Świat po pracy After Work

reż. Erik Gandini / 2023 / Szwecja, Norwegia, Włochy / 81min.
Szwedzki mistrz kina dokumentalnego, Erik Gandini, podróżuje po całym świecie i wnikliwie bada, co oznacza dziś słowo „praca”.

W Kuwejcie każdy ma prawo do pracy, więc w niektórych miejscach na jednym stanowisku zatrudnionych jest 20 osób, które przychodzą do pracy tylko po to, żeby w niej być. Z wykonywaniem konkretnych zadań nie ma to nic wspólnego. W Korei Południowej pracuje się tak dużo, że wprowadzono tam nawet politykę wyłączania komputerów pod koniec dnia, żeby pracownicy nie mogli już dłużej pracować. 14-godzinny dzień pracy to w tym kraju norma i oznaka szacunku. Z kolei w Stanach Zjednoczonych co roku pracownicy rezygnują z ponad 500 milionów godzin urlopu z obawy o utratę pracy. Tymczasem roboty są już gotowe do przejęcia większości wykonywanych przez człowieka zadań, co w efekcie uczyni nas bezrobotnymi.

Wiele zmieniło się od czasu, gdy grupa purytańskich księży wynalazła w XVII wieku pojęcie etyki pracy. W XXI wieku samo pojęcie „pracy” pod wieloma względami się rozpada. To idealna sytuacja dla szwedzkiego mistrza kina dokumentalnego Erika Gandiniego, który podróżuje po całym świecie i wnikliwie, z egzystencjalnym humorem bada, co oznacza dziś słowo „praca” i czy w ogóle ma ono jeszcze dla nas jakieś znaczenie.

czas trwania:
81 min
kraj / rok produkcji:
Szwecja, Norwegia, Włochy / 2023
reżyseria:
Erik Gandini
zdjęcia:
Måns Månsson, Fredrik Wenzel
produkcja:
Jesper Kurlandsky, Marina Marzotto, Carsten Aanonsen, Costanza Julia Bani / Fasad Production, Indie Film, Propaganda Film
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – CPH:DOX Kopenhaga, 2023 – FF One World Praga
sekcje:
Fetysze i kultura The Best of MDAG
tagi:
technologia psychologia ekonomia

Inne filmy z sekcji The Best of MDAG

Inne filmy z tagiem psychologia