Siostrzeństwo świętej sauny Smoke Sauna Sisterhood

reż. Anna Hints / 2023 / Estonia, Francja, Islandia / 89min.
Nagroda magazynu „Newsweek Psychologia” dla Najlepszego Filmu o tematyce psychologicznej; Wyróżnienie w konkursie głównym o Nagrodę Wolności ufundowana przez Miasto Poznań
W bujnym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty.

W bujnym, zielonym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Otoczone dymem i żarem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Wypędzają z siebie lęki i wstyd, żeby odzyskać siłę i energię do życia. Film portretuje ten intymny rytuał, który odbywa się w ciasnej i ciemnej przestrzeni nasyconej oddechem i parą. Gorąc i pot są tu namacalne równie mocno, jak cielesność. Obserwujemy ciała i twarze skąpane w mroku w procesie wspólnotowego oczyszczania. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu.

Namacalne i uniwersalne opowieści pokazują uniwersalizm, wspólnotowość oraz podkreślają rolę kolektywnego myślenia w radzeniu sobie z problemami. Siostrzeństwo świętej sauny” przepełnia autentyczne piękno, które nie płynie z posiadania idealnego ciała, ale humoru, mądrości i samoświadomości. Film kręcony przez 8 lat jest również portretem estońskiej dymnej sauny wpisanej na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Oryginalna ścieżka dźwiękowa jest wynikiem twórczej współpracy islandzkiego kompozytora Eðvarð Egilssona i eksperymentalnego folkowego trio EETER.

czas trwania:
89 min
kraj / rok produkcji:
Estonia, Francja, Islandia / 2023
reżyseria:
Anna Hints
zdjęcia:
Ants Tammik
produkcja:
Marianne Ostrat / Alexandra Film
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – FF Sundance: nagroda dla najlepszego reżysera
sekcje:
Miejsca The Best of MDAG
konkursy:
Nagroda Banku Millennium – Grand Prix Nagroda za Najlepsze Zdjęcia Nagroda magazynu „Newsweek Psychologia” dla Najlepszego filmu o tematyce psychologicznej
tagi:
psychologia feminizm relacje nagrodzone nagradzane

Inne filmy z sekcji The Best of MDAG

Inne filmy z tagiem feminizm

Inne filmy z konkursu Nagroda za Najlepsze Zdjęcia