A pod flagami słońce
Upadek 35-letniej dyktatury Alfredo Stroessnera w Paragwaju w 1989 roku oznaczał koniec jednego z najdłużej trwających autorytarnych reżimów na świecie. Doprowadziło to również do likwidacji audiowizualnych archiwaliów, które ugruntowały jego władzę. Stworzone w celu budowania i kształtowania tożsamości narodowej oraz celebrowania reżimu propagandowe materiały miały całkowicie zniknąć ze zbiorowej pamięci. Dekady później zostały jednak odzyskane.
Zapomniane kroniki, transmisje telewizyjne, filmy propagandowe i odtajnione dokumenty ujrzały ponownie światło dzienne nie tylko w Paragwaju, ale również za granicą. Ujawniły ukryte mechanizmy władzy stojące za rządami Stroessnera, pokazując, w jaki sposób przywłaszczano przeszłość w celu indoktrynacji, a także konstruowano narodowy mit i kult Stroessnera. Zagraniczne archiwa opowiadają o zimnej wojnie, sojuszach międzynarodowych i grach o władzę, które pozwoliły tej dyktaturze prosperować.
Film jest prezentowany w ramach projektu Kino jako laboratorium V współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
-
czas trwania:90 min.
-
kraj/rok:Paragwaj, Argentyna, Niemcy, USA, Francja /2025
-
reżyseria:Juanjo Pereira
-
język oryginalny filmu:guarani, hiszpański, niemiecki, francuski, angielski, portugalski
-
zdjęcia:Francisco Bouzas
-
montaż:Manuel Embalse
-
produkcja:Juanjo Pereira, Ivana Urízar, Paula Zyngierman, Leandro Listorti, Gabriela Sabaté / Cine Mío, MaravillaCine, Sabaté Films
-
wybrane festiwale i nagrody:2025 – MFF Berlinale: nagroda Fipresci Award, 2025 – MFF Saloniki
-
sekcje:
-
konkursy:
-
tagi:
-