Życie i śmierci Maxa Lindera Life and Deaths of Max Linder

reż. Edward Porembny / 2024 / Polska, Francja, USA, Belgia / 99min.
Zaczynając od policyjnego śledztwa, film bada, co mogło skłonić Maxa Lindera – jedną z pierwszych gwiazd kina, na którym wzorował się Chaplin, do popełnienia samobójstwa.

Film rozpoczyna się hollywoodzką kroniką filmową z 31 października 1925 roku, przedstawiającą „Intymne spojrzenie na ulubioną gwiazdę: Maxa Lindera”. Max ma wszystko, o czym mężczyzna może marzyć. Jest światowej sławy bogatą gwiazdą filmową. Jest żonaty z bardzo młodą i piękną kobietą, z którą wychowuje 18-miesięczną córkę. Następnego dnia – 1 listopada 1925 roku – świat nagle dowiaduje się, że Max Linder i jego żona, Ninette Peters, popełnili samobójstwo. Co doprowadziło do tego zdarzenia?

Zaczynając od policyjnego śledztwa, film bada, co mogło skłonić Maxa Lindera do tak tragicznego kroku. Podróżujemy po świecie, docierając do miejsc, które były ważne dla Maxa za jego życia. Spotykamy jego rodzinę, producentów filmowych i współpracowników, a także lekarzy i detektywów, którzy odkrywają tajemnice życia i śmierci Lindera. W swoim testamencie pozostawił swoją spuściznę filmową starszemu bratu – Maurice'owi. Zazdrosny o sławę i fortunę brata, Maurice wykopał gigantyczną dziurę na swoim podwórku i zakopał w niej wszystkie filmy brata. A wraz z nimi na zawsze pogrzebał dziedzictwo Lindera. A przynajmniej tak mu się wydawało...

Spotkanie

czas trwania:
99 min
kraj / rok produkcji:
Polska, Francja, USA, Belgia / 2024
reżyseria:
Edward Porembny
zdjęcia:
Joo Joostberens
produkcja:
Edward Porembny / AMP Polska Edward Porembny
wybrane festiwale i nagrody:
2024 – Millennium Docs Against Gravity MFF: światowa premiera
sekcje:
Muza i wena
konkursy:
Nagroda dla Najlepszego Filmu Polskiego
tagi:
polskie filmy film biograficzny sztuka film o filmie fiction / non-fiction

Inne filmy z sekcji Muza i wena

Inne filmy z tagiem fiction / non-fiction