Czwartek 15 maja | 12:00 | DCF, sala Warszawa
Spotkanie: Nienawiść kontra technologia
po filmie ZHAKOWAĆ NIENAWIŚĆ, reż. Simon Klose
W sieci można udawać każdego. My Vingren, szwedzka dziennikarka, wykreowała fałszywy profil wyznawczyni białej supremacji i dzięki niemu ujawniła działalność siatki neonazistów, podsycających mowę nienawiści i ekstremizm na skalę globalną. Jak to możliwe, że media społecznościowe są bezsilne wobec skrajnej przemocy szerzonej w internecie? Czy korporacje technologiczne robią cokolwiek, aby powstrzymać nienawiść i podziały społeczne promowane w cyberświecie? I wreszcie: czy sztuczna inteligencja okaże się sprzymierzeńcem człowieka w walce o życie młodych ludzi, tak często dających się uwieść ekstremistycznym hasłom? O tych zagadnieniach porozmawiamy z naszymi gośćmi po seansie filmu „Zhakować nienawiść”, który dokumentuje szerzącą się na naszych oczach wirtualną epidemię nienawiści.
Goście:
Stanisław Czerczak – założyciel Fundacji Codex, która przeciwdziała radykalizacji w środowisku młodzieżowym. W przeszłości związany z ruchem neofaszystowskim oraz pseudo-kibicowskim.
Katarzyna Cieplińska-Olejnik – nauczycielka w IV LO we Wrocławiu. Realizuje międzysektorowe projekty na rzecz zwalczania ksenofobii, nietolerancji i szowinizmu.
Dorota Whitten – wiceprezeska Fundacji Dom Pokoju. Zajmuje się transformacją konfliktu w przestrzeni społecznej. Pracuje na rzecz przekształceń relacji społecznych.
Prowadzenie:
Martyna Wilk
PARTNER: Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego