam filmy. Twórcy jak zwykle nas nie zawiedli i dzięki temu już 22. raz wszyscy mamy okazję zobaczyć masę niezwykłych filmów, poznać niesamowite historie bohaterów i odkryć rozmaite tajemnice ukryte w tych dziełach. Dowiedzieć się więcej o świecie. Ale to nie wszystko! Festiwal to również ludzie, dlatego odbędą się spotkania, debaty z twórcami jak i specjalistami, na które uwielbiam chodzić i do tego namawiam też Was. Do zobaczenia na seansie!

Leopold Mietkowski, biuro prasowe MDAG

fot. Marek Kita

 

ŚRODA, 14.05

 

luzjon, Stolica, 18:00, pokaz filmu „Kadry moich światów” (World Between Us) reż. Marie Tomanová + spotkanie z reżyserką

Ten film jest zobrazowaniem 5-letniego fragmentu  życia autorki i jej męża w pościgu za poszukiwaniem swej tożsamości w Nowym Jorku. Z biegiem akcji śledzimy ich losy zarówno osobiste, jak i zawodowe. Wraz z rozwojem ich życia nabieramy coraz większego podziwu dla wysiłku i determinacji jaki włożyli w swój sukces.

Po pokazie odbędzie się Q&A z Marią Tomanovą, podczas którego reżyserka odpowie na pytania odnośnie filmu. Na kolejne spotkanie zapraszamy również jutro, tj. 15 maja o godz. 20:30 w Kinotece, sala 2.

BILETY

Atlantic, sala A, 18:00, pokaz filmu „Neapol. Miasto syren” (City of Mermaids) reż. Andrea Fortis + spotkanie z reżyserem

Film jest dokumentacją świata femminielli, czyli starożytnej i niebinarnej tożsamości płciowej, która jest od setek lata osadzona w kulturze Neapolu. Femminielli ucieleśniają dualizm damsko-męski, czując się jednocześnie kobietami i mężczyznami. Są bardzo związane z strukturą społeczną Neapolu, w której mogą się swobodnie wyrażać. Lecz wraz z modernizacją całego świata w tym samym Neapolu muszą walczyć z nowoczesnością i globalizacją, w których nie ma dla nich miejsca. Zmiany pochłaniają coraz więcej tradycji, lecz duża część z nich przetrwała. Film stara się uchwycić wszystkie aspekty, ujawniając te zjawisko głęboko usadowione w istniejącej tam kulturze.

Po zakończeniu filmu będzie miało miejsce spotkanie z reżyserem, które odbędzie się jako Q&A.

BILETY

Atlantic, sala B, 20:30, pokaz filmu „Gunnar szuka Boga” (Gunnar Goes God)  reż. Gunnar Hall Jensen + spotkanie z reżyserem w ramach sekcji The Best of MDAG

Gunnar, mimo że ma kochającą rodzinę, wygodny dom, brak zmartwień i wszystko, co większości osób by wystarczyło do przyjemnego i miłego życia jest nieszczęśliwy. Jego zdaniem za pieniądze można kupić wszystko, lecz co to zmieni skoro brak duchowości odbiera radość z życia, rodzi niepokój i pustkę wewnętrzną, a przez co chęć zmiany. Dlatego Gunnar postanawia wyjechać do klasztoru w Egipcie, gdzie ma zamiar odnaleźć Boga. Film właśnie opowiada o tej podróży podczas, której Gunna dzieli się swoimi przemyśleniami o problemach społeczno-kulturowych czy swych marzeniach. W trakcie życia w klasztorze reżyser poznaje tradycje i aspekty codziennego życia mnichów poprzez medytację, ciszę i spokój, a właśnie tego najbardziej potrzebował.

Po seansie serdecznie zapraszamy na spotkanie z reżyserem, który z wielką przyjemnością odpowie na pytania publiczności i opowie o swym dziele.

BILETY

KINOMUZEUM (MSN), 20:00, pokaz filmu „Trans Memoria”  reż. Victoria Verseau + debata o temacie - „Nie do wymazania: queerowe archiwa i strategie widzialności”

Film opowiada o szwedzkiej artystce i poznanej przez nią Meril. W 2012 r. mieszkały razem w tajskim hotelu przed i po korekcie płci. Victoria wraca po latach do tego miejsca, które jest dla niej niezwykle wyjątkowe, ponieważ pozwala zrozumieć jej swoją przemianę i co definiuje ją jako kobietę. Film przedstawia co to znaczy być transpłciową kobietą, podczas tego ukazuje emocje związane z tym oraz sam obraz operacji korekty płci. 

Po filmie odbędzie się debata „Nie do wymazania: queerowe archiwa i strategie widzialności”, na której osoba eksperckimi będą: Angela Getler - prezenterka, reporterka i dziennikarka z doświadczeniem w produkcji filmowej, dra Joanna Ostrowska - historyczka i krytyczka filmowa, bada zapomniane ofiary Holocaustu oraz queerą historię II wojny światowej dra Ludmiła Janion – kulturoznawczyni badająca seksualność, teorię queer oraz kulturowo-społecznymi przemianami lat 90. w Polsce i Europie.  dra J. Szpilka – kulturoznawczyni i literaturoznawczyni. Zajmuje się studiami trans, teorią queer, współczesną literaturą transkobiecą i badaniami nad seksualnością. Prowadzi Niko Graczyk - osoba dziennikarska działająca w portalu Noizz.pl, gdzie porusza tematykę popkultury, polityki oraz różnorodności społecznej.

BILETY

 

CZWARTEK, 15.05

 

Kinoteka, sala 7, 20:00, pokaz filmu „Zhakować hejt” (Hacking Hate) reż. Simon Klose + debata

Dziennikarka My Vingren pod fałszywą tożsamością infiltruje środowiska białej supremacji, odkrywając sieć kampanii radykalizujących użytkowników internetu. Jej śledztwo prowadzi do sygnalistki Aniki Collier Navaroli i aktywisty Imrana Ahmeda, którzy walczą o pociągnięcie platform technologicznych do odpowiedzialności za szerzenie nienawiści.

O mechanizmach rekrutacji, stopniowym wciąganiu w ekstremistyczne narracje i roli internetu jako narzędzia indoktrynacji porozmawiają po filmie Marta Nowak i Miłosz Wiatrowski-Bujacz z podcastu „Co to będzie” w formule specjalnego odcinka na żywo z udziałem publiczności.

Marta Nowak i Miłosz Wiatrowski-Bujacz – współtwórcy podcastu „Co to będzie” o globalnej polityce i zjawiskach, które ją kształtują. Miłosz jest ekonomistą i doktorantem na Wydziale Historii Yale University. Marta jest z wykształcenia lingwistką, zawodowo pisze i tworzy podcasty. Oboje są autorami w Gazeta.pl.

Partner wydarzenia: gazeta.pl

BILETY

Kinoteka, sala 4, 20:15, pokaz filmu „Powrót Liat” (Holding Liat) reż. Brandon Kramer + spotkanie z reżyserem i producentem

Film opowiada historię porwania Liat i jej męża przez Hamas oraz walki ich rodziny o uwolnienie. Ojciec Liat, Yehuda, próbuje działać dyplomatycznie w USA, unikając politycznej propagandy i konfrontując się z podziałami – zarówno w społeczeństwie, jak i w rodzinie. Po powrocie Liat jej wspomnienia z niewoli rzucają nowe, poruszające światło na przemoc, sprawiedliwość i skomplikowaną historię konfliktu.

Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserem filmu Brandonem Kramerem oraz producentem Lancem Kramerem.

Brandon Kramer – reżyser, współzałożyciel Meridian Hill Pictures, którą prowadzi z bratem. Twórca nagrodzonego na Berlinale 2025 filmu Powrót Liat, a także The First Step, City of Trees i serialu The Messy Truth (CNN).

Lance Kramer – filmowiec i współzałożyciel Meridian Hill Pictures. Producent m.in. Powrotu Liat, The First Step i The Messy Truth. Laureat licznych nagród i uczestnik programów Sundance oraz Impact Partners.

BILETY

Atlantic, sala A, 20:15, pokaz filmu „Mysz w labiryncie i sześciokątny ul” (The Hexagonal Hive and a Mouse in a Maze)  reż. Bartek Dziadosz, Tilda Swinton + spotkanie z reżyserem

Film bada, czym jest inteligencja, jak się uczymy i jakie wartości przekazujemy poprzez zabawę, technologię i sztukę. Zadaje pytania o granice między myślą a ruchem, człowiekiem a maszyną, uczniem a nauczycielem. Obserwując dzieci, roboty, rękodzieło i naukowców, twórcy snują refleksję nad możliwościami ludzkiego umysłu i przyszłością edukacji opartej na ciekawości, nie gotowych odpowiedziach.

Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserem filmu Bartkiem Dziadoszem.

Bartek Dziadosz – reżyser filmowy i wykładowca, kierujący Derek Jarman Lab na Uniwersytecie Birkbeck w Londynie. Jego najnowszy film „Sześciokątny ul i mysz w labiryncie” to esej stworzony z Tildą Swinton. Studiował prawo i filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, praktykę mediów w Westminster Film School, a jego doktorat dotyczył historii montażu.

BILETY

Muranów, sala Gerard, 20:30, pokaz filmu „Pod szczęśliwą gwiazdą” (Wishing on a Star)  reż. Peter Kerekes + spotkanie z reżyserem

Luciana, astrolożka z Neapolu mieszkająca w pobliżu Wenecji, wysyła swoich klientów w urodzinowe podróże zgodne z układem gwiazd, by pomóc im odnaleźć szczęście. Ich wyprawy – choć nie zawsze magiczne – stają się okazją do osobistych przemian. Sama Luciana również skrywa marzenia, które czekają na spełnienie. Film, oparty na przypadkach i zbiegach okoliczności, staje się intymną podróżą przez życie, emocje i kosmos.

Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserem filmu Peterem Kerekesem.

Peter Kerekes – reżyser i producent filmowy, autor m.in. Pod szczęśliwą gwiazdą (2024), 107 matek (2021) i Aksamitni terroryści (2013). Współproducent filmów takich jak Stepne (2023) i Złapani w sieci (2020). Wykłada na Akademii Sztuk Scenicznych w Bratysławie oraz w programie DocNomads.

BILETY

Atlantic, sala B, 20:30, pokaz filmu „Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu” (Soundtrack to a Coup d'Etat)  reż. Johan Grimonprez + spotkanie z producentem Rémim Grelletym w ramach sekcji The Best of MDAG

Film w dynamiczny i nowatorski sposób ukazuje napięcia polityczne lat 1960–1961, gdy 16 afrykańskich krajów ogłasza niepodległość. CIA wysyła gwiazdy jazzu, m.in. Armstronga i Simone, by zyskać sympatię Afryki, choć sami artyści dostrzegają hipokryzję USA pogrążonych w segregacji rasowej. Na tle walki o wpływy w strategicznym Kongu poznajemy postać Patrice’a Lumumby i jego doradczyni Andrée Blouin. Politykę przeplata tu muzyka protestu, jazz i głosy artystów kongijskich – wszystko wpisane w szerszy kontekst zimnowojennych napięć i walki o przyszłość kontynentu.

Po filmie zapraszamy na spotkanie z producentem filmu Rémim Grellety’m.

Rémi Grellety – dwukrotnie nominowany do Oscara® producent filmowy, który przez 15 lat współpracował z Raoulem Peckiem w Velvet Film. Wyprodukował m.in. Nie jestem twoim murzynem (2016) i miniserial Exterminate All the Brutes(2021). Założyciel Warboys Films, producent debiutów dokumentalnych. Jego najnowszy film, Ścieżka dziękowa zamachu stanu Johana Grimonpreza, zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Sundance 2024.

BILETY

22. MDAG odbywa się od 9 do 18 maja 2025 roku w kinach w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy i Łodzi oraz od 20 maja do 2 czerwca online na mdag.pl! Mecenasem tytularnym wydarzenia jest Bank Millennium (https://www.bankmillennium.pl/).