Blok 1. Inaczej opowiedziane Block 1. A Different Narrative

reż. Andreas Bøggild Monies ("Notatki o życiu i śmierci"); Zuza Banasińska ("Grandmamauntsistercat"); Neus Ballús ("Blow!"); Mina Keshavarz („Fobos”); Jakub Gomółka ("Duch") / Dania/2023 ("Notatki o życiu i śmierci"); Niderlandy, Polska/2023 ("Grandmamauntsistercat"); Hiszpania/2023 ("Blow!"); Niemcy, Francja, Iran/2023 („Fobos”); Polska/2024 ("Duch") / 78min.
Jak znaleźć formę, żeby opowiedzieć o swoich odczuciach i emocjach? W jaki sposób mówić o wielkich tematach, takich jak życie i śmierć? Twórcy_czynie tych filmów za pomocą niezwykłej formy podejmują się tego ciężkiego zadania, a efekty są spektakularne.

"Notatki o życiu i śmierci" ("Papa – Notes on Life and Death"), reż. Andreas Bøggild Monies, Dania 2023, 19 min

Lea Glob, reżyserka filmu „Apolonia, Apolonia”, prawie przypłaciła poród życiem. Chociaż jej dziecko urodziło się zdrowe, jej stan, w wyniku komplikacji, tak się pogorszył, że musiała zostać na pewien czas wprowadzona w stan śpiączki. Lekarze walczyli o jej życie, a jej partner i dziecko czekali na to, co przyniesie los. Andreas postanowił zarejestrować w postaci zdjęć i krótkich nagrań ten pełen napięcia moment zawieszenia pomiędzy życiem a śmier­cią, który przeżywała jego ukochana. Wszystkie zgromadzone materiały dały począ­tek niezwykłemu filmowi, który jest równocześnie listem miłosnym i szpitalnym dziennikiem.

"Grandmamauntsistercat" ("Grandmamauntsistercat"), reż. Zuza Banasińska, Niderlandy, Polska 2023, 23 min

Film stworzony z materiałów archiwalnych Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi opowiada historię matriarchalnej rodziny widzianej oczami dziecka, które zmaga się z reprodukcją systemów ideologicznych i ich przedstawień. Pierwotnie powstałe jako narzędzia dydaktyczne i propagandowe w komunistycznej Polsce materiały archiwalne zostają przekształcone w źródło fikcyjnych wspomnień. Słowiańska postać wiedźmy, Baby Jagi, ulega przeobrażeniu w „prehistoryczną boginię z czasów matriarchatu”. Ta transformacja wywołuje wielowarstwowe refleksje na temat reprodukcji oraz tożsamości i prowadzi do konfrontacji z binarnymi podziałami, obracając często seksistowskie i antropocentryczne obrazy w narzędzia oporu wobec zinstytucjonalizowanej przemocy.

"Blow!" ("Blow!"), reż. Neus Ballús, Hiszpania 2023, 14 min.

Mar marzy o tym, żeby usłyszeć na żywo pieśni wielorybów. Wyrusza więc na wyprawę z zespołem badawczym, którego celem jest złapanie podwodnych odgłosów. Podczas gdy reszta osób na pokładzie rozmawia i żartuje, ona rozmarzona i skupiona wpatruje się w ocean. Przez większość czasu kamera znajduje się ponad powierzchnią wody, ale gdy w końcu nurkuje wspólnie z bohaterką, odwiedza fascynujący, wciągający świat.

„Fobos” („Phobos”), reż. Mina Keshavarz, Niemcy, Francja, Iran 2023, 15 min

Poetycki film, który podszyty jest strachem przed wojną i zniszczeniem. Reżyserka Mina Keshavarz dorastała w mieście Buszehr nad Zatoką Perską. W latach 80. XX wieku miejsce to było celem w wojnie irańsko-irackiej. Artystka zabiera nas w podróż do powtarzającego się w jej przypadku koszmaru. W sennej wizji przemierzamy puste ulice nadmorskiej miejscowości w poszukiwaniu domu, rodziny i przyjaciół, których być może zabrała wojna. Te wizje, obawy i lęki w sytuacji, która obecnie panuje w tym regionie, nabierają upiornej aktualności.

"Duch" ("The Ghost"), reż. Jakub Gomółka, Polska 2024, 7 min

Andrzej ukończył dwuletni kurs resocjalizacyjny w ośrodku dla byłych więźniów. Terapia miała na celu usprawnić jego powrót do rzeczywistości. Mimo starań, społeczeństwo nie zapomniało o przeszłości. Industrialny krajobraz za oknem pokoju Andrzeja i powtarzający się dźwięk poczty głosowej potęgują samotność bohatera.

czas trwania:
78 min
kraj:
Dania/2023 ("Notatki o życiu i śmierci"); Niderlandy, Polska/2023 ("Grandmamauntsistercat"); Hiszpania/2023 ("Blow!"); Niemcy, Francja, Iran/2023 („Fobos”); Polska/2024 ("Duch")
reżyseria:
Andreas Bøggild Monies ("Notatki o życiu i śmierci"); Zuza Banasińska ("Grandmamauntsistercat"); Neus Ballús ("Blow!"); Mina Keshavarz („Fobos”); Jakub Gomółka ("Duch")
zdjęcia:
Andreas Bøggild Monies ("Notatki o życiu i śmierci"); archiwalia ("Grandmamauntsistercat"); Anna Molins ("Blow!"); Amin Behroozzadeh („Fobos”); Vincent Prochoroff ("Duch")
produkcja:
Liv Lundholm Pedersen, Charlotte Pedersen / New Era Production ("Notatki o życiu i śmierci"); Zuza Banasińska / Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi ("Grandmamauntsistercat"); Neus Ballús, Miriam Porté / El Kinògraf, Distinto Films ("Blow!"); Afsun Moshiry, Hamidreza Pejman, Baptiste Bertin / Road River Films, Pejman Foundation, La Onda Productions („Fobos”); Agata Golańska / Polska Szkoła Filmowa w Łodzi ("Duch")
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – CPH:DOX, Kopenhaga 2023 – EFA Awards i Nagroda Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odense ("Notatki o życiu i śmierci"); 2024 – MFF Rotterdam, 2024 – Berlinale: "Best Short Film" w konkursie TEDDY AWARD ("Grandmamauntsistercat"); 2023 – IDFA Amsterdam ("Blow!"); 2023 – CPH:DOX, Kopenhaga, 2023 – Sheffield DocFest („Fobos”); 2024 – Millennium Docs Against Gravity Film Festival: premiera światowa ("Duch")
sekcje:
Krótkie metraże
konkursy:
Nagroda dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego
tagi:
love story polskie filmy psychologia ekologia feminizm Bliski Wschód prawa zwierząt miasta relacje fotografia slow cinema LGBTQ+ wojna nagradzane fiction / non-fiction przyroda rodzina

Inne filmy z sekcji Krótkie metraże

Inne filmy z tagiem Bliski Wschód