Żyć Zolą The Zola Experience

reż. Gianluca Matarresse / 2023 / Francja, Włochy / 104min.
Anna jest aktorką i reżyserką, która po rozstaniu z mężem pracuje nad adaptacją „W matni” Emila Zoli. Zaprasza do niej przyjaciela Bena, który darzy ją uczuciem. Jak wpłynie to na spektakl?

Anna jest aktorką i reżyserką, która cierpi, bo właśnie rozstała się z mężem. Pracuje nad teatralną adaptacją „W matni” Emila Zoli, w której gra rolę Gervaise. Z kolei Ben to bezrobotny aktor, który jest jej przyjacielem. Darzy ją uczuciem, ale ona nie chce spotykać się z mężczyznami. Prosi Bena, by zagrał w jej przedstawieniu. Kiedy oboje czytają scenariusz, pracują nad postaciami i rozpoczynają próby, rzeczywistość miesza się z fikcją i wydaje się, że para odtwarza w życiu każdy etap historii granych przez siebie postaci, aż do katastrofalnego zakończenia.

Eksperymentalne i szczegółowo sfilmowane sceny dają wgląd w stale zmieniające się równoległe światy, pomiędzy którymi poruszają się Anne i jej postać Gervaise. Fascynująca gra rzeczywistości z fikcją prowadzi do ciągłego napięcia: czy intymne sceny, które odgrywa z Benem, są prawdziwe, czy stanowią część przedstawienia? A wybuchy złości, kłótnie i łzy? Dzięki stylistyce cinéma-vérité film wnikliwie rejestruje proces twórczy bohaterów. Zadaje pytanie o role, jakie sami odgrywamy w życiu. Za pośrednictwem dokumentalnej formy kwestionuje intymność, dramat, pasję, pracę i miłość, pokazując jednocześnie najbardziej żywe, ponadczasowe i uniwersalne aspekty życia.

czas trwania:
104 min
kraj / rok produkcji:
Francja, Włochy / 2023
reżyseria:
Gianluca Matarresse
zdjęcia:
Kevin Brunet
produkcja:
Dominique Barneaud / BELLOTA FILMS
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – IDFA Amsterdam
sekcje:
Fetysze i kultura
konkursy:
Nagroda Nos Chopina
tagi:
psychologia literatura relacje

Inne filmy z sekcji Fetysze i kultura

Inne filmy z tagiem literatura

Inne filmy z konkursu Nagroda Nos Chopina