Witajcie w dokumentalnej rodzinie! Piątek i sobota na 22. MDAG

Za nami podwójne otwarcie 22. edycji Millennium Docs Against Gravity! W Multikinie w Złotych Tarasach festiwal otworzył film dokumentalny „Coexistence, My Ass!” Amber Fares. Była z nami bohaterka filmu – zabawna i energiczna Noam Shuster-Eliassi. Ten wyjątkowy wieczór był pełen emocji, a publiczność miała okazję zobaczyć, jak z humorem można opowiedzieć o relacjach między Izraelczykami i Palestyńczykami. Jak podkreśliła Noam ze sceny, prawa człowieka nie mogą być przedmiotem dyskusji, ludobójstwo w Palestynie musi się skończyć i nie jest to sprawa skomplikowana, ale w gruncie rzeczy bardzo prosta. Charytatywny stand-up dla Palestyny Noam zobaczymy już w niedzielę w Kinotece. 

22. edycja miała także swój drugi film otwarcia. W Kinotece publiczność poznała wzruszającą historię pierwszego niezależnego fotografa z RPA. Seans „Ernest Cole: odnaleziona legenda” Raoula Pecka zakończył się spotkaniem z Leslie Matlaisanem, bratankiem Cole’a i przewodniczącym Ernest Cole Family Trust, oraz reprezentującą Magnum Photos Irene Lombardo, a widzowie_ki licznie zadawali pytania i poznali perspektywę gościa i gościni na twórczość Cole’a. 

Za to już dzisiaj, 9 maja, zaczynają się regularne projekcje w siedmiu miastach, inspirujące spotkania z twórcami oraz wydarzenia towarzyszące. W biurze prasowym rozpoczynamy pracę i na bieżąco będziemy relacjonować te wydarzenia oraz przypominać o najbliższych spotkaniach. Spędźmy razem najbliższe 10 dni z poruszającymi filmami i historiami, które czasem umykają nam z powodu codziennego natłoku spraw. 

Marta Potrzebowska, biuro prasowe MDAG

fot. Marcin Oliva Soto

 

PIĄTEK, 9.05

 

Kinoteka, sala 7, 18:30, pokaz serialu „Social Studies” Lauren Greenfield + spotkanie z reżyserką

 

Serial przygląda się uczniom z pokolenia Z kilku szkół średnich w Los Angeles. Doświadczają życie przez pryzmat nieograniczonego dostępu do telefonu. Jak wygląda ich codzienność? Reżyserka oddaje im głos i unika oceniania oraz protekcjonalnego patrzenia na ich historie. Po seansie zapraszamy na Q&A z reżyserką Lauren Greenfield („Ważniejsza od królów”, „Pokolenie pieniądza”). 

BILETY
 

Kinoteka, sala 4, 20:30, pokaz filmu dokumentalnego „Yintah” Jennifer Wickham, Brendy Michell i Michaela Toledano + wręczenie nagrody WWF Polska

 

Dokument o zmaganiach Narodu Wet’suwet’en o zachowanie ziemi i praw, które mimo wyroku Sądu Najwyższego Kanady są łamane przez rząd i koncerny paliwowe. Pokazuje siłę, kulturę i codzienność rdzennych mieszkańców oraz opór, na którego czele stoją dwie kobiety. Jak rdzenne społeczności wpływają na ochronę środowiska? Jak możemy ich wspierać w ich wysiłkach na rzecz suwerenności? Zapraszamy do dyskusji oraz uroczystego wręczenia nagrody WWF na spotkaniu Wodzem Woos – wodzem domu Grizzly (C’asyikh), jednego z trzech „domów” klanu Gidumt’en w Narodzie Wet’suwet’en. 

BILETY

Iluzjon, sala Stolica, 20.30, „Nagłe przebłyski głębi istnienia” Mark Cousins + spotkanie z reżyserem

Film dokumentalny Marka Cousinsa z narracją Tildy Swinton to poetycka podróż przez życie i twórczość Wilhelminy Barns-Graham, szkockiej artystki, której unikalne podejście do koloru odmieniło spojrzenie na malarstwo abstrakcyjne. Reżyser ukazuje starszą kobietę-artystkę jako radykalną wizjonerkę, której sztuka była niedoceniana z powodu mizoginii epoki. Film inspiruje do głębszego kontaktu ze sztuką i przypomina o twórczyniach zapomnianych przez historię. Podczas seansu zapewniamy odbiorniki do audiodeskrypcji i słuchawki oraz napisy dla osób niesłyszących i niedosłyszących (SDH) i pętle indukcyjne. Po spektaklu zapraszamy na spotkanie Q&A z reżyserem Markiem Cousinsem.

BILETY

Kinoteka, sala 7, 20:30 pokaz filmu dokumentalnego „Akta Bibiego” Alexis Blom + spotkanie z reżyserką i producentem

 

Dziennikarskie exposé, ujawniające niepublikowane wcześniej nagrania z przesłuchań oskarżonego o korupcję Benjamina Netanjahu. Reżyserka pokazuje jego próby uniknięcia odpowiedzialności, które wpłynęły na eskalację konfliktów na Bliskim Wschodzie, stabilność Izraela i decyzje skutkujące ludobójstwem w Gazie. Q&A po seansie odbędzie się z urodzoną w RPA, nominowaną do nagród Emmy i Oscara® reżyserką Alexis Bloom („Bright Lights”, „Kariera i upadek Rogera Ailesa”), oraz zdobywcą Oscara®, producentem Alexem Gibneyem („Kurs do Krainy Cienia”).

BILETY
 

Kinoteka, sala 3, 21:00, pokaz filmu dokumentalnego „Dom, w którym narodził się house” Elegance Bratton + spotkanie z producentem

Przesycony muzyczną energią film śledzi narodziny muzyki house, której źródła prowadzą do klubu Warehouse w Chicago w czasach upadku disco. Dzięki archiwaliom i wywiadom z pionierami gatunku, w tym Vincem Lawrencem, poznajemy nową, radosną formę muzyki tanecznej. Chicago lat 80. i jego undergroundowa scena stają się zbiorowym bohaterem tej niezwykłej opowieści. O 23.00 Bar Kulturalna i barStudio, goszcząc DJ-ów Cougar, Holiday 80 i NuCasa, zapraszają na imprezę, żeby świętować ewolucję gatunku, który zrodził się z potrzeby wolności, radości i kreatywności. 

BILETY 

 

SOBOTA, 10.05

 

Kinoteka, sala 4, 14:00, pokaz filmu dokumentalnego „Słowo daję” (Speak) reż. Jennifer Tiexiera, Guy Mossman + spotkanie

Niezwykle zdeterminowani, uzdolnieni, młodzi przedstawiciele nowego pokolenia podchodzą do największego wyzwania w ich życiu. Biorą udział w największym konkursie wystąpień publicznych na świecie, mówiąc o najbardziej palących problemach współczesności. To właśnie oni są szansą, żeby w przyszłości zmienić świat na lepsze. Po projekcji odbędzie się debata, podczas której porozmawiamy o problemach młodego pokolenia we współczesnym świecie, jak możemy pomóc mu się rozwijać i odkrywać coraz większy potencjał. Naszymi gośćmi, z którymi będziemy mieli przyjemność rozmawiać, będą: Julia Kamińska - Ambasadorka dzieci i młodzieży podczas konferencji “MówMY” w Senacie, Łukasz Bogusławski – ambasador projektu MŁODE GŁOWY, Konrad Ciesiołkiewicz – członek Państwowej Komisji ds. przeciwdziałaniu wykorzystywaniu seksualnemu dzieci do lat 15. Specjalną gościną spotkania będzie Martyna Wojciechowska. Natomiast prowadzącą tej debaty będzie Joanna Szulc – ekspertka programu MŁODE GŁOWY.

BILETY

Kinoteka, sala 7, 16:00, pokaz filmu dokumentalnego „Pan nikt kontra Putin” (Mr. Nobody against Putin) reż. David Borenstein, Pasha Talankin + spotkanie z reżyserem 

Akcja dzieje się w małym miasteczku na Uralu. Pasha, nauczyciel w tamtejszej szkole i jej kronikarz, uwielbia filmować uczniów, a jego gabinet jest dla nich ostoją

bezpieczeństwa. Niestety następuje diametralna zmiana polityki po inwazji Rosji na Ukrainę. Szkoły zostają zmilitaryzowane, lecz Pasha kontynuuję swoją kronikę i widzimy w niej, jak u uczniów chęć do poznawania świata oraz ciekawość zamieniają się w strach i niepewność. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem Davidem Borenstein.

BILETY 

Kinoteka, sala 4, 17:00, pokaz filmu dokumentalnego „Duch włóczęgi” (The Spirit of the Tramp) reż. Carmen Chaplin + spotkanie z reżyserką
i producentem


 

Dokumentalny debiut Carmen Chaplin (wnuczki Charliego Chaplina), który przywołuje dawne dzieła wybitnego przedstawiciela kina niemego oraz nieznane do tej pory materiały. W filmie zobaczymy wywiady z członkami rodziny Chaplina oraz znanymi personami ze świata filmowego. Film ma na celu zobrazowanie drzewa genealogicznego legendarnego twórcy i przedstawienie jego romskiego dziedzictwa. 

BILETY

Kinoteka, sala 2, 18:15, pokaz filmu dokumentalnego „Pieśni płonącej ziemi” (Songs of Slow Burning Earth) reż. Olha Zhurba + spotkanie z reżyserką i producentką

Audiowizualny dziennik autorki, która przedstawia sytuację w różnych odległościach od frontu w Ukrainie: miejsca i społeczności pochłonięte przez wojnę. Jak z czasem zmienia się perspektywa mieszkańców w trakcie wojny? Jak przerażenie i panika zmieniają się w pozbawioną nadziei akceptację zniszczenia i śmierci? Po projekcji odbędzie się Q&A, w której udział weźmie reżyserka – Olha Zhurba i producentka – Darya Bassel.

BILETY

Kino Muranów, sala Gerard, 20:30, pokaz filmu „Viktor” Olivier Sarbil

Film dokumentalny, który przedstawia intymny portret osoby niesłyszącej w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę. Viktor, czyli tytułowy bohater, stracił słuch w wieku pięciu lat. Od zawsze chciał zostać żołnierzem, wychował się na filmach o samurajach, ale przez swoją niepełnosprawność nigdy nie udało mu się spełnić tego marzenia. Zgłosił się na front w roli fotografa-ochotnika i wyruszył dokumentować to, co dzieje się w szeregach ukraińskiej armii oraz los ukraińskiego społeczeństwa.  Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem Olivierem Sarbilem oraz dźwiękowcami – Peterem Albrechtsenem i Nicolasem Beckerem. Podczas seansu zapewniamy odbiorniki do audiodeskrypcji i słuchawki oraz napisy dla osób niesłyszących, bądź niedosłyszących (SDH) i pętle indukcyjne.

BILETY

Atlantic, sala B, 20:30, „Ważniejsze od królów” Lauren Greenfield + spotkanie z reżyserką

Film dokumentalny o Imeldzie Marcos, byłej Pierwszej Damie Filipin, która mimo upływu lat, nie porzuciła ambicji przywrócenia swojej rodzinie władzy. Przeplatając archiwalia z teraźniejszością, ukazuje jej rolę w reżimie pełnym korupcji i przemocy oraz próby rehabilitacji wizerunku poprzez polityczne ambicje syna. To opowieść o wpływie jednostki na losy kraju i mrocznej spuściźnie dynastii Marcosów.


 

BILETY

22. MDAG odbywa się od 9 do 18 maja 2025 roku w kinach w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy i Łodzi oraz od 20 maja do 2 czerwca online na mdag.pl! Mecenasem tytularnym wydarzenia jest Bank Millennium (https://www.bankmillennium.pl/).