Środa 14 maja | 18:00 | DCF, sala Lalka
Antycyganizm? Do lamusa!
po filmie CHARLIE CHAPLIN: DUCH WŁÓCZĘGI, reż. Carmen Chaplin
Dokumentalny debiut Carmen Chaplin jest filmową biografią jej dziadka, Charliego Chaplina i jednocześnie próbą zbadania jego romskiego dziedzictwa. Reżyserka wskazuje, że jej legendarny przodek mógł mieć pradziadka Roma i urodził się nie w Londynie, lecz w romskiej społeczności Black Patch w Birmingham. Film stanie się punktem wyjścia do dyskusji o współczesnych Romach i Romkach mieszkających w Polsce, o ich tożsamości, emancypacji i samostanowieniu. Osoby pochodzenia romskiego wciąż mierzą się z nagromadzonymi przez stulecia rozmaitymi formami dyskryminacji, jednocześnie jednak romskie głosy stają się coraz silniejsze i bardziej słyszalne. Podczas spotkania porozmawiamy o szeregu istotnych działań, jakie Romki i Romowie podejmują w obszarach takich jak aktywizm, kultura, sztuka, film czy nauka.
Gościnie:
Noemi Łakatosz – specjalistka ds. edukacji i kultury w Fundacji W Stronę Dialogu, stypendystka MSWiA, ilustratorka książek i materiałów edukacyjnych, muralistka. Uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za twórczość artystyczną i promowanie kultury romskiej. Wzmacnia społeczność romską zarówno poprzez działania integracyjne, jak i edukacyjne mające na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i zbudowanie pomostu zaufania między społecznościami.
Agata Ferenc – absolwentka etnologii i antropologii kulturowej na UWr, aktywistka, feministka. Zawodowo pracuje w obszarach związanych z migracjami/uchodźstwem oraz solidarnością/integracją. Doświadczona w pracy ze społecznościami odmiennymi kulturowo, również w roli tłumaczki kulturowej podczas mediacji, konfliktu, łamania praw człowieka. W latach 2009–17 pracowała z rumuńską społecznością romską we Wrocławiu.
Prowadzenie:
Joanna Panciuchin
PARTNER: Fundacja W Stronę Dialogu