Bóg jest kobietą God is a Woman

reż. Andrès Peyrot / 2023 / Francja, Szwajcaria, Panama / 87min.
Nagroda ETNOMATOGRAF
Społeczność Kuna to jeden spośród Pierwszych Narodów Ameryki Łacińskiej. Zdobywca Oscara® Pierre-Dominique Gaisseau spędził tam 1975 rok, kręcąc o nich film. Czy plemię kiedykolwiek go zobaczy?

Społeczność Kuna jest jedną z największych spośród Pierwszych Narodów w Ameryce Łacińskiej. Zamieszkuje wyspy na Morzu Karaibskim u wybrzeży Panamy. Zdobywca Oscara®, reżyser i antropolog Pierre-Dominique Gaisseau, spędził tam 1975 rok, kręcąc film o ich matriarchalnej kulturze. Obiecał, że pokaże go plemieniu, ale nie spełnił obietnicy. Arysteides Turpana – Kuna, który studiował we Francji, walczy z tamtejszą biurokracją, aby wydobyć film z archiwów i pokazać go społeczności. Jednocześnie obserwujemy, jak młode pokolenie Kuna tworzy swoje media. Jeden z nich, Organ Wagua, współpracuje z reżyserem.

Wielu starszych Kuna pamięta kręcenie filmu w latach 70. XX wieku. Konfrontują swoje wspomnienia z filmem, który po prawie pół wieku oglądają razem z młodym pokoleniem. Obserwujemy meta-filmowy, wielopoziomowy eksperyment. Peyrot stawia pytania o to, po co i dla kogo robi się kino dokumentalne oraz do kogo należy film dokumentalny. Czy do tego, kto go finansuje? A może do tego, kto jest jego autorem? Czy wreszcie do bohatera lub zbiorowości, którą przedstawia? 

czas trwania:
87 min
kraj / rok produkcji:
Francja, Szwajcaria, Panama / 2023
reżyseria:
Andrès Peyrot
zdjęcia:
Patrick Tresch, Nicolas Desaintquentin
produkcja:
Brieuc Dréano, Andrés Peyrot, Johan De Faria / Industrie Films, Upside Films, P.S. Productions
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – MFF Wenecja, 2023 – MFF Toronto
sekcje:
Pierwsze narody Nagrodzone na 21. MDAG
konkursy:
Nagroda za Najlepszy Debiut
tagi:
feminizm nagrodzone Ameryka Łacińska postkolonializm

Inne filmy z sekcji Nagrodzone na 21. MDAG

Inne filmy z tagiem postkolonializm

Inne filmy z konkursu Nagroda za Najlepszy Debiut